NBA: Koniec hegemonii Kawalerzystów

Serię 13. meczów bez porażki w wykonaniu Cleveland Cavaliers przełamali koszykarze Denver Nuggets, którzy pokonali najlepszą ekipę w NBA 118:116. Fantastyczny pojedynek strzelecki stoczyli liderzy obu drużyn, Carmelo Anthony i LeBron James.

Jacek Konsek

Ten drugi zanotował trzecie w tym sezonie triple-double, notując 43 punkty, 15 asyst i 13 zbiórek. To jednak Carmelo Anthony, autor 40 oczek, mógł cieszyć się z wygranej po końcowej syrenie. Lider gości trafił najważniejszy rzut na dwie sekundy przed końcem regulaminowego czasu gry. - To był świetny mecz do oglądania, ale powinniśmy go wygrać w nieco łatwiejszy sposób. Dawaliśmy im wiele szans, a oni je wykorzystywali - podsumował George Karl, szkoleniowiec Denver.

Kenyon Martin dołożył do dorobku gości 18 punktów i 17 zbiórek, a Denver wygrali z Cavs po raz 10 w ostatnich 14 meczach. Pojedynek był przede wszystkim popisem liderów obu zespołów, którzy nawzajem się kryli. Anthony nawet pakując piłkę z góry do kosza, zerkał kątem oka czy James nie zbiera się do bloku. MVP poprzedniego sezonu kręcił z kolei głową, kiedy jego reprezentacyjny partner raz za razem trafiał mu sprzed nosa.

Spotkanie z trybun oglądał nowy nabytek Cleveland Antawn Jamison, który na mocy wymiany z Washington Wizards zasilił szeregi drużyny z Ohio. Jego debiut planowany jest na piątkowe starcie z Charlotte Bobcats.

Emocji nie brakowało także w Staples Center. Los Angeles Lakers przegrali po raz pierwszy od czasu kiedy Kobe Bryant doznał kontuzji. Ich pogromcami okazali się Boston Celtics ze świetnym Ray’em Allenem w składzie. Supersnajper gości trafił 10 z pierwszych 11 rzutów z gry, zdobył 12 oczek w kluczowej trzeciej kwarcie i co najważniejsze - nie pozwolił Derekowi Fisherowi na oddanie skutecznego rzutu w ostatniej akcji meczu.

- Ray był niesamowity tego wieczoru. W mojej opinii, jego seria w trzeciej kwarcie pozwoliła nam wygrać mecz. Był po prostu fenomenalny - nie szczędził pochwał Doc Rivers, trener C’s. Swoją cegiełkę do wygranej dołożył ponadto tercet Garnett-Perkins-Rondo.

- Nasza obrona dawała nam szansę na zwycięstwo, ale nie potrafiliśmy tego dokonać. W ostatnich kilku minutach nic nam nie wpadało - dodał Phil Jackson, trener Lakers. Mimo porażki, kalifornijski zespół wciąż jest liderem Zachodu (42-13) z dużą przewagą nad drugimi Denver Nuggets (35-18).

Cleveland Cavaliers - Denver Nuggets 116:118 po dogrywce (21:31, 23:21, 35:23, 27:31, d. 10:12)
(L. James 43 (15 as, 13 zb), S. O’Neal 18, J.J. Hickson 14 - C. Anthony 40, K. Martin 18 (17 zb), C. Billups 18)

Los Angeles Lakers - Boston Celtics 86:87 (27:30, 21:23, 21:23, 17:11)
(P. Gasol 22, R. Artest 15, A. Bynum 14 - R. Allen 24, R. Rondo 14 (11 as), K. Perkins 13 (14 zb))