ZAKAZANY OWOC

autor: vbolla | 2016-03-20, 19:06 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Nie milkną głosy od ostatniej afery w świecie sportu z dopingiem w roli głównej. Po ostatnim oświadczeniu Marii Szarapowej, która przyznała się do stosowania zakazanej od 01 stycznia 2016r. substancji, jaką jest meldonium, znaną również, jako mildronat. Wiadomość ta zaskoczyła wszystkich, Szarapową już dotykają konsekwencje stosowania dopingu.
Od czasu dodania meldonium do listy zakazanych substancji przez WADA, lek ten wykryto już u 102 sportowcach. Wśród nich są Ekaterina Bobrowa drużynowa złota medalistka w łyżwiarstwie figurowym na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, Paweł Kuliżniukow złoty medalista tegorocznych mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim na dystansie 500m i 1000m, Julija Jefimowa – pływaczka, brązowa medalistka Igrzysk z Londynu na 200m stylem klasycznym czy Aleksander Markin reprezentant Rosji w siatkówce.
WADA ( z ang. Word Anti-Doping Agency) powstała w 1999r. Celem tej organizacji jest stworzenie wolnego od dopingu środowiska sportowego, w którym będą mogli uczestniczyć sportowcy z całego świata. Już jesienią 2015 roku zaczęto monitorować meldonium, ale dopiero od 2016 roku został on oficjalnie wpisany na listę zabronionych medykamentów. Meldonium jest produkowany na Łotwie, podawany pacjentom z niedokrwieniem. Stosowany także u pacjentów z chorobą Parkinsona czy Alzheimera. Wykazano również, że meldonium łagodzi depresję, pomaga radzić sobie ze stresem, poprawia koncentrację, uczenie się oraz pamięć. U sportowców zwiększa wytrzymałość i tolerancję wysiłku, a także skraca czas regeneracji. Zwiększa i poprawia krążenie krwi poprzez zmniejszenie zużycia tlenu w mitochondriach.
U Aleksandra Markina próbki zostały pobrane podczas europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk w Rio zaraz po meczu półfinałowym z Niemcami (wygranym przez Rosjan 3:1; Markin pojawił się na boisku na chwilę, tylko w trzecim secie na przyjęcie). Markin grający, na co dzień, w Dynamo Moskwa przyznał, że cały klub przyjmował ten lek przez 10 dni – od 3 do 13 grudnia - tuż przed Pucharem Rosji (12-13 grudnia 2015). Turniej się skończył, leki odstawiono. Jednak meldonium utrzymuje się w organizmie przez kilka tygodni, dlatego wykryto go we krwi zawodnika. Markin został tymczasowo zawieszony. W związku z tym FIVB 19 kwietnia zbierze się, aby zadecydować o dalszych losach siatkarza, jak i całej drużyny Sbornej. Może ona nawet zostać wykluczona z Igrzysk, do których zapewniła sobie przepustkę na początku stycznia.
Według kodeksu FIVB dot. anty-dopingowych regulacji, art.11.1 mówi, że w przy podejmowaniu decyzji należy rozważyć wszelkie okoliczności m.in. powagę sportowca, stopień, w jakim przyczynił się do sukcesu zespołu, czy regularnie brał, także podczas trwania turnieju.
Myślę, że naszym wschodnim sąsiadom mogłoby się upiec, gdyby przyłapany został jeden zawodnik. Tymczasem zawodników z Dynama w kadrze było 5 (Siergiej Grankin, Aleksander Markin, Jurij Bierieżko, Dmitrij Szczerbinin, Aleksander Obmoczajew). I tutaj warto prześledzić ich pracę w całym turnieju:

05.01.2016 Finlandia - Rosja 0:3 
Grankin gra przez cały mecz (4 punkty, w tym 3 bloki), Obmoczajew na libero, Szczerbinin wchodzi w trzecim secie na zagrywkę, Berieżko podobnie. Markin gra całego trzeciego seta, zdobywa 6 punktów.

06.01.2016 Francja – Rosja 3:1
Grankin na rozegraniu ( 2 punkty blokiem), Szczerbinie wchodzi na czwartego seta, Berieżko pojawia się na chwilę na przyjęcie, Obmoczajew nie gra, Markin gra w czwartm secie (3 punkty).

07.01.2016 Bułgaria – Rosja 0:3
Na rozegraniu tradycyjnie Grankin, Szczerbinin i Markin nie grają, Berieżko z Obmoczajewem (Alekno korzystał z możliwości gry na dwóch libero) pojawiaja się na chwilę.

09.01.2016 Niemcy – Rosja 1:3
Grankin na caluśkie spotkanie (3 punkty), Bierieżko zdobywa jeden punkt w całym spotkaniu, Szczerbinin w ogóle nie pojawia się na parkiecie, Obmoczajew podobnie, Markin wchodzi na chwilę w trzecim secie.

10.01.2016 Francja – Rosja 1:3
Grankin na rozegraniu, Berieżko gra od początku drugiego seta (18 punktów), Markin pojawia się na placu gry także od drugiej partii (17 punktów), Obmoczajew pojawia się na chwilę, Szczerbinin w pierwszym secie na zagrywce. W finałowym spotkaniu Markin wraz z Bierieżko stanowią o sile drużyny (był jeszcze Mihajłow z 17 oczkami na koncie).

Jak wiadomo FIVB jest bardzo wrażliwa na doping. Podejrzewam, że reprezentacja Rosji zostanie zdyskwalifikowana, jednak według mnie, wiem będę dla niektórych zbyt łagodna, powinni dostać szansę. Oczywiście, zawodnicy Dynama grali podczas turnieju, a w finale to na nich opierała się cała gra. Mimo wszystko, nie brali meldonium podczas trwania zawodów. Dla mnie właściwym rozwiązaniem byłoby zdyskwalifikować zawodników, u których wyryto zakazaną substancję (najsroższą karę powinien otrzymać Obmoczajew, u którego wykryto lek wpływający na psychikę, zresztą to nie pierwzy raz, kiedy rosyjski libero zostaje przyłapany na stosowaniu dopingu), a dać bezpośrednią przepustkę do Brazylii trójkolorowym, a Rosjanie wraz z naszymi zawodnikami wysłać do Tokio. Pamiętajmy, że bronią złotego krążka. Burzyliśmy się, że mistrzowie świata muszą się bić o Igrzyska, a przecież mistrzom olimpijskim bezpośredni awans na najważniejszą sportową imprezę także się należy.

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.