Bundesliga: Werder nie zwalnia tempa

Sobotnia seria meczów 13. kolejki niemieckiej Bundesligi nie była łaskawa dla zespołów gospodarzy. Z siedmiu rozegranych spotkań, jedynie Schalke 04 Gelsenkirchen zdołało odnieść zwycięstwo na własnym boisku, pokonując 2:0 drużynę Hannoveru 96. Prawdziwy festiwal strzelecki urządzili sobie piłkarze Werderu Brema, którzy na Dreisam Stadion rozgromili SC Freiburg 6:0. Dzięki tej wygranej podopieczni Thomasa Schaafa przynajmniej do niedzieli pozostaną na fotelu lidera.

Mateusz Nikołajczuk

Pierwsza część konfrontacji pomiędzy drużynami VfL Wolfsburg i FC Nuernberg nie zapowiadała emocji, jakie miały nadejść po zmianie stron. W 56. minucie wynik spotkania otworzył najlepszy strzelec gości, Albert Bunjaku. Chwilę później bramkę na 1:1 zdobył Ashkan Dejagah, jednak Wilki z wyrównania cieszyły się zaledwie pięć minut. Swoje drugie trafienie zanotował Bunjaku. Gdy po golu Grafite gospodarze wciąż zachowywali szanse na zwycięstwo, piłkę do siatki skierował Peer Kluge, zapewniając ekipie beniaminka sensacyjny komplet punktów.

Na sprawienie niespodzianki w starciu z Hoffenheim liczył zespół FC Koeln. Goście zaledwie kilka minut po rozpoczęciu gry objęli prowadzenie za sprawą Carlosa Eduardo. W 11. minucie na 2:0 podwyższył Chinedu Obasi. Koziołki, które przed tym spotkaniem legitymowały się jedną z lepszych formacji defensywnych w lidze, mogły bezradnie patrzeć, jak piłkarze "Wieśniaków" kompletują kolejne trafienia. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy, drogę do siatki rywali znalazł Demba Ba. Wynik spotkania ustalił strzałem z jedenastego metra Vedad Ibisevic.

Kolejny dowód na to, że sobota nie była szczęśliwym dniem dla drużyn gospodarzy, miał miejsce na Commerzbank Arena we Frankfurcie, gdzie Eintracht podejmował Borussię Moenchengladbach. W 54. minucie bardzo niefortunnie interweniował Marco Russ, zdobywając gola samobójczego. Nie minął kwadrans, gdy Roel Brouwers strzałem głową podwyższył prowadzenie Źrebaków. Podopiecznych Michaela Skibbe stać było jedynie na honorowe trafienie Pirmina Schweglera, który w 86. minucie wykorzystał rzut karny.

Zarówno VfB Stuttgart, jak i Hertha Berlin w obecnym sezonie regularnie zawodzą, zajmując miejsca w dolnej połówce tabeli. Obie drużyny spotkały się na Gottlieb Daimler Stadion, aby powalczyć o niezwykle ważne punkty. W pierwszej odsłonie pojedynku kibice nie obejrzeli goli, jednak tuż po zmianie stron wynik otworzył Adrian Ramos. Gdy wydawało się że Artur Wichniarek wraz z kolegami ze stołecznej drużyny zdołają dowieźć korzystny rezultat do końca, trafienie zaliczył Zdravko Kuzmanovic i remis stał się faktem.

Z walki o najwyższe laury nie rezygnuje Schalke 04 Gelsenkirchen. Niebiescy w sobotnim pojedynku zmierzyli się z drużyną Hannoveru 96. Zawodnicy przyjezdnych nie potrafili stworzyć zagrożenia pod bramką Manuela Neuera i od 69. minuty przegrywali 0:1. Prowadzenie gospodarzom dał celnym uderzeniem głową Jefferson Farfan. Strzelec bramki tuż przed końcem spotkania został zmieniony na Jana Moravka, który mimo kilku minut przebywania na placu gry zdołał wpisać się na listę strzelców, ustalając wynik meczu na 2:0.

Inny zespół ze ścisłej czołówki Bundesligi, Werder Brema udał się do Freiburga, aby w starciu z beniaminkiem powalczyć o kolejne trzy punkty. Goście jeszcze przed przerwą otworzyli wynik spotkania za sprawą Hugo Almeidy. W 55. minucie Marko Marin podwyższył na 2:0. Kolejne gole były już tylko kwestią czasu. Swoją drugą bramkę zdobył Almeida, a kolejne trafienia dołożyli Mesut Ozil oraz Naldo. Dzieła zniszczenia dopełnił w 82. minucie Marcus Rosenberg. Werder przynajmniej do niedzieli pozostanie na fotelu lidera.

Na zakończenie sobotnich zmagań w 13. kolejce Borussia Dortmund gościła na Signal Iduna Park zespół FSV Mainz. Od pierwszych minut na boisku pojawił się Jakub Błaszczykowski. Gospodarze wypracowali sobie wyraźną przewagę, której nie potrafili jednak zamienić na gole. Mimo kolejnych prób ze strony podopiecznych Jurgena Kloppa, doświadczony Heinz Muller zdołał zachować czyste konto i mecz zakończył się bezbramkowym remisem.

VfL Wolfsburg - FC Nuernberg 2:3 (0:0)
0:1 - Bunjaku 56'
1:1 - Dejegah 59'
1:2 - Bunjaku 64'
2:2 - Grafite (k.) 79'
2:3 - Kluge 90'

FC Koeln - TSG 1899 Hoffenheim 0:4 (0:2)
0:1 - Carlos Eduardo 5'