ATP Tokio: Zwycięskie debiuty Monfilsa i Wawrinki

Gael Monfils (nr 4) pokonał Marsela Ilhana (ATP 160) 6:2, 6:4 i awansował do drugiej rundy turnieju Rakuten Japan Open Tennis Championships rozgrywanego na kortach twardych w Tokio (z pulą nagród 1226,5 tys. dolarów).

Francuz w całym spotkaniu, które trwało 67 minut, zaserwował 15 asów i obronił wszystkie pięć break pointów, jakie miał jego rywal. Sam wykorzystał trzy z sześciu okazji na przełamanie serwisu Ilhana.

Monfils ostatnio utrzymuje bardzo dobrą formę. Walczy on o jedno z trzech miejsc, które zostały jeszcze do obsadzenia w kończącym sezon turnieju Berclays ATP World Tour Finals. 23-letni Francuz przed dwoma tygodniami wygrał turniej w Metz w finale pokonując Philippa Kohlschreibera. W ubiegłym tygodniu doszedł do ćwierćfinału w Kuala Lumpur przegrywając z późniejszym triumfatorem Nikołajem Dawidienką.

Kolejnym rywalem Monfilsa będzie Marco Chiudinelli (ATP 100), który potwierdził swoją dobrą formę z ostatnich tygodni. Szwajcar trzykrotnie przełamał podanie Izraelczyka Dudi Seli (ATP 44) i zwyciężył 4:6, 6:1, 6:4 po dwóch godzinach i dziewięciu minutach walki. Tenisista z Bazylei od czasu gdy osiągnął trzecią rundę US Open (przegrał z Dawidienką) i przed tygodniem ćwierćfinał w Bangkoku (uległ Jo-Wilfriedowi Tsondze) awansował w rankingu ATP o 61 miejsce.

Zwycięstwo odniósł również bardziej znany rodak Chiudinelliego Stanislas Wawrinka (nr 7), który w meczu z potężnie serwującym Johnem Isnerem (ATP 43) wykorzystał pięć z siedmiu break pointów i zwyciężył 6:4, 6:4. Szwajcar zaserwował o jednego asa mniej od Amerykanina (8-9), ale wygrał 29 z 30 piłek przy swoim pierwszym podaniu. Isnerowi pierwszy serwis pozwolił zdobyć 33 z 51 punktów. Mecz trwał jedną godzinę i 33 minuty. 24-letni Wawrinka w tym sezonie osiągnął półfinał prestiżowego turnieju w Monte Carlo. Isner zaliczył półfinały w Indianapolis i Waszyngtonie.

Do drugiej rundy awansował również Simon Greul (ATP 71). Niemiec, który przed dwoma tygodniami w Bukareszcie osiągnął swój pierwszy półfinał w ATP World Tour, pokonał Martina Vassallo Arguello (ATP 47) 4:6, 6:4, 6:2 po jednej godzinie i 56 minutach walki.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)
ATP World Tour 500, kort twardy, pula nagród 1226,5 tys. dol.

pierwsza runda gry podwójnej:

Frantisek Cermak / Michal Mertinak (Czechy/Słowacja, 1) - Andreas Beck / Philipp Petzschner (Niemcy) 6:2, 6:3

Hiroki Kondo / Go Soeda (Japonia, WC) - Travis Parrott / Filip Polasek (USA/Słowacja, 4) 6:2, 5:7, 10-7

Ross Hutchins / Jordan Kerr (Wielka Brytania/Australia) - Juan Monaco / Radek Stiepanek (Argentyna/Czechy) 7:5, 4:6, 10-7