10. kolejka ESAKE: Wymęczone zwycięstwa faworytów

Sporo sił musieli zostawić na parkiecie koszykarze Olympiakosu Pireus oraz Panathinaikosu Ateny. Obie drużyny wygrały swoje mecze, choć o zwycięstwo walczyły do ostatnich akcji. Świetną passę podtrzymała natomiast ekipa Maroussi Ateny, która triumfowała szósty raz z rzędu.

Łukasz Żaguń

Stosunkowo łatwe zwycięstwo zapisali na swoje konto koszykarze Arisu Saloniki. Podopieczni Fotisa Katsikarisa grają w tym sezonie w kratkę. W minionej kolejce nie mieli jednak żadnych problemów z pokonaniem na wyjeździe ekipy Olimpii Larissy. Już w pierwszej kwarcie przyjezdni wypracowali sobie 11-punktowe prowadzenie. Później tylko je powiększali, ostatecznie wygrywając pojedynek 79:62. W zwycięskim teamie najlepiej spisał się Jeremy Richardson, zdobywca 21 "oczek". Po stronie gospodarzy natomiast 17 punktów zapisał na swoje konto Devin Green.

Od wygranej do wygranej mkną koszykarze Maroussi Ateny, którzy zanotowali szóste zwycięstwo z rzędu. Tym razem ekipie prowadzonej przez Giorgosa Bartzokasa nie sprostał zespół Kolossosu Rodos. Zwycięstwo przyjezdnym nie przyszło jednak łatwo, bowiem po 40 minutach gry na tablicy świetlnej widniał remis 69:69. W dogrywce goście nie mieli już sobie równych. Drużynę Maroussi do zwycięstwa poprowadził Kostas Kaimakoglou, który zdobył 24 punkty. Dla rywali 3 "oczka" mniej zapisał Lans Harris.

Wspaniałe widowisko zgotowali swoim kibicom koszykarze AEK Ateny oraz Olympiakosu Pireus. Spotkanie w pierwszej połowie miało niezwykle wyrównany charakter. Goście dopiero po przerwie zyskali sobie dosyć sporą przewagę, którą jednak szybko trwonili w ostatniej partii meczu. Mimo tego po raz kolejny w tym sezonie Olympiakos w najważniejszym momencie wykazał się sporym doświadczeniem i ostatecznie pokonał rywala. Było to 9 zwycięstwo wicemistrzów Grecji w tym sezonie. W szeregach gości najlepsze zawody rozegrał Josh Childress, zdobywca 28 punktów. Tylko 3 "oczka" mniej rzucił Linas Kleiza. Dla gospodarzy 26 punktów trafił Taurean Green.

Chyba jeszcze ciekawszy charakter miało spotkanie derbowe pomiędzy zespołami Panioniosu oraz Panathinaikosu. Gospodarze tego pojedynku, choć w tym sezonie nie spisują się najlepiej, potrafili doskonale zmobilizować się na pojedynek z aktualnym mistrzem Grecji. Spotkanie początkowo układało się po myśli graczy Panioniosu, z czasem jednak całkowicie się wyrównało. Zaciętą końcówkę lepiej wytrzymali koszykarze Panathinaikosu, którzy ostatecznie triumfowali 80:76. Po raz kolejny w tym sezonie znakomite zawody rozegrał Nikola Peković, autor 19 punktów. Dla gospodarzy 21 "oczek" zapisał Dimitris Papanikolaou.