Federer opuszcza "ulubione" Tokio i Szanghaj

Roger Federer, lider światowego rankingu, nie pojawi się w turniejach ATP w Tokio (5-11 października) i w Szanghaju (cykl Masters, 12-18 października). Szwajcar jest zmęczony sezonem, w którym wygrał dwa tytułu w Wielkim Szlemie.

Krzysztof Straszak

28-letni Federer napisał na stronie internetowej, że Tokio i Szanghaj to jego dwa ulubione miasta na świecie, gdzie fani zawsze są świetni. - Po konsultacji z moim sztabem i lekarzami, zdecydowałem się podjąć trudną decyzją o wycofaniu się z tych dwóch turniejów - czytamy.

- Będę mógł dać mojemu ciału szansę na odpoczynek, rehabilitację i pełne wyleczenie z fizycznych trudów roku - tłumaczy mistrz z Bazylei, który we wrześniu sensacyjnie uległ w finale US Open Argentyńczykowi Juanowi Martínowi del Potro.

W otwartych mistrzostwach Japonii w Tokio (dziś kategoria ATP 500) Federer zwyciężył w 2006 roku. W Szanghaju, to nowe miasto w cyklu ATP Masters 1000, dwukrotnie (2006-7) wygrał kończący sezon turniej Masters Cup.

W obu turniejach najwyżej rozstawionym zawodnikiem będzie Hiszpan drugi na liście rankingowej Hiszpan Rafael Nadal.