WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Sport wygrał z polityką. Na zawodach w Abu Zabi odegrano hymn Izraela

Sagi Muki z Izraela zdobył złoty medal podczas prestiżowych zawodów w judo w Abu Zabi. Podczas ceremonii wręczenia nagród po raz pierwszy w historii w ZEA puszczono izraelski hymn.
Piotr Bobakowski
Piotr Bobakowski
Getty Images / Michael Steele/Getty Images for BEGOC / Na zdjęciu: Sagi Muki

26-letni judoka z Izraela, Sagi Muki, pokonał Belga Matthiasa Casse'a podczas niedzielnego (28 października) finału w kat. 81 kg na turnieju Grand Slam w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Abu Zabi. Zwycięzca zawodów nie krył wzruszenia z powodu historycznego wydarzenia, które miało miejsce podczas ceremonii medalowej.

Po raz pierwszy w historii w ZEA rozbrzmiał bowiem izraelski hymn - "Ha Tikwa" ("Nadzieja"). - Jestem szczęśliwy, że wygrałem dzisiejszą rywalizację. Cieszę się z tego, że w trakcie ceremonii wręczenia nagród odegrano nasz hymn narodowy, tutaj w Abu Zabi. W ubiegłym roku nie było nawet flagi Izraela. To wielka radość dla mnie, że jako pierwszy w historii dostąpiłem zaszczytu wysłuchania izraelskiego hymnu w ZEA. Jest to najbardziej ekscytujący moment w mojej karierze sportowej. Nigdy nie zapomnę tej pięknej chwili - powiedział mediom Muki.

- Tworzymy dzisiaj historię naszego kraju. Izraelczycy żyją! - skomentowała gest arabskich organizatorów Miri Regew, izraelska minister kultury i sportu.

Zjednoczone Emiraty Arabskie, jak większość krajów Zatoki Perskiej, nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Izraelem i nie pozwalają obywatelom tego kraju wjeżdżać na swój teren. Wyjątkiem są sportowcy, uczestniczących w zawodach. W ZEA obowiązuje też zakaz rozpowszechniania izraelskich symboli.

Przed rokiem podczas Grand Slam w Abu Zabi organizatorzy odmówili odegrania hymnu Izraela dla zwycięzcy w kategorii do 66 kg - Tala Flickera. Judoka po cichu nucił słowa izraelskiego hymnu narodowego, kiedy z głośników rozbrzmiewał oficjalny utwór Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Zamiast flagi Izraela, na maszt wciągnięto natomiast baner z logo IJF.

ZOBACZ WIDEO: Marcin Dzieński i Anna Brożek. Ile zarabiają najlepsi wspinacze na świecie?

Polub SportoweFakty na Facebooku
Zgłoś błąd
Twitter/SussexFriends

Komentarze (0):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×