58. TCS w Oberstdorfie: Adam Małysz w parze z Denisem Kornilovem

Pierwszy konkurs 58. Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w Oberstdorfie - znanym kurorcie i ośrodku narciarskim położonym w Bawarii. Zawodnicy będą rywalizować na skoczni Schattenberg K-120 (HS 137), której rekord wynosi 143,5 metra i został ustanowiony przez Sigurda Pettersena. W skład kompleksu Erdinger wchodzą jeszcze cztery obiekty: HS 19, HS 31, HS 60 oraz HS 100, jest to zatem doskonała baza treningowa dla zawodników różnych grup wiekowych. Wszystkie skocznie pokryte są igielitem.

Monika Szandała

Stadion zmodernizowano w 2000 roku, gruntowna przebudowa kosztowała około miliona marek. Trzy lata później Schattenberg została zmodernizowana i przystosowana do nowych reguł Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Skocznię powiększono, punkt K przesunięto ze 115 na 120 metr, poprawiono także profil, a na pozostałych skoczniach położono nowy igielit. Koszt przebudowy wyniósł 16,6 mln euro. Podczas pierwszych zawodów po przebudowie (29 grudnia 2003 roku) padł niepobity do tej pory rekord Pettersena.

Oberstdorf jest organizatorem konkursów Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego, Alpen Cup i FIS Cup, dwukrotnie organizował także Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. W 1987 roku na K70 wygrał Czech Jiri Parma przed legendarnym Mattim Nykaenenem i Vegardem Opaasem. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Jan Kowal, który zajął 14. miejsce. Na K90 triumfował Andreas Felder przed Opaasem i Ernstem Vettorim, 12. był Piotr Fijas. Po raz drugi FIS przyznał alpejskiej miejscowości prawo do organizacji Mistrzostw Świata w 2005 roku. Wtedy na małej skoczni indywidualnie triumfował Rok Benkovic przed Jakubem Jandą i Janne Ahonenem, Adam Małysz był 6. Drużynowo najlepsza okazała się Austria, która wyprzedziła reprezentację Niemiec o zaledwie 6,5 punktu. Na większym obiekcie złoty medal zdobył Janne Ahonen, na podium stanęli także Roar Ljoekelsoey i Janda. Małysz wypadł z czołowej "10" i zajął 11. miejsce. W "drużynówce" kolejny złoty medal wywalczyła Austria.

We wschodniej części miasteczka położona jest skocznia mamucia imienia Heiniego Klopfera, który nie tylko był autorem projektu, ale i pierwszym zawodnikiem, który oddał skok na nowym obiekcie. "Mamut" ma za sobą dwie duże przebudowy w latach 1972 i 1998. Obecnie jego rekord wynosi 225,5 metra i należy do Fina Harriego Olli. W lutym 2008 roku odbyły się tam Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, w których zwyciężył Gregor Schlierenzauer przed Martinem Kochem i Janne Ahonenem. Adam Małysz był 10. W "drużynówce" najlepsi okazali się Austriacy, którzy wyprzedzili Finów i Norwegów. Polska reprezentacja w składzie Kamil Stoch (167 m), Piotr Żyła (168 m), Stefan Hula (120 m) i Adam Małysz (199 m) zajęła odległą, 10. pozycję.

W ubiegłym sezonie konkurs Turnieju Czterech Skoczni zwyciężył Simon Ammann przed Wolfgangiem Loitzlem oraz Dimitrym Vassilievem. Polacy nie zaliczyli występu w Oberstdorfie do udanych - jedynie Adam Małysz zakwalifikował się do finału i zajął odległą 27. pozycję. Piotr Żyła był 34.

W 58-letniej historii Turnieju żaden Polak nie wygrał zawodów w Oberstdorfie. Najwyżej sklasyfikowany był Stanisław Bobak, który w 1974 roku przegrał jedynie z Willim Pürstlem i zajął 2. miejsce. Adam Małysz trzykrotnie zajmował 3. pozycję.

2008 Simon Ammann SUI

Konkurs w Oberstdorfie, podobnie jak cały Turniej, rozgrywany jest systemem KO. 50 najlepszych zawodników kwalifikacji zostaje połączonych w dwójki, zwycięzca jest w parze z ostatnim, drugi z przedostatnim i tak aż do środka klasyfikacji, gdzie 26. zawodnik rywalizuje z 25. Jeśli skoczek z czołowej "10" Pucharu Świata zrezygnuje z udziału w kwalifikacjach, automatycznie zostaje sklasyfikowany na ostatniej pozycji i w konkursie stacza pojedynek z najlepszym. Do serii finałowej przechodzi zwycięzca każdej pary (25 zawodników) oraz pięciu najlepszych spośród tych, którzy odpadli ("lucky losers"). W klasyfikacji generalnej Turnieju sumowane są łączne noty uzyskane w poszczególnych konkursach.

Wyniki w tradycyjny sposób zaliczane są także do punktacji Pucharu Świata - triumfator zyskuje 100 punktów, 30. zawodnik 1 punkt. Po pierwszym periodzie w klasyfikacji prowadzi Szwajcar Simon Ammann, który zgromadzi na swoim koncie 424 punkty. 42 punkty straty ma do niego Gregor Schlierenzauer, trzecie miejsce zajmuje Bjoern Einar Romoeren (279 punktów). Wszyscy Polacy sklasyfikowani są poza czołową "10" i musieli kwalifikować się do zawodów. Adam Małysz zajmuje 11. miejsce i w konkursie zmierzy się z Rosjaninem Denisem Kornilovem. Kamil Stoch jest 13. i nie uda mu się poprawić tej lokaty, bowiem nie zakwalifikował się do konkursu w Oberstdorfie. W Turnieju wystąpią także Krzysztof Miętus i Stefan Hula, którzy skakać będą w parach odpowiednio z Roarem Ljoekelsoeyem i Jernejen Damjanem.

Na godzinę 15:00 zaplanowano serię próbną, natomiast o 16:30 rozpocznie się I seria konkursu, która zostanie rozegrana systemem KO.