Nietypowa analiza bydgoskiego żużla cz.4

autor: Rodowity Bydgoszczanin | 2013-10-11, 11:43 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Drodzy kibice,
w dniu dzisiejszym zamieszczam kolejną część nietypowej analizy bydgoskiego żużla. Niniejsza dotyczy "złotych drużyn"  co oznacza, że stanowi ona zamknięcie trzyczęściowego cyklu dotyczącego drużynowych zdobyczy medalowych bydgoskich Polonistów.

Oczywiście rozpocznę od przypomnienia. Polonia zdobyła w swojej historii 7 złotych medali DMP (1955, 1971, 1992, 1997, 1998, 2000, 2002). Mistrzoską koronę założyło w barwach klubu z Bydgoszczy ogółem 75 zawodników (w tym czternaście razy obcokrajowcy - Sam Ermolenko, Andy Smith, Roman Matoušek, Rick Miller w 1992 roku; Henrik Gustafsson, Peter Nahlin w 1997 roku; Henrik Gustafsson, Andy Smith w 1998 roku; Todd Wiltshire, Henrik Gustafsson, Shane Parker, Joe Screen w 2000 roku oraz Mark Loram i Todd Wiltshire w 2002 roku).

"Złote" składy zamieszczam poniżej.

1. 1955 rok (33,33%)
1.Bolesław Bonin (Bydgoszcz)
2.Zbigniew Raniszewski (Toruń)
3.Mieczysław Połukard (Wrocław)
4.Norbert Świtała (Rawicz)
5.Rajmund Świtała (Rawicz)
6.Jan Malinowski (Grudziądz)
7.Antoni Kowalski (Bydgoszcz)
8.Kazimierz Kurek (Krotoszyn)
9.Feliks Błajda (Bydgoszcz)

2.1971 rok (70,00%)
1.Henryk Glücklich (Rybnik) - 2,68
2.Stanisław Kasa (Bydgoszcz) - 2,30
3.Andrzej Koselski (Bydgoszcz) - 1,88
4.Marian Zaranek (Bydgoszcz) - 1,60
5.Rajmund Świtała (Rawicz) - 1,33
6.Benedykt Kosek (Bydgoszcz) - 1,25
7.Zbigniew Malinowski (Bydgoszcz) - 1,17
8.Bogumił Brzeziński (Bydgoszcz) - 0,60
9.Marian Michaliszyn (Bydgoszcz) - 0,36
10.Stanisław Witkowski (Gniezno) - 0,00

3.1992 rok (76,92%)
1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 2,630
2.Sam Ermolenko (Bydgoszcz) - 2,548
3.Andy Smith (Bydgoszcz) - 2,50
4.Zdzisław Rutecki (Grudziądz) - 2,071
5.Roman Matoušek (Bydgoszcz) - 2,054
6.Tomasz Kornacki (Bydgoszcz) - 1,875
7.Jacek Gollob (Bydgoszcz) - 1,855
8.Jacek Woźniak (Bydgoszcz) - 1,794
9.Waldemar Cieślewicz (Gniezno) - 1,500
10.Leszek Sokołowski (Bydgoszcz) - 0,833
11.Robert Bonin (Bydgoszcz) - 0,750
12.Rick Miller (Częstochowa) - 0,666
13.Maciej Głód (Bydgoszcz) - 0,000

4.1997 rok (60,00%)
1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 2,748
2.Piotr Protasiewicz (Zielona Góra) - 2,313
3.Henrik Gustafsson (Toruń) - 2,273
4.Jacek Gollob (Bydgoszcz) - 2,117
5.Peter Nahlin (Toruń) - 1,500
6.Jacek Gomólski (Gniezno) - 1,222
7.Tomasz Poprawski (Ostrów) - 1,000
8.Waldemar Cieślewicz (Gniezno) - 0,946
9.Wojciech Malak (Bydgoszcz) - 0,529
10.Dariusz Patynek (Bydgoszcz) - 0,523
11.Marcin Maroszek (Bydgoszcz) - 0,167
12.Michał Robacki (Bydgoszcz) - 0,000

5.1998 rok (60,00%)
1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 2,816
2.Jacek Gollob (Bydgoszcz) - 2,384
3.Piotr Protasiewicz (Zielona Góra) - 2,265
4.Andy Smith (Bydgoszcz) - 2,082
5.Henrik Gustafsson (Toruń) - 2,054
6.Tomasz Poprawski (Ostrów) - 1,033
7.Michał Robacki (Bydgoszcz) - 1,018
8.Jacek Gomólski (Gniezno) - 0,915
9.Krzysztof Słaboń (Bydgoszcz) - 0,818
10.Dariusz Patynek (Bydgoszcz) - 0,667

6.2000 rok (45,45%)
1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 2,766
2.Piotr Protasiewicz (Zielona Góra) - 2,436
3.Todd Wiltshire (Częstochowa) - 1,960
4.Henrik Gustafsson (Toruń) - 1,887
5.Shane Parker (Machowa) - 1,455
6.Joe Screen (Częstochowa) - 1,105
7.Robert Umiński (Bydgoszcz) - 1,000
8.Michał Robacki (Bydgoszcz) - 0,961
9.Przemysław Tajchert (Ostrów) - 0,857
10.Krzysztof Słaboń (Bydgoszcz) - 0,588
11.Łukasz Stanisławski (Bydgoszcz) - 0,214

7.2002 rok (70,00%)
1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 2,440
2.Piotr Protasiewicz (Zielona Góra) - 2,298
3.Mark Loram (Częstochowa) - 2,268
4.Todd Wiltshire (Częstochowa) - 2,240
5.Jacek Gollob (Bydgoszcz) - 1,912
6.Grzegorz Czechowski (Bydgoszcz) - 1,286
7.Michał Robacki (Bydgoszcz) - 1,284
8.Łukasz Stanisławski (Bydgoszcz) - 0,943
9.Robert Umiński (Bydgoszcz) - 0,673
10.Jakub Gabrych (Bydgoszcz) - 0,000

Na pierwszym stopniu podium w barwach Polonii Bydgoszcz stanęli przedstawiciele 12 różnych polskich miast. Najwięcej było rodzimych zawodników - 44, oraz wychowanków klubów z Torunia, Gniezna i Częstochowy.

1.Bydgoszcz - 44
2.Toruń - 5 (Z.Raniszewski, H.Gustafsson, P.Nahlin)
3.Gniezno - 5 (S.Witkowski, W.Cieślewicz, J.Gomólski)
4.Częstochowa - 5 (R.Miller, T.Wiltshire, J.Screen, M.Loram)
5.Zielona Góra - 4 (P.Protasiewicz)
6.Rawicz - 3 (R.Świtała, N.Świtała)
7.Ostrów - 3 (T.Poprawski, P.Tajchert)
8.Grudziądz - 2 (J.Malinowski, Z.Rutecki)
9.Rybnik - 1 (H.Glücklich)
10.Krotoszyn - 1 (K.Kurek)
11.Machowa - 1 (S.Parker)
12.Wrocław - 1 (M.Połukard)

W ujęciu całościowym drużyny, które zdobywały w historii złote medale dla Bydgoszczy złożone były w 59,39% z zawodników rodzimych.

1955 - 33,33%
1971 - 70,00%
1992 - 76,92%
1997 - 60,00%
1998 - 60,00%
2000 - 45,45%
2002 - 70,00%

Najwięcej wychowanków było w złotej drużynie z 1992 roku, a najmniej w drużynie z 1955 roku.

Na koniec zamieszczam klasyfikację indywidualną zdobytych złotych medali w zawodach drużynowych kończąc tym samym ten cykl. Korzystając z okazji chciałbym zaprosić Was drodzy czytelnicy na kolejne części nietypowej analizy bydgoskiego żużla. Mam nadzieje, że będą one jeszcze bardziej rzeczowe i ciekawsze od poprzednich.

1.Tomasz Gollob (Bydgoszcz) - 5
2.Jacek Gollob (Bydgoszcz)  - 4
3.Piotr Protasiewicz (Zielona Góra) - 4
4.Michał Robacki (Bydgoszcz)  - 4
5.Henrik Gustafsson (Toruń) - 3
6.Todd Wiltshire (Częstochowa) - 2
7.Andy Smith (Bydgoszcz) - 2
8.Rajmund Świtała (Rawicz) - 2
9.Waldemar Cieślewicz (Gniezno) - 2
10.Jacek Gomólski (Gniezno) - 2
11.Dariusz Patynek (Bydgoszcz) - 2
12.Krzysztof Słaboń (Bydgoszcz) - 2
13.Łukasz Stanisławski (Bydgoszcz) - 2
14.Robert Umiński (Bydgoszcz) - 2
15.Tomasz Poprawski (Ostrów) - 2
16.Roman Matoušek (Bydgoszcz) - 1
17.Sam Ermolenko (Bydgoszcz) - 1
18.Stanisław Kasa (Bydgoszcz) - 1
19.Zdzisław Rutecki (Grudziądz) - 1
20.Andrzej Koselski (Bydgoszcz) - 1
21.Henryk Glücklich (Rybnik) - 1
22.Jacek Woźniak (Bydgoszcz) - 1
23.Benedykt Kosek (Bydgoszcz) - 1
24.Bogumił Brzeziński (Bydgoszcz) - 1
25.Grzegorz Czechowski (Bydgoszcz) - 1
26.Jakub Gabrych (Bydgoszcz) - 1
27.Joe Screen (Częstochowa) - 1
28.Leszek Sokołowski (Bydgoszcz) - 1
29.Maciej Głód (Bydgoszcz) - 1
30.Marcin Maroszek (Bydgoszcz) - 1
31.Marian Michaliszyn (Bydgoszcz) - 1
32.Marian Zaranek (Bydgoszcz) - 1
33.Mark Loram (Częstochowa) - 1
34.Mieczysław Połukard (Wrocław) - 1
35.Przemysław Tajchert (Ostrów) - 1
36.Rick Miller (Częstochowa) - 1
37.Robert Bonin (Bydgoszcz) - 1
38.Shane Parker (Machowa) - 1
39.Stanisław Witkowski (Gniezno) - 1
40.Tomasz Kornacki (Bydgoszcz) - 1
41.Wojciech Malak (Bydgoszcz) - 1
42.Zbigniew Malinowski (Bydgoszcz) - 1
43.Antoni Kowalski (Bydgoszcz) - 1
44.Bolesław Bonin (Bydgoszcz) - 1
45.Feliks Błajda (Bydgoszcz) - 1
46.Jan Malinowski (Grudziądz) - 1
47.Kazimierz Kurek (Krotoszyn) - 1
48.Norbert Świtała (Rawicz) - 1
49.Peter Nahlin (Toruń) - 1
50.Zbigniew Raniszewski (Toruń) - 1

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: