Ukraińcy prześwietlili sportowców z Rosji. Szokujące odkrycie

Już na początku listopada zostaną rozegrane mistrzostwa Europy w judo. Do zawodów warunkowo zostali dopuszczeni sportowcy z Rosji i Białorusi. Nie wszyscy jednak przestrzegali zasad neutralności.


Oglądaj galę KSW Epic i walkę Adamek - Chalidow. Dostęp -> TUTAJ.

Rafał Smoliński
Rafał Smoliński
Madina Tajmazowa pozująca na tle plakatu z Putinem YouTube / UkrSportBase / Na zdjęciu: Madina Tajmazowa pozująca na tle plakatu z Putinem
W dniach 3-5 listopada w hali Sud de France Arena w Montpellier odbędą się mistrzostwa Europy w Judo, do których przystąpi 17 rosyjskich sportowców. Władze Europejskiej Unii Judo (EJU) dopuściły ich do rywalizacji pod neutralną flagą. Już wcześniej uzgodniono, że tylko judocy związani z Narodowym Centrum Treningowym i niepopierający wojny z Ukrainą będą mogli wystąpić we Francji.

Ukraiński portal Babel dokładnie prześwietlił rosyjskich sportowców dopuszczonych do mistrzostw Europy w judo. W wyniku weryfikacji szybko okazało się, że spora część z nich jest związana z rosyjską armią lub popiera reżim Władimira Putina.

Madina Tajmazowa, brązowa medalistka IO w Tokio w kategorii do 70 kg, została przyłapana, jak uczestniczy w obozie organizowanym dla młodych judoków. Na koniec tego zgrupowania sfotografowała się na tle plakatu z Putinem. W tle zdjęcia widoczne są propagandowe hasła: "Za Putina! Za zwycięstwo! Za ludzi!".

Z kolei czołowy judoka w kategorii do 60 kg, Jago Abuładze, popierał działania wojenne na Ukrainie. Polubił m.in. na Instagramie zdjęcia zamieszczone przez swojego kolegę Nikitę Iwkina, który służył w rosyjskiej armii.

Nie ulega wątpliwości, że rosyjscy judocy nie zostali dokładnie zbadani pod kątem neutralności. Wielu z nich jest związanych z armią i osobiście spotkało się z Putinem. Niektórzy z nich, jak np. Michaił Igolnikow, mieli nawet możliwość wspólnego treningu z prezydentem kraju.

Rosyjscy i białoruscy judocy powrócili do rywalizacji jako neutralni w 2023 roku po decyzji Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Już w maju wzięli udział w mistrzostwach świata w Dosze. W ramach protestu z udziału w katarskich zawodach wycofali się Ukraińcy.

Czytaj także:
Duże roszady w rankingu WTA. Przed nami wielki finał sezonu
Co z Hubertem Hurkaczem? Jest najnowszy ranking ATP

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: wyskoczyła w samym kostiumie. "Odwołujemy jesień"
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×