WTA Tokio: Kwalifikantki wyrzucają Safinę, Venus i Kuzniecową

Dinara Safina (nr 1) przegrała z Kai-Chen Chang (WTA 132) 6:7(5), 6:4, 5:7 w drugiej rundzie turnieju Toray Pan Pacific Open rozgrywanego na kortach twardych w Tokio (z pulą nagród 2 mln dolarów).

Safina prowadziła 5:3 w trzecim secie, ale popełniając serię błędów pozwoliła 18-letniej reprezentantce Tajwanu wrócić do gry. Mecz trwał dwie godziny i 45 minut.

Liderka światowego rankingu kontynuuje swoją fatalną passę, przegrała ona cztery z ostatnich sześciu spotkań. Rosjanka stała się kolejną liderką światowego rankingu, która doznała porażki z zawodniczką spoza czołowej 100. Przed rokiem w US Open Ana Ivanovic uległa ówczesnej 188. rakiecie świata Julie Coin. Safina to ubiegłoroczna triumfatorka turnieju w Tokio.

Chang rozgrywa dopiero czwarty turniej w WTA Tour. W US Open i w Seulu doszła do drugiej rundy, a w Kantonie odpadła w pierwszej rundzie.

W poniedziałek z turniejem pożegnała się również Swietłana Kuzniecowa (nr 5), która przegrała z Andreą Petkovic (WTA 58) 5:7, 6:4, 3:6. Dla reprezentantki Niemiec to również pierwsze zwycięstwo nad zawodniczką z czołowej 10. Kuzniecowa przed rokiem doszła tutaj do finału.

Odpadła także Venus Williams (nr 2), która przegrała z Anastazją Pawluczenkową (WTA 40) 6:7(6), 5:7. Amerykanka w całym spotkaniu, które trwało jedną godzinę i 57 minut, wykorzystała tylko trzy z 15 break pointów. Młoda Rosjanka miała tylko pięć okazji na przełamanie serwisu rywalki i wykorzystała cztery z nich.

Większych zaskoczeń nie było za to w rozgrywanych w poniedziałek spotkaniach pierwszej rundy. Zwycięstwa odniosły Agnieszka Radwańska (nr 11), Samantha Stosur (nr 12) i Marion Bartoli (nr 14). Swojego ostatniego singlowego meczu w karierze nie będzie miło wspominać Ai Sugiyama (WTA 96). Reprezentantka gospodarzy przy stanie 0:6, 1:2 meczu z Nadią Pietrową (nr 13) skreczowała z powodu choroby. Odpadła Virginie Razzano (nr 16), która przegrała z Ivetą Benesovą (WTA 39) 6:3, 6:7(5), 0:6.

Kolejny wielki, ale jednak zakończony porażką mecz rozegrała pięciokrotna z rzędu zwyciężczyni turniejów w Tokio (1992-6, również Japan Open, nieistniejąca już druga impreza w mieście) Kimiko Date Krumm, która w dniu swoich 39. urodzin, dzień po turniejowym triumfie w Seulu (po 13 latach przerwy w cyklu WTA i 12 latach emerytury przed powrotem w ubiegłym roku), sprawiła niemałe problemy Aleksandrze Wozniak.

W drugiej rundzie jest triumfatorka imprezy z 2005 roku Maria Szarapowa (WTA 25), która pokonała Francescę Schiavone (WTA 27) 4:6, 7:5, 6:1.

Toray Pan Pacific Open, Tokio (Japonia)
WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2 mln dol.

Samantha Stosur (Australia, 12) - Alexa Glatch (USA, Q) 7:5, 6:0
Nadia Pietrowa (Rosja, 13) - Ai Sugiyama (Japonia, WC) 6:0, 2:1 i krecz (choroba żołądkowo-jelitowa)

pierwsza runda gry podwójnej:

Cara Black / Liezel Huber (Zimbabwe/USA, 1) - Wiktoria Azarenka / Swietłana Kuzniecowa (Białoruś/Rosja, WC) 7:5, 4:6, 10-7

Su-Wei Hsieh / Raquel Kops-Jones (Tajwan/USA) - Nuria Llagostera Vives / Maria Jose Martinez Sanchez (Hiszpania, 4) 7:5, 6:4

Flavia Pennetta / Lisa Raymond (Włochy/USA) - Chuang Chia-Jung / Zi Yan (Tajwan/Chiny) 6:2, 6:4