Niespodzianka w Salt Lake City - Rakiety pokonują Jazzmanów

To nic, że w sezonie zasadniczym Jazzmani byli niemalże niepokonani we własnej hali. Rozgrywki play off rządzą się swoimi prawami, dzięki czemu Houston Rockets mogli wygrać arcyważne spotkanie na parkiecie w Salt Lake City. W innych pojedynkach gospodarze solidarnie odrobili część strat i przegrywają już tylko 1:2.

Jacek Konsek

Utah Jazz w sezonie zasadniczym wygrała przed własną publicznością 37 spotkań i poniosła zaledwie 4 porażki. Dodatkowo kilka dni wcześniej dwukrotnie zwyciężyła Houston na ich własnym własnym parkiecie, więc zapowiadano nawet sweep 4:0. Tymczasem rzeczywistość okazała się zupełnie inna a podopieczni Ricka Adelmana, a zwłaszcza Tracy McGrady pokazał pazurki. Lider Rakiet zdobył 7 punktów w ostatnich 3,5 minutach i zakończył mecz z 27 „oczkami” na koncie. - To było bardzo emocjonalne zwycięstwo dla nas. Graliśmy dziś z wielką pasją, włożyliśmy w ten mecz dużo serca - przyznał McGrady. Dzielnie sekundował mu rozgrywający Rafer Alston, który powrócił po kontuzji ścięgna. Rozgrywający Houston zdobył 20 punktów i 5 asyst. Przyjezdni w samej końcówce wyszli na prowadzenie 93:86, lecz dwóch czołowych strzelców Jazz szybko zniwelowało straty do 1 „oczka”. Ostatnią akcję meczu wziął na swoje barki najlepszy tego wieczoru wśród Utah - Deron Williams, zdobywca 28 punktów i 12 asyst. Kiedy wydawało się, że piłka wyląduje w koszu niespodziewanie pojawił się rezerwowy Carl Landry, który zablokował zwycięski rzut Williamsa. Pierwszoroczniak Rakiet był cichym bohaterem meczu z 7 punktami, 11 zbiórkami i 2 blokami na koncie. Kolejne emocje w Energy Solutions Arena już w sobotę.

Trener Toronto Sam Mitchell musiał coś zmienić po dwóch porażkach w Orlando, aby jego zespół miał jeszcze szansę na awans do ćwierćfinału. W związku z tym Jamario Moon zastąpił w wyjściowym składzie Rasho Nesterovicia, co okazało się bardzo dobrym posunięciem. To jednak nie specjalista od wsadów był głównym motorem napędowym Raptorków. Świetny mecz zanotowali dwaj rozgrywający kanadyjskiego zespołu – T.J. Ford z 21 punktami był nie do zatrzymania przez defensorów z Florydy. Drugi z nich Jose Calderon raz po raz dziurawił kosz rywala rzutami zza linii 7,24m. Całe Toronto aż 12-krotnie trafiało za trzy punkty, dzięki czemu już po dwóch kwartach mecz był praktycznie rozstrzygnięty – 61:40. W drugiej połowie na parkiecie pojawił się także Marcin Gortat. Nasz rodak spędził w grze niemalże 6 minut, zdobywając 2 punkty i popełniając 1 faul. – To był jak dotychczas dla nas najważniejszy mecz w sezonie. Zagraliśmy go tak jak na to przystało – podsumował wydarzenia w Air Canada Centre Chris Bosh.

Zdecydowanie najłatwiejsze zwycięstwo odnieśli Czarodzieje ze stolicy, którzy różnicą aż 36 punktów pokonali wicemistrzów NBA – Cleveland Cavaliers. W wygranej nie przeszkodziła nawet kontuzja kolana Gilberta Arenasa, który już po 10 minutach musiał opuścić parkiet. Tego dnia w wybornej formie znajdowali się jego koledzy a zwłaszcza DeShawn Stevenson i Caron Bulter. Ten pierwszy zapisał na swoim koncie 19 punktów, będąc najskuteczniejszym graczem gospodarzy, z kolei Butler był autorem najefektowniejszego zagrania w całym spotkaniu. Zawodnik Wizards w stylu Michaela Jordana wszedł pod kosz i oddał nieprawdopodobny rzut zakończonym punktami. Wśród gości natomiast nie zawiódł jedynie LeBron James, zdobywca 22 punktów. Nie był to jednak miły wieczór dla 23-letniego skrzydłowego – przy każdym kontakcie z piłką kilkanaście tysięcy widzów bardzo głośno buczało...