ATP Szanghaj: Dawidienko pierwszym półfinalistą

Rosjanin Nikołaj Dawidienko, ósma rakieta świata, pokonał 6:1, 4:6, 6:1 Czecha Radka Štěpánka (ATP 16), zostając w piątek pierwszym półfinalistą turnieju ATP serii mistrzowskiej w Szanghaju (pula nagród 3,24 mln dol.).

Krzysztof Straszak

Przed rokiem 28-letni Dawidienko, ostatni mistrz polskiej imprezy ATP w Warszawie, w Szanghaju doszedł do finału kończącego sezonu Masters Cup, gdzie walczy teraz o ponowne zakwalifikowanie się. Dzięki zwycięstwu nad Štěpánkiem, bezpośrednim rywalem do tego, przesunął się na 10. pozycję w rankingu Race uwzględniającym tegoroczne wyniki.

W walce o finał może się zetrzeć z Novakiem Djokoviciem, czwartą rakietą świata, który w trzecim meczu dnia będzie faworytem starcia z Francuzem Gillesem Simonem, dziesiątym na liście ATP. W ubiegłorocznym finale Masters Cup Dawidienko uległ w decydującym spotkaniu właśnie znacznie młodszemu Serbowi.

Rozstawiony z numerem szóstym Dawidienko tylko w drugim secie dwugodzinnego pojedynku natrafił na twardy opór rywala, którego przełamał już w otwierającym gemie, a w którego stronę zaserwował 5 asów (wobec 7 Czecha). Drogę do wygranej otworzył sobie krosem obok stojącego przy siatce przeciwnika, co dało mu drugie w decydującym secie przełamanie na 5:1.

Bilans starć ze Štěpánkiem został przez popularnego Kolię (dopingowanego z trybun przez uroczą małżonkę Irinę) poprawiony na 5-4. Mieszkający w Wołgogradzie Dawidienko w kwietniu na korcie ziemnym w Barcelonie przerwał serię trzech kolejnych porażek z pierwszą rakietą Czechów.

To jego szósty w sezonie półfinał (trzy tytuły), ale pierwszy w imprezie rangi Masters (wygrał w Paryżu w 2006 i Miami w ubiegłym roku), w której w trzeciej próbie po raz pierwszy przeszedł szczebel ćwierćfinałowy. W pierwszej części sezonu miał dwie przerwy z powodu kontuzji pięty, wiosną po raz pierwszy od czterech lat wypadając poza Top10.

Shanghai ATP Masters 1000, Szanghaj (Chiny)