Puchar Davisa: Chorwacja - Czechy 0:2

Po pierwszym dniu półfinałowego meczu Grupy Światowej Pucharu Davisa Czesi prowadzą z Chorwatami 2-0. Najpierw Radek Stiepanek (ATP 17) pokonał po epickiej batalii Ivo Karlovica (ATP 31) 6:7(5), 7:6(5), 7:6(6), 6:7(2), 16:14, a następnie Tomas Berdych (ATP 18) wygrał z ćwierćfinalistą niedawnego US Open Marinem Cilicem (ATP 15) 6:3, 6:3, 3:6, 4:6, 6:3.

W tym pierwszym meczu działy się niewiarygodne rzeczy. Karlovic zaserwował rekordową liczbą 78 asów. Dotychczasowy rekord Pucharu Davisa wynosił 47, a świata 55. Jest to najdłuższy mecz jeśli chodzi o liczbę rozegranych gemów (82) od czasu wprowadzenia tie-breaka w Grupie Światowej w 1989 roku. Pięć godzin i 59 minut czyni z niego czwarte najdłuższe spotkanie w historii Pucharu Davisa.

W decydującym secie Stiepanek obronił cztery piłki meczowe, zanim przełamał Karlovica w 29. gemie i chwilę później zakończył ten niesłychany maraton.

W całym spotkaniu rozegrano w sumie 494 piłki. Karlovic miał 172 kończące uderzenia, Stiepanek zaś 170! W ciągu sześciu godzin walki było tylko pięć break pointów. Chorwat wykorzystał jednego z trzech, a Stiepanek dwa z dwóch.

- Kibice byli niesamowici, mieliśmy wielu fanów i to było takie uczucie, jakbyśmy grali u siebie - powiedział Stiepanek. - Byłem bardzo zaskoczony. Chorwaccy fani również byli wspaniali. To daje zawodnikom mnóstwo wsparcia i sprawia, że atmosfera jest niesamowita. To jest dla nas olbrzymi zaszczyt, właśnie dlatego gramy w tenisa, dla takich kibiców, jak ci.

W drugim piątkowym spotkaniu niezwykle ambitny Marin Cilic odrobił stratę dwóch setów, ale w piątej partii Berdych objął prowadzenie 4:2 i już nie wypuścił zwycięstwa z rąk. Spotkanie trwało trzy godziny i 48 minut.

sobota: Roko Karanusic / Lovro Zovko - Lukas Dlouhy / Jan Hajek
niedziela: Marin Cilic - Radek Stiepanek, bilans 1-1 oraz Ivo Karlovic - Tomas Berdych, bilans 2-1