Hit dla Wolsztyniaka, niespodzianka w Pabianicach - podsumowanie II ligi mężczyzn

Za nami 2. kolejka rundy rewanżowej w II lidze piłki ręcznej mężczyzn. W tym tygodniu wystartowały wszystkie grupy. Weekend obfitował w dobre mecze, nie zabrakło również sensacji.

Bartosz Krysztofiak

Grupa I

W grupie pierwszej szlagierem był pojedynek Żagwi Dzierżoniów z Wolsztyniakiem Wolsztyn. Wyrównany mecz trwał tylko kwadrans, gdzie wynik wynosił 10:10. Następne minuty to już całkowita dominacja na boisku zespołu gości, którzy w kilka minut zdobyli 6 bramek nie tracąc przy tym żadnej. Jak na razie to nie ma mocnych na zespół z Wolsztyna, który śmiało zmierza w kierunku I ligi. Dla układu dolnej części tabeli ważne zwycięstwo odniosła Pogoń Oleśnica wygrywając z Zagłębiem II Lubin. Zwycięstwo pozwoliło zespołowi z Oleśnicy oddalić się od strefy spadkowej. W nie najlepszych humorach opuszczali leszczyńską halę piłkarze ręczni Tęczy Kościan, gdzie miejscowy Arot Astromal wręcz rozniósł gości z Kościana. Jak na derby przystało, mecz między tymi drużynami dostarczał wiele emocji. Tym razem także ich nie zabrakło, choćby pod względem brutalności. Kibice jak i zawodnicy obejrzeli aż 4 czerwone kartki, a piłkarze obu drużyn spędzili na ławce kar łącznie 34 minuty. Ważne zwycięstwo w walce o awans odniósł ŚKPR Świdnica, który nie pozwala oddalić się od siebie zespołom z Leszna i Wolsztyna. W środkowej części tabeli bez większych zmian. Zwycięstwo odniósł OSiR Komprachcice z Orlikiem Brzeg. Zespół z Komprachcic umacnia się w środkowej części tabeli, natomiast Orlik pofrunął dwie pozycje w dół. Piłkarze ręczni PWSZ Szczypiorno Kalisz marzenia o awansie muszą chyba odłożyć na następny sezon. Mimo zaciętej walki przegrali mecz w Obornikach Wielkopolskich z tamtejszą Spartą. O porażce Kaliszan zadecydowała słaba skuteczność rzutowa. Zawodnicy PWSZ-u obijali słupki i poprzeczki, a jak piłka zmierzała do siatki na jej drodze stawał bramkarz Sparty. Teraz pozostaje zawodnikom z Kalisza tylko wiara w cud, by zespół nadal liczył się w walce o awans do I ligi. Poniżej wyniki oraz tabela grupy pierwszej.

15. kolejka - 23/24.01.2010
Żagiew Dzierżoniów - Wolsztyniak 33:44 (17:24)
Pogoń Oleśnica - Zagłębie II Lubin 36:26
Arot Astromal Leszno - Tęcza Kościan 42:21 (23:9)
Krokus Bystrzyca - ŚKPR Świdnica 22:33 (10:17)

13 Tęcza Kościan 14 1 1 12 347:440 3

Grupa II W grupie II bez większych niespodzianek. Faworyci wygrali wszystko co mieli. W paszczy lwa znalazł się zespół z Grudziądza, który swoje spotkanie rozgrywał w Szczecinie. Zespół Pogoni po dwóch zwycięstwach w zeszłym tygodniu, chciał podtrzymać trwającą dobrą passę. Udało mu się w 100%. Szczecinianie "przejechali się" po MKS-ie, niczym walec po rowerze. Nie dali najmniejszych szans przyjezdnym i umocnili się na pozycji lidera. W najciekawszym spotkaniu tej grupy wicelider z Bydgoszczy podejmował Sokoła Gdańsk. Zespół z Gdańska przyjechał chyba bez "skrzydeł", ponieważ od początku swoje tempo gry narzucili bydgoszczanie i to oni odnieśli pewne zwycięstwo, dopisując sobie cenne 2 punkty. Wiele emocji dostarczył kibicom mecz w Tczewie, gdzie miejscowy Sambor podejmował Politechnikę Gdańską. Od pierwszego gwizdka sędziów mecz był zacięty i wyrównany. Żaden z zespołów nie mógł odskoczyć na więcej niż 3 bramki. Wynik oscylował przez większą część meczu wokół remisu i tak też się zakończyło. Oba zespoły dopisały więc sobie po 1 punkcie. Awansem rozegrano spotkanie w Olsztynie, gdzie Szczypiorniak podejmował Pomezanię Malbork. Ekipa Olsztyńska tylko przez 30 minut dotrzymywała kroku Pomezanii, remisując do przerwy po 14. Druga połowa to już koncert gry gości. Konsekwentna gra pozwoliła im odnieść 8 bramkowe zwycięstwo, pozostawiając szansę na dalszą walkę o awans. Poniżej pary i tabela grupy II. Po wycofaniu się zespołu z Bolszewa tabela została poprawiona. Odjęto mecze oraz punkty pozostałym zespołom grającym z GOPSiR-em. 13. kolejka - 23/24.01.2010 Pogoń Handball Szczecin - MKS Grudziądz 45:15 (18:6) AZS UKW Bydgoszcz - Sokół Gdańsk 35 : 24 (21:12) Sambor Tczew - AZS PG Gdańsk 30:30 (15:15) Awansem: UKS Szczypiorniak - Pomezania Malbork 26:34 (14:14)

10 MKS Grudziądz 11 0 3 7 274:406 3

Grupa III Najciekawsze spotkania kolejki w tej grupie odbyły się w Pabianicach i Białymstoku. To były piękne derby Ziemi Łódzkiej. Po zaciętym i dramatycznym meczu zawodnicy Pabiksu wygrali z liderem z Konstantynowa. Bardzo dobra gra w obronie i dobra skuteczność w ataku przyczyniła się do zwycięstwa. Drugiej porażki z rzędu doznali piłkarze ręczni MOKS Słoneczny Stok. Tym razem mocniejszym przeciwnikiem okazał się zespół Anilany Łódź. Tak jak w pierwszej kolejce tak i teraz zwycięstwo Anilany było nieznaczne. Druga w tabeli Politechnika Warszawska nie dała większych szans na wywiezienie ze stolicy choćby 1 punktu zespołowi z Regimina. Po tym zwycięstwie zespół Politechniki awansował na pozycję lidera rozgrywek. Ostatnia w tabeli Delta Radom nie sprostała na wyjeździe dobrze dysponowanemu zespołowi z Lublina. Początek spotkania nie zapowiadał takiej bolesnej porażki. Radomianie dobrze spisywali się do 20 minuty spotkania, po czym zupełnie stanęli. Druga połowa również należała do gospodarzy i to studenci z Lublina mogą zapisać sobie 2 punkty. 11. kolejka - 23/24.01.2010 SPR Pabiks - Włókniarz Konstantynów 34:30 (14:13) MOKS Słoneczny Stok - Anilana Łódź 25:27 (13:16) AZS Politechnika - MUKS Czarni 46:27 (22:13) AZS UMCS Lublin - UKS Delta Radom 39:24 (18:12) Trójka Ostrołęka - pauzuje Tabela II Liga Mężczyzn gr. III

10 Delta Radom 10 0 0 10 254:323 0

Grupa IV Podczas zapowiedzi pisaliśmy, że najciekawszym spotkaniem tej kolejki w tej grupie jest mecz Unii Tarnów z Viretem Zawiercie. I tak też się stało. Mecz w Tarnowie stał na naprawdę wysokim poziomie. W pierwszej połowie spotkania nieco lepiej szło gospodarzom, którzy do przerwy prowadzili 3 bramkami. Natomiast druga połowa to lepsza gra gości z Zawiercia. Spotkanie do końca trzymało w napięciu, a ostatecznie zespoły podzieliły się punktami. Swoje zwycięstwo odniósł także lider z Rudy Śląskiej, pokonując na własnym parkiecie Polonice Kielce. Czuwaj Przemyśl truchtem przebiegł sobie przez mecz z Orłem Przeworsk, co pokazuje różnica bramek po końcowym gwizdku. Zawodnicy z Krakowa nie dali rady na własnym parkiecie Górnikom z Sosnowca, mimo prowadzenia do przerwy różnicą 4 bramek. Nadal bez chociażby jednego punktu w lidze pozostaje zespół z Ostrowca Świętokrzyskiego, który tym razem musiał uznać wyższość drugiego zespołu Vive Targi Kielce. Zawodnicy z Kielc nie mają już raczej szans na bezpośredni awans do I ligi, choć nadal mogą myśleć o grze w barażach, dających prawo wejścia do wyższej klasy rozgrywkowej. 10. kolejka - 23/24.01.2010 Vive Targi II Kielce - KSZO Ostrowiec Św. 36:27 (18:12) SDFP Kusy Kraków - Górnik Sosnowiec 24:27 (13:9) Czuwaj POSiR Przemyśl - Orzeł Przeworsk 40:16 (20:8) Unia Tarnów - Viret CMC Zawiercie 33:33 (18:15) Grunwald Ruda Śl. - SPR Polonica Kielce 29:19 (12:9) Tabela II Liga Mężczyzn gr. IV

1 SPR Ruda Śląska 10 9 1 0 335:214 19
2 Czuwaj Przemyśl 10 8 0 2 334:263 16
3 Viret Zawiercie 10 7 1 2 327:259 15
4 Unia Tarnów 10 6 2 2 320:289 14
5 Vive Targi II 10 6 1 3 299:286 13
6 Górnik Sosnowiec 10 3 1 6 275:304 7
7 Kusy Kraków 10 3 0 7 247:314 6
8 Polonica Kielce 10 3 0 7 252:293 6