Ligue 1: Porażki Olympique Lyon i Girondins Bordeaux

Dobrą passę przedłużyli zawodnicy AJ Auxerre, zespół ten tym razem pokonał Girondins Bordeaux. Punkty stracił także lider, Olympique Lyon musiał uznać wyższość FC Sochaux. Stratę do rywali odrobił Olympique Marsylia, który pokonał AS Nancy, a trzy punkty w sobotę wywalczył także m.in. beniaminek z Montpellier.

Piotr Robaczyński

Sensacyjnym rezultatem zakończyła się konfrontacja AJ Auxerre i Girondins Bordeaux. W pierwszej połowie stroną przeważającą byli goście, ale mistrz Francji nie zdołał objąć prowadzenia. Po przerwie do głosu doszli gospodarze i choć najpierw dogodną okazję do zdobycia gola zmarnował Daniel Niculae, w 73. minucie podopieczni Jeana Fernandeza pokonali Cedrica Carasso. Michael Ciani sfaulował w polu karnym Cedrica Hengbarta, a jedenastkę wykorzystał Valter Birsa. Na 2:0 mógł podwyższyć później Ireneusz Jeleń, ale reprezentant Polski uderzył w poprzeczkę. Auxerre zanotowało szósty mecz z rzędu bez porażki, a Bordeaux niespodziewanie ponownie przegrało z niżej notowanym rywalem. Zarówno Jeleń, jak i Dariusz Dudka, rozegrali w barwach AJA całe spotkanie.

Do niespodzianki doszło także na Stade Gerland, gdzie lider - Olympique Lyon podejmował FC Sochaux. Przeżywająca kryzys drużyna gości ograła faworyzowanego rywala 2:0 po golach Jacquesa Faty'ego oraz Sloana Privata. O sukcesie zadecydowała lepsza skuteczność, bowiem to ekipa Claude Puela dłużej utrzymywała się przy piłce i oddała więcej strzałów. OL zanotował pierwszą porażkę w bieżących rozgrywkach i fani tego klubu nie mogą optymistycznie patrzeć w przyszłość przed trudną konfrontacją z Liverpoolem w Lidze Mistrzów.

Potknięcia rywali wykorzystali piłkarze Olympique Marsylia, którzy pewnie pokonali AS Nancy i odrobili część straty do OL i Bordeaux. Podopieczni Didiera Deschampsa nie dali szans niżej notowanemu przeciwnikowi i przerwali złą passę dwóch meczów bez zdobyczy punktowej. Marsylia objęła prowadzenie już w 5. minucie po trafieniu Mathieu Valbueny, a w końcowej fazie spotkania Nancy dobili Brandao oraz Fabrice Auriel. OM aktualnie plasuje się na 3. miejscu w tabeli i traci do Lyonu już tylko trzy oczka.

Ponownie z dobrej strony pokazał się rewelacyjny beniaminek z Montpellier. Zespół ten w sobotę pokonał na własnym stadionie AS Saint Etienne 2:1 i awansował już na 2. pozycję w tabeli. Na pierwsze punkty w sezonie wciąż czeka natomiast Grenoble Foot. Zamykająca tabelę Ligue 1 drużyna tym razem przegrała z Valenciennes.