Eredivisie: PSV coraz bliżej mistrzostwa / Venlo i Excelsior walczą o życie

Ogromny zawód przeżyli kibice, którzy w niedzielne popołudnie szczelnie wypełnili trybuny stadionu Philipsa w Eindhoven. PSV zaledwie zremisował z Twente Enschede 1:1 i nie mógł po końcowym gwizdku cieszyć się z czwartego z rzędu tytułu mistrzowskiego. Mecz jedynej drużyny, która w tym sezonie może jeszcze odebrać PSV mistrzowską paterę, został przełożony z powodu pożaru na stadionie w Groningen. W niedzielę poznaliśmy dwa zespoły, które albo spadną bezpośrednio z ligi, albo czekać będą na walkę w barażach o utrzymanie w Eredivisie. Tymi zespołami są VVV Venlo i Excelsior Rotterdam

Maciej Krzyśków

Pożar na stadionie Euroborg w Groningen został wzniecony przez kibiców, którzy rzucali zapalonymi rolkami papieru toaletowego. Kilka osób zostało przewiezionych do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. O godzinie 15.30 została podjęta decyzja o przełożeniu spotkania na inny termin.

W tym czasie piłkarze Ajaxu z pewnością żałowali, że mecz w Groningen nie doszedł do skutku, gdyż PSV do przerwy przegrywał z Twente. Gola dla niepokonanego od siedmiu spotkań Twente zdobył Blaise Nkufo. Szkoleniowiec PSV Sef Vergoossen nie reagował nerwowo w przerwie i na drugą odsłonę posłał tych samych zawodników na plac gry. W 68. minucie do wyrównania doprowadził Jefferson Farfán, ale kolejnych goli i świętowania obrony mistrzowskiego tytułu nie było.

Co najmniej trzecie miejsce wywalczył NAC Breda. Skromną wygraną na Polman Stadion w Almelo zapewnił Edwin de Graaf.

Solidarnie swoje spotkania przegrały SC Heerenveen i Feyenoordu Rotterdam. Oba zespoły mają na koncie 57 punktów i zajmują odpowiednio miejsca numer pięć i sześć w Eredivisie. Różnica między tymi miejscami jest taka, że zespół, który zajmie miejsce piąte będzie walczył w barażach o prawo gry w Lidze Mistrzów, z kolei już za lokatę numer sześć można walczyć tylko o prawo gry w Pucharze UEFA. Pretensje o taką sytuację mogą mieć do siebie tylko zawodnicy z Heerenveen, którzy do przerwy prowadzili w Rotterdamie ze Spartą 2:0, ale ostatecznie przegrali aż 4:2. Z kolei marzenia o korzystnym remisie Feyenoordu na Willem II-stadion w Tilburgu w pierwszej połowie pogrzebał Frank Demouge. 26-letni napastnik zdobył klasycznego hatticka w meczu z Feyenoordem. Goście na otarcie łez zdobyli tylko jednego gola - w 74. minucie rozmiary porażki zmniejszył André Bahia. Dodatkowym smaczkiem w tej rywalizacji jest fakt, że aktualny jeszcze opiekun SC Heernveen Gertjan Verbeek, który od przyszłego sezonu będzie szkoleniowcem Feyenoordu Rotterdam.

W niedzielę poznaliśmy także kilka odpowiedzi dotyczących zespołów z dolnych rejonów tabeli Eredivisie. O ile drużyny VVV Venlo i Excelsioru już teraz mogą przygotowywać się na najczarniejszy z możliwych scenariuszów - spadek do Jupiler League, albo w najgorszym wypadku baraż o utrzymanie. Zagrożone udziałem w barażach, ale już nie spadkiem w lidze, są drużyny: De Graafschap, Heracles Almelo i Willem II Tilburg.