Vancouver 2010: Trzeci medal Neuner!

Niemka Magdalena Neuner okazała się najlepsza w biegu ze startu wspólnego kobiet na 12.km. Srebrny krążek przypadł Rosjance Oldze Zaitsevej, zaś brązowy krążek wywalczyła Simone Hauswald. Trzy Polki startujące w niedzielnym biegu spisały się średnio.

Adrian Duda
Adrian Duda

Po optymistycznych wynikach naszych pań w biegu indywidualnym na 15 km liczyliśmy na równie wysokie lokaty w niedzielnej rywalizacji. Po raz pierwszy w zawodach ze startu wspólnego kobiet na trasie biegły aż trzy reprezentantki Polski. Ilość naszych biathlonistek niestety nie przełożyła się na jakość, bowiem wszystkie nasze zawodniczki ulokowały się w trzeciej dziesiątce.

Dwudziestą pozycję uzyskała Krystyna Pałka, która zaliczyła tylko jedną karną rundę. Niestety 26-letnia biathlonistka pochodząca z Zakopanego słabiej prezentuje się pod względem biegowym, dlatego nie było większych szans na lepszy wynik. Blisko dziesięć sekund za Pałką na mecie zameldowała się Weronika Nowakowska, dwudziesta pierwsza w zawodach. Debiutująca w tej konkurencji Polka źle spisała się na strzelnicy, gdzie czterokrotnie się myliła. Najgorzej spośród reprezentantek naszego kraju zaprezentowała się Agnieszka Cyl uważana za liderkę naszej kadry. 25-letnia zawodniczka była dwudziesta trzecia.

Swój trzeci medal na igrzyskach w Vancouver zdobyła Magdalena Neuner. Multimedalistka mistrzostw świata mimo dwóch pudeł zaliczonych podczas pobytów na strzelnicy okazała się bezkonkurencyjna biegowo. Niemka wybiegła z ostatniego strzelania na drugiej lokacie ze stratą siedmiu sekund, jednak szybko dogoniła Olge Zaitsevą. Niespełna 23-letnia Neuner od czterech lat startuje wśród seniorek, lecz niezwykle utalentowana zawodniczka wygrała już prawie wszystko w biathlonie.

Wicemistrzynią olimpijską została wyżej wspomniana Zaitseva, która straciła do zwyciężczyni pięć i pół sekundy. Dla Rosjanki jest to drugi olimpijski medal w karierze, gdyż w 2006 roku wraz z koleżankami z reprezentacji wygrała złoty krążek w sztafecie 4x6 km. Świetnie spisała się Simone Hauswald, która stanęła na najniższym stopniu podium. Niemka wyjątkowo dobrze pobiegła, dzięki czemu może się cieszyć z brązu.