Fatum Suchych Stawów?

Cracovia w dramatycznych okolicznościach uległa 1:2 Legii Warszawa w meczu rozegranym na Suchych Stawach. Stadion krakowskiego Hutnika nie jest szczęśliwy dla Pasów, o czym wiedzą - Arkadiusz Baran i Marcin Cabaj. Pamiętają bowiem mecz z 1 czerwca 2003 roku, w którym Hutnik według podobnego scenariusza co w piątek Legia, odebrał zwycięstwo Cracovii.

Maciej Kmita

Zmierzająca wówczas pewnie do zaplecza ekstraklasy Cracovia mogła świętować awans po pojedynku przy ul. Ptaszyckiego, jeśli pokonałaby Hutnika. Pamiętna drużyna Wojciecha Stawowego do przerwy w pełni zrealizowała plan - po dwóch golach Krzysztofa Hajduka Pasy prowadziły 2:0. - Pamiętam, że ostatnio mieliśmy tu schłodzone szampany. Wygrywaliśmy do przerwy 2:0. W 43. lub 44. minucie doznałem pęknięcia nosa i pojechałem do szpitala. Tam przyjechał odebrać mnie dziś grający w Legii Piotrek Giza. Pytam go ile było i w odpowiedzi na to, że 5:2, spytałem go o to, jak to się stało, że straciliśmy dwie bramki, a on powiedział, że przegraliśmy - wspominał po piątkowym meczu z Legią Arkadiusz Baran. W spotkaniu 18. kolejki ekstraklasy z warszawskim zespołem scenariusz był identyczny. Występująca w roli gospodarza na stadionie Hutnika drużyna Oresta Lenczyka przez ponad godzinę była zespołem lepszym od faworyzowanej Legii i prowadziła 1:0 po bramce Dariusza Pawlusińskiego, by przegrać ostatecznie 1:2.

- Pamiętam dobrze ten mecz. Wtedy jednak byliśmy gośćmi, a teraz jesteśmy gospodarzami. Byliśmy faworytem w meczu z Hutnikiem, prowadziliśmy w tabeli. Ale w meczu z Legią byliśmy faworytem? Chyba nie - przytomnie zauważa Marcin Cabaj, który podobnie jak dziś, w czerwcu 2003 był pierwszym bramkarzem Cracovii.

- Graliśmy w piłkę, kontrolowaliśmy to, co dzieje się na boisku, aż do momentu utraty bramki. Potem widać było załamanie w naszych szeregach. Pewnie jeszcze myślenie o utracie tej bramki, spowodowało stratę kolejnej. Śmiało można jednak powiedzieć, że w dwumeczu z Legią powinniśmy mieć komplet punktów. W jesiennym meczu na Legii mieliśmy sytuacje, po których po kwadransie powinniśmy prowadzić. Podobnie było teraz. W pierwszej połowie powinniśmy prowadzić dwa, trzy zero - analizował mecz z Legią golkiper Pasów.

We wspomnianym meczu z Hutnikiem koszmar Cracovii rozpoczął się wraz z brakiem na boisku Arkadiusza Barana. Tak samo było w piątek przeciwko Legii. Kiedy trener Lenczyk zdecydował się w 64. minucie na ściągnięcie Barana, wprowadził za niego ofensywnego Mateusza Klicha. Młody pomocnik Cracovii w 69. minucie nie nadążył za wbiegającym w pole karne krakowian Sebastianem Szałachowskim, który po chwili doprowadził do wyrównania. - Tak samo mogło być, gdybym ja przebywał na boisku. Nie widziałem drugiej bramki. Kiedy schodzę z boiska, nie wytrzymuję nerwowo i nie oglądam. Po meczu możemy gdybać, czy trener zrobił dobrze czy źle zmieniając mnie - przegraliśmy - przyznaje Baran. - Zrobiliśmy teraz wszystko, by mówić, że stadion Hutnika jest dla nas pechowy. Sami dążyliśmy do tego, bo mieliśmy praktycznie wygrany mecz. Nie pamiętam kiedy ostatni raz w meczach z Legią mieliśmy tyle sytuacji. Grając w przewadze mogliśmy te sytuacje nawet marnować, bo prowadziliśmy jedną bramką, ale nie powinniśmy dopuścić, żeby Legia oddała choć strzał na bramkę - dodaje lider Cracovii.

- Mogliśmy rundę zacząć z rozmachem od zwycięstwa z Legią i z podniesioną głową jechać do Poznania. Nie możemy się jednak teraz poddać. Musimy wierzyć, że w Poznaniu coś ugramy - puentuje Baran.