WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Europejskie media krytykują decyzję WADA. "Rosja uwolni swoją dopingową przeszłość"

Rosyjska Agencja Antydopingowa po trzech latach została przywrócona w poczet członków WADA. To oznacza, że już wkrótce wszystkie sankcje wobec rosyjskich sportowców mogą zostać zniesione. Europejskie media krytykują taką decyzję.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
Getty Images / Ryan Pierse / Flaga rosyjska

Przez prawie trzy lata Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) była zawieszona w prawach członka Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Taka decyzja podjęta była po tym, jak wykryto, że rosyjskie władze na wielką skalę wspierały stosowanie dopingu przez sportowców z tego kraju.

WADA na czwartkowym posiedzeniu Komitetu Wykonawczego zadecydowała, że RUSADA zostanie przyjęta ponownie w poczet członków tej organizacji. Postanowienie to skrytykowało kilkanaście krajowych agencji antydopingowych (w tym POLADA) oraz setki sportowców z całego świata.

Również europejskie media uważają, że to zbyt pochopna decyzja. "Rosja uwolni swoją dopingową przeszłość. Droga do udziału w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata jest znowu otwarta. Wszystko mimo tego, że warunki z mapy drogowej nie zostały jeszcze spełnione" - czytamy w niemieckim "Bildzie".

"WADA zawiesiła RUSADA w listopadzie 2015 roku. Teraz decyzję tę zniesiono, choć zdania w Komitecie Wykonawczym były podzielone. Pierwszym prawdopodobnym skutkiem będzie uznanie przez IAAF rosyjskiej federacji, a następnie przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski. Decyzja ta spotkała się z wieloma protestami. Rosjanie akceptowali jednak warunki określone przez WADA, a rosyjski minister sportu zaakceptował wyniki raportu o dopingu" - informuje "La Gazzetta dello Sport".

Z kolei BBC informuje, że WADA próbowała pomóc RUSADA w zniesieniu zawieszenia już w maju. Dyrektor generalny Światowej Agencji Antydopingowej zaproponował kompromis, który miał pomóc Rosjanom. "RUSADA wystarczająco naprawiła swoje błędy. Spełniła dwa rygorystyczne warunki z mapy drogowej" - przekazało BBC.

ZOBACZ WIDEO: Konrad Bukowiecki o aferze dopingowej: To był szok! Nie puszczę tego płazem

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
bild.de, gazzetta.it, bbc.com

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×