WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Katowice globalnym centrum walki z dopingiem. Na Śląsku zapadną ważne decyzje ws. przyszłości sportu

- Cichy zabójca idei olimpijskiej - mówi o dopingu Witold Bańka, minister sportu i turystyki. W 2019 r. na Śląsku odbędzie się Światowa Konferencja Antydopingowa organizowana przez WADA. Przyjedzie 2000 gości, m.in. prezydent MKOl Thomas Bach.
Michał Fabian
Michał Fabian
WP SportoweFakty / Michał Fabian / Na zdjęciu: Witold Bańka (minister sportu i turystyki) oraz Marcin Krupa (prezydent Katowic)

W dniach 5-7 listopada 2019 r. oczy całego sportowego świata będą zwrócone na Polskę. - To tu, na Śląsku, zapadną najważniejsze decyzje dotyczące przyszłości sportu - podkreślał minister sportu i turystyki Witold Bańka podczas środowego spotkania, na którym podpisał - razem z prezydentem Katowic Marcinem Krupą - umowę na organizację Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach.

Konferencja reklamowana jest jako najważniejsze wydarzenie antydopingowe na świecie. Podczas trzydniowego spotkania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach dojdzie m.in. do wyboru nowych władz WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) oraz zatwierdzenia zmian w Światowym Kodeksie Antydopingowym.

- Dzisiaj problem dopingu jest dużym problemem sportu. Można powiedzieć, że jest cichym zabójcą idei olimpijskiej. Czysty sport to sport bez dopingu, oparty o zdrową rywalizację. Władze światowego sportu stają przed ogromnymi wyzwaniami: jak nadążyć za tym przemysłem dopingowym, jak walczyć skutecznie z dopingiem. Stąd też decyzja o organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej - podkreślał Witold Bańka, który od 18 maja 2017 r. zasiada w Komitecie Wykonawczym WADA. Jest przedstawicielem Europy, reprezentuje 47 krajów członkowskich Rady Europy.

Do Katowic przyjedzie ponad 2000 osób ze wszystkich środowisk zaangażowanych w walkę z dopingiem. - Na czele z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasem Bachem, ministrami z wielu krajów, a także działaczami i przedstawicielami federacji z całego świata - kontynuował minister sportu i turystyki.

Katowice w wyścigu o miano gospodarza imprezy pokonały Genewę (Szwajcaria) oraz Muskat (Oman). - Mamy to szczęście, że to, co dzieje się w naszym mieście, jest postrzegane przez ludzi decyzyjnych nie tylko w kraju, ale także na świecie. Zależy nam na tym, aby Katowice stały się miastem rozpoznawalnym na mapie sportowego świata - podkreślał prezydent Katowic Marcin Krupa.

Przedstawiciele WADA wizytowali niedawno Katowice, sprawdzając stan przygotowań miasta do przyszłorocznej konferencji. Witold Bańka zdradził, że otrzymał od nich bardzo pozytywne sygnały.

- Powiedzieli, że tak pięknego i znakomitego centrum kongresowego na świecie jeszcze nie widzieli. Przypomnijmy zaś, ze poprzednimi organizatorami byli m.in. Johannesburg, Lozanna czy Madryt. Taka ocena nastraja nas optymistycznie. Mamy nadzieję, że to wydarzenie będzie mieć ogromne znaczenie nie tylko stricte sportowe, ale także wizerunkowe i promocyjne dla naszego regionu - powiedział minister sportu i turystyki.

Bańka nie krył bowiem, ze zależało mu na organizacji kongresu właśnie w Katowicach. Sam pochodzi ze Śląska. Jest tyszaninem. - Uważam, że Katowice są doskonałym miejscem na organizację konferencji. Mają ogromne doświadczenie związane z organizowaniem różnego rodzaju imprez sportowych. Jest to miejsce bliskie mojemu sercu, zważywszy na to, skąd pochodzę. Jestem przekonany, że konferencja będzie doskonale zorganizowana - zakończył Bańka.

ZOBACZ WIDEO Robert Kubica: Moi kibice są ewenementem

Czy Światowa Agencja Antydopingowa skutecznie walczy z dopingiem?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (2):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Judyta Roki 0
  Pan minister ciągle zaskoczony z tym marszczeniem czoła, może lifting?
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Kajlo PL 0
  Brawo ministrze i oby tak dalej w organizacji imprez sportowych w Polsce ... Brawo !!!
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Pokaż więcej komentarzy (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×