Vancouver: Rebensburg wygrała slalom gigant

Niemka Viktoria Rebensburg triumfowała w kobiecej rywalizacji w slalomie gigancie na olimpijskim stoku w Whistler. Srebrny medal zdobyła Słowenka Tina Maze, a

brązowy - Austriaczka Elisabeth Goergl.

Polska Agencja Prasowa

Dla 20-letniej Niemki to pierwszy sukces na seniorskiej arenie. Tym bardziej nieprawdopodobny, że po środowym, pierwszym przejeździe, zajmowała dopiero szóste miejsce.

Drugi na tych igrzyskach srebrny medal wywalczyła Maze - Słowenka zajęła tę samą lokatę w super gigancie. Z kolei prowadząca po pierwszym przejeździe Goergl musiała się zadowolić drugim brązowym. Wcześniej stanęła na najniższym stopniu podium w zjeździe. Mistrzyni z Turynu - AmerykankaJulia Mancuso, uplasowała się na ósmym miejscu.

W środę zawodniczkom przeszkodziła mgła - organizatorzy musieli przenieść zawody na czwartek. Dzień później również mgła zasnuła stok, a zagęściła się po przejeździe Rebensburg. Okazało się to szczególnie niewygodne dla reprezentantek Austrii, które nigdy w historii nie wywalczyły złota w slalomie gigancie (konkurencja rozgrywana od 1952 roku) - po środowym starcie w pierwszej czwórce były trzy reprezentantki tego kraju.

W pierwszym przejeździe odpadła Agnieszka Gąsienica-Daniel, która nie ukończyła swojej próby. Podobny los spotkał Amerykankę Lindsey Vonn.

Z powodu trudnych warunków organizatorzy zdecydowali się w środę puszczać zawodniczki co 60-75 sekund. Oznaczało to, że często dwie narciarki były jednocześnie na trasie. Przez to fatalny dla siebie wynik zanotowała Mancuso, która musiała ponowić pierwszy przejazd, bowiem była na trasie wczasie, gdy upadła Vonn. W powtórzonej próbie finiszowała na 18. miejscu. W drugim przejeździe uzyskała trzeci wynik i awansowała o 10 lokat.