KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

World Games 2017: Podpisano porozumienie MSiT i Wrocławia

W czwartek w siedzibie Ministerstwa Sportu i Turystyki zostało podpisane porozumienie dotyczące współpracy z miastem Wrocław przy organizacji Światowych Igrzysk Sportowych The [tag=27593]World Games 2017[/tag].

Rafał Malinowski
Rafał Malinowski

Swój podpis pod porozumieniem złożyli: Andrzej Biernat, Minister Sportu i Turystyki, Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia oraz Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Igrzyska The World Games, to zawody rozgrywane w sportach nieolimpijskich, nazywane również Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich. Igrzyska rozgrywane są od 1981 roku, zawsze rok po letnich Igrzyskach Olimpijskich. Głównym organizatorem jest International World Games Association (IWGA), która organizuje zawody pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl).
X edycja Światowych Igrzysk Sportów Nieolimpijskich - The World Games, odbędzie się we Wrocławiu. Władze samorządowe miasta podjęły się organizacji jednego z największych wydarzeń sportowych na świecie, wskazując, że są przygotowane do zabezpieczenia przeprowadzenia zawodów w ponad 30 sportach objętych programem TWG.

- Wrocław, miejsce wyjątkowe na sportowej mapie Polski, idzie jeszcze dalej. Chce przyjąć na jednych zawodach 3300 sportowców z ponad 100 krajów. Jeszcze kilka lat temu budziłoby to zapewne nasze obawy, ale po sukcesach organizacyjnych wcześniejszych wielkich imprez, rozgrywanych przecież także we Wrocławiu, możemy być spokojni. Nie oznacza to jednak, że mimo naszego wielkiego doświadczenia, stajemy przed łatwym zadaniem. To bodaj najtrudniejsze pod względem logistyki sportowe przedsięwzięcie. Stąd nasze spotkanie oraz podpisanie umowy o współpracy, aby wspólnie skoordynować zadania z zakresu budowy i modernizacji infrastruktury na potrzeby igrzysk, samej organizacji zawodów, promocji oraz wsparcia w zakresie przygotowań polskiej reprezentacji - powiedział szef resortu sportu i turystyki.

Celem porozumienia dotyczącego współpracy MSiT i władz Wrocławia przy organizacji tak ważnego sportowego wydarzenia jest zarówno osiągnięcie sukcesu organizacyjnego, jak i sportowego, którego efektem będzie promocja szeroko rozumianej aktywności ruchowej oraz Polski jako kraju uwzględniającego w swojej polityce działania w obszarze kultury fizycznej.

Działania dotyczące organizacji TWG 2017 podejmowane będą w następujących obszarach:
- budowy i modernizacji infrastruktury sportowej Igrzysk
- organizacji Igrzysk,
- promocji kultury fizycznej,
- wsparcia przygotowań polskiej reprezentacji do udziału w Igrzyskach.

Jednym z zadań inwestycyjnych związanych z The World Games 2017 jest budowa krytej pływalni o wymiarach olimpijskich wraz z basenem do rozgrzewki, której inwestorem jest miasto Wrocław. Koszt całkowity inwestycji wyniesie 69,5 mln zł. Dofinansowanie tej inwestycji ze środków FRKF planowane jest w kwocie 23 mln zł. Cały kompleks ma być oddany do użytku w II połowie 2016 roku.
Andrzej Kraśnicki, Andrzej Biertnat i Rafał Dutkiewicz Andrzej Kraśnicki, Andrzej Biertnat i Rafał Dutkiewicz
- Chciałbym podziękować Ministerstwu Sportu i Turystyki i oczywiście samemu ministrowi Andrzejowi Biernatowi za tak duże zaangażowanie, dzięki któremu przygotowania do przeprowadzenia The World Games ruszyły znacznie szybciej. Już teraz mogę powiedzieć, że po tych igrzyskach Wrocław będzie miał kompletną bazę sportową do czego w dużej mierze przyczyni się również wsparcie resortu sportu - dodał Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia.

- The World Games to impreza sportowa tej rangi, że również PKOl włączył się w przygotowania i współpracę przy jej organizacji. Warto przy tym podkreślić, że jest ona uznawana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. PKOl przygotuje naszą reprezentację na tą imprezę, a ponieważ jesteśmy gospodarzami i możemy wystawić sportowców w każdej dyscyplinie, więc może ona liczyć nawet ponad 300 osób - powiedział Andrzej Kraśnicki, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

- Jestem pewien, że obiekty, które zostaną po igrzyskach będą służyły wrocławskiej społeczności, a wydarzenie to będzie miało wymierny wpływ na wzrost świadomości kultury fizycznej w regionie. Nie bez znaczenia będzie także wpływ tych zawodów na wzrost wartości marki "Polska". Marki coraz częściej kojarzonej ze zdolnościami organizacyjnymi, ale ostatnio także ze sportowym sukcesem. Tego chciałbym już dzisiaj życzyć zarówno organizatorom, jak i reprezentującym nas na tych zawodach sportowcom - podsumował Minister Andrzej Biernat.

Od 2015 roku zostanie wprowadzony w MSiT program Wspieranie sportów nieolimpijskich poprzez przygotowanie zawodników kadry narodowej do udziału we współzawodnictwie międzynarodowym, w tym do The World Games 2017, którego głównym celem ma być zabezpieczenie procesu przygotowań zawodników w sportach i konkurencjach objętych programem The World Games - Wrocław 2017. Objętych zostanie nim 30 podmiotów reprezentujących 23 polskie związki sportowe i 7 ogólnopolskich stowarzyszeń (organizacji pozarządowych).

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×