Grzegorz Lato na 80-leciu powstania KSZO

Wiele znakomitości pojawiło się podczas jubileuszowych uroczystości związanych z 80-leciem powstania klubu sportowego KSZO. Swoją osobą obchody zaszczycił prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato, który wyraził nadzieję, że I-ligowi piłkarze KSZO zagrają niebawem w Ekstraklasie.

Anna Soboń
Anna Soboń

Już w piątek zaproszeni goście zebrali się w Biurze Wystaw Artystycznych, by podziwiać wystawę pod nazwą "80 lat tradycji KSZO" oraz "90 lat olimpizmu w Polsce". W sobotę obchody rozpoczęły się w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła, gdzie 10 kapłanów odprawiło koncelebrowaną mszę świętą w intencji wszystkich, którzy przez lata przyczynili się do rozsławienia nazwy KSZO w świecie. W ofierze wina i chleba uczestniczyli biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz i biskup kielecki Marian Florczyk. Wiernych powitał proboszcz parafii, ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski. - Niech KSZO osiąga jak najlepsze wyniki i rozsławia nasze miasto - powiedział w krótkim wystąpieniu. Słowo Boże do zebranych wygłosił Ksiądz Paweł Anioł. - Zebraliśmy się tutaj, aby prosić Boga, by ten klub jak najlepiej spełniał swoją misję - mówił do uczestników nabożeństwa.

Następnie obchody przeniosły się do kina "Etiuda", gdzie wśród zaproszonych gości znaleźli się trenerzy, działacze, zawodnicy i wszyscy życzliwi ludzie związani z ostrowieckim klubem. W uroczystościach wziął udział także Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato.

Podczas gali rys historyczny KSZO, połączony z pokazem multimedialnym przedstawił Jerzy Zajączkowski i widać było na twarzach zebranych, że czar wspomnień zrobił swoje i niektórym zakręciła się w oku łza.

Pierwsze zebranie organizacyjne mające na celu utworzenie klubu sportowego odbyło się w czerwcu 1929 roku. Do powstania KSZO - czyli Klubu Sportowego Zakładów Ostrowieckich - doszło latem 1929 roku. Oficjalnie przyjmuje się, że była to data 11 sierpnia. W tym dniu zorganizowano szereg imprez sportowych, które miały uświetnić powstanie klubu. Odbył się m. in. wyścig kolarski w którym udział wzięło blisko stu zawodników, pokazowe walki bokserskie, zapaśnicze oraz pojedynki w tenisa ziemnego. Areną tych zmagań - poza wyścigiem kolarskim, który odbył się na trasie Ostrowiec - Sandomierz - Ostrowiec - był park fabryczny. Od początku powstania klubu, dużego wsparcia udzielały Zakłady Ostrowieckie, które przekazywały dotacje finansową, a także zapewniały lokum, które początkowo stanowił … pokój przy poczekalni robotniczej.

Ostrowiec Świętokrzyski kojarzony był z przemysłem hutniczym, toteż zespoły KSZO często nazywane były hutniczymi. Stąd też pojedynki z pobliskim rywalem - Stalą Stalowa Wola - określano jako hutnicze derby. Po przejęciu Huty w 2003 roku przez hiszpański koncern "Celsa", współpraca z klubem nie wygasła. Za pomoc dla klubu, w sobotę dyrektor generalny "Celsy" Huty Ostrowiec - Angel Pueyo - wyróżniony został tytułem Honorowego Członka Klubu KSZO.

W sumie wręczono aż 116 odznaczeń związanych z piłką nożną, boksem, piłką wodną, pływaniem, piłką ręczną i lekką atletyką.

Wśród uhonorowanych znaleźli się doskonale znani w środowisku piłkarskim:

- Zbigniew Grombka (Wiceprezes ds. organizacyjnych ŚZPN, Dyrektor KSZO SSA - odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej;

- Janusz Jojko (trener bramkarzy KSZO) - odznaczony Srebrną Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Złotą Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej;

- Angel Pueyo (przedstawiciel głównego sponsora piłkarzy KSZO - Celsa Huta Ostrowiec) - odznaczony Złotą Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej;

- Tomasz Żelazowski (napastnik KSZO) - odznaczony Srebrną Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej;

- Tomasz Dymanowski (bramkarz KSZO)- odznaczony Srebrną Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej;

- Marcin Wróbel (były piłkarz KSZO, obecnie trener grup młodzieżowych) - odznaczony Srebrną Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej;

- Andrzej Płatek (kierownik I-ligowego KSZO) - odznaczony Srebrną Odznaką Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej.

Obecnie pod względem prawnym istnieją dwie organizacje. Sportowa Spółka Akcyjna KSZO, prowadząca drużynę piłki nożnej, która aktualnie występuje na pierwszoligowych boiskach oraz stowarzyszenie KS KSZO, które zrzeka pozostałe sekcje, w tym piłki siatkowej, piłki ręcznej, boksu, pływania.

Właśnie 80-lecie powstanie KSZO skłoniło do napisania dwóch monografii. Pierwsza z nich opowiada o historii piłki nożnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, druga opisuje dzieje ostrowieckiej piłki ręcznej.

W końcowych wystąpieniu prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej Mirosław Malinowski, który całą uroczystość spędził w okolicznościowym szalu KSZO stwierdził, że świętokrzyskiej piłki nie było i nie będzie bez KSZO, co jest dużym zaszczytem dla środowiska związanego z ostrowieckim klubem.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×