ATP Paryż: Monfils zagra o tytuł z Djokovicem

Gael Monfils (ATP 16) pokonał Radka Štěpánka (ATP 14) 6:4, 5:7, 6:4 i awansował do finału turnieju BNP Paribas Masters rozgrywanego w hali Bercy w Paryżu (z pulą nagród 2,75 mln euro)

Początek pierwszego seta należał do Štěpánka, który wygrał dwa pierwsze gemy. Od tego momentu inicjatywę przejął Monfils, którego łupem padły cztery kolejne gemy. Francuz konsekwentnie utrzymując własne podanie wygrał tę partię 6:4.

W siódmym gemie drugiego seta Monfils przełamał Štěpánka i po utrzymaniu własnego podania prowadził 5:3. Końcówka należała jednak do często chodzącego do siatki Czecha, który wygrał cztery gemy z rzędu.

W dziewiątym gemie decydującej partii Monfils zmarnował dwa break pointy przy stanie 15-40, ale przy trzecim wolej forhendowy Štěpánka wylądował poza kortem. W 10. gemie Czech wyrzucił prosty bekhend i Francuz miał pierwszą piłkę meczową. Po chwili mieszkający w Monte Carlo Štěpánek nie zmieścił returnu w korcie i było po meczu.

W całym spotkaniu, które trwało dwie godziny i 42 minuty, Francuz zaserwował 11 asów oraz wykorzystał sześć z 11 break pointów. W liczbie wygranych piłek przez obu tenisistów był idealny remis (100-100).

Gdyby Štěpánek pokonał Monfilsa to po raz drugi zagrałby w finale turnieju rozgrywanego w hali Bercy. W 2004 roku w decydującym spotkaniu przegrał z Maratem Safinem.

Monfils, który odniósł trzecie zwycięstwo w czwartym spotkaniu z Czechem, po raz pierwszy w karierze wystąpi w finale turnieju rangi Masters. Jego dotychczasowym najlepszym osiągnięciem był półfinał w Rzymie z 2006 roku, w którym przegrał z Rafaelem Nadalem.

W finale Francuz zagra z Novakiem Djokovicem (nr 3), który nadspodziewanie gładko pokonał Rafaela Nadala (nr 2). Będzie to ich czwarte spotkanie, trzy dotychczasowe wygrał Serb, ale zawsze były to zacięte spotkania. W 2005 roku urodzony w Belgradzie tenisista pokonał Francuza w US Open po pięciosetowej batalii. Po raz ostatni mierzyli się w ćwierćfinale turnieju olimpijskiego w Pekinie w ubiegłym sezonie i wówczas Serb po przegraniu pierwszego seta dwa kolejne rozstrzygnął na swoją korzyść.

BNP Paribas Masters, Paryż-Bercy (Francja)