Atomowy Pawlusiński (relacja)

Pierwsze celne uderzenie na bramkę Widzewa zapewniło Cracovii zwycięstwo 1:0. Jeżeli strzał Dariusza Pawlusińskiego zostałby oddany chociaż w pierwszej połowie, to nikt nie mógłby nie przyczepić się do statystyk celnych strzałów gospodarzy w tym spotkaniu. A jednak - Plastik uderzył w 82. minucie po raz pierwszy celnie na bramkę Bartosza Fabiniaka i od razu zdobył gola, zwycięskiego gola.

Maciej Krzyśków

Trzecie tym roku zwycięstwo Cracovii nie byłoby możliwe bez Dariusza Kłusa. Pomocnik Cracovii powiedział przed wykonaniem rzutu wolnego do Pawlusińskiego: - Synek, strzelaj. Chwilę później strzelec jedynego gola w tym meczu utonął w ramionach kolegów z zespołu. Nie bez winy przy tym trafieniu jest Fabiniak, który nie mógł znaleźć, i słusznie, słów na swoje usprawiedliwienie. - Cóż, nie wiem co powiedzieć. Przez mój błąd przegraliśmy mecz - przyznał golkiper Widzewa.

Nic nie zapowiadało zwycięstwa Cracovii. W pierwszej połowie to Widzew starał się atakować i stwarzać okazje do zdobycia gola, ale najaktywniejszy w linii napadu Łukasz Mierzejewski nie miał należytego wsparcia u partnerów. Były napastnik Legii Warszawa i Zagłębia Lubin wpadł w 9. minucie w pole karne Cracovii, ale do jego dośrodkowania z linii końcowej pola karnego nie doszedł żaden z partnerów z drużyny. Kibice Cracovii zadrżeli po raz drugi siedem minut później, gdy Mierzejewki naciskany przez jednego z obrońców gospodarzy uderzył nieczysto futbolówkę, która minęła Marcina Cabaja i przy okazji poprzeczkę jego bramki.

Dopiero w 24. minucie mieliśmy namiastkę groźnej akcji w wykonaniu gospodarzy. Tomasz Moskała ładnie uruchomił na prawym skrzydle Bartłomieja Dudzica, który na wysokości pola karnego zdecydował się na zagranie po ziemi ostrej piłki w pole karne gości. Piłka nie trafiła jednak ani do Moskały, ani do Pawła Nowaka.

Pierwszą połowę najlepiej podsumowała sytuacja z 45. minuty, gdy Pawlusiński zamiast strzelać z ostrego kąta, poślizgnął się na murawie i posłał piłkę Panu Bogu w okno.

Trener Stefan Majewski musiał użyć ostrych słów w stosunku do swoich podopiecznych, bo od pierwszych minut w drugiej połowie Pasy zaczęły grać agresywniej i nie pozwalały zawodnikom gości swobodnie rozgrywać piłki. Efektem tego była zerowa liczba oddanych strzałów przez łodzian w całej drugiej połowie! O ile dla postronnych kibiców taka statystyka może budzić politowanie, o tyle fani Widzewa zostali do niej przyzwyczajeni w poprzednim spotkaniu z Legią Warszawa.

Cracovia zaczęła grać szybciej i bardziej zdecydowanie, czego efektem były m.in. cztery rzuty rożne egzekwowane przez gospodarzy w odstępie zaledwie dwu minut.

Trener Majewski przeprowadził trzy zmiany, które wniosły sporo ożywienia w poczynania jego podopiecznych. Najbardziej w pamięci zapadał bez wątpienia Węgier Arpad Majoros, który kilkoma świetnymi sztuczkami technicznymi przypomniał, że nie na darmo zyskał w swojej ojczyźnie przydomek węgierski Cristiano Ronaldo.

Ale to nie Majoros, lecz Pawlusiński został bohaterem spotkania.

Po zdobytym golu Widzew rzucił wszystko na jedną szalę i zagrał o remis. Wyrównujący gol nawet padł autorstwa Piotra Kuklisa, ale sędzia wcześniej odgwizdał spalonego.

Widzew ruszył do przodu, co stworzyło okazję do drugiego gola dla Cracovii. O ile przy bramce Pawlusińskiego Fabiniak się nie popisał, o tyle jego interwencja w 92. minucie po uderzeniu Przemysława Kuliga, najlepszego zawodnika całego spotkania, może już służyć wszystkim bramkarzom na świecie za wzór do naśladowania.

Zwycięstwo Cracovii sprawiło, że Pasy już spokojnie mogą zacząć myśleć o przygotowaniach do nowego sezonu. Może nie całkiem spokojnie, bo za dwie kolejki Pasy zmierzą się derbach Krakowa z Wisłą.

Cracovia Kraków - Widzew Łódź 1:0 (0:0)
1:0 - Pawlusiński 82'