Maccabi zwycięża po rewelacyjnej drugiej połowie

Koszykarze Maccabi Tel Awiw pokonali w Madrycie Montepaschi Siena 92:85 w pierwszym meczu turnieju Final

Four Euroligi koszykarzy i awansowali do niedzielnego finału rozgrywek.

Jacek Konsek

Rywalem Maccabi w walce o triumf w Eurolidze będzie zwycięzca drugiego półfinału: CSKA Moskwa - TAU Ceramica Vitoria.

Koszykarze Maccabi Tel Awiw po raz 12 zagrają w finale Euroligi. Dotychczasowi czterokrotni zdobywcy tytułu najlepszej klubowej drużyny w Europie fatalnie rozpoczęli mecz z MPD Siena i po 20 minutach przegrywali 8:20. W drugiej kwarcie przewaga dobrze broniących Włochów sięgnęła dwukrotnie różnicy 17 pkt (31:14, 33:16), ale mimo to Maccabi zdołało nie tylko doprowadzić do remisu, ale i wygrać spotkanie.

Do remisu 64:64 doprowadził rzutem za 3 pkt David Bluthenthal. Jeszcze na dwie minuty przed końcem był kolejny remis 78:78, ale ostatnie 120 sekund należało do doświadczonych mistrzów Izraela, wśród których najsroższej lekcji udzielali Włochom Amerykanin Will Bynum i Brazylijczyk Alex Garcia.

O sukcesie Maccabi przesądziła gra rezerwowych koszykarzy - aż 68 z 92 punktów zdobyli właśnie zawodnicy, którzy rozpoczęli mecz na ławce.

Na ławce trenerskiej Maccabi, po raz trzeci w finale, zasiądzie były szkoleniowiec Śląska Wrocław Zvi Sherf.