Primera Division: Atletico rozbiło Valencię, kolejne straty Sevilli

W walce o mistrzostwo liczą się już tylko dwie drużyny. Gorąco jest jednak także na innych pozycjach, gwarantujących start w europejskich pucharach. W niedzielę słusznie poległa Valencia z Atletico Madryt, natomiast Deportivo La Coruna z Villarreal. Dodatkowo Sevilla, mimo przewagi, jedynie bezbramkowo zremisowała z Athletic Bilbao. Zarówno Nietoperze, jak i Andaluzyjczycy nie dotrwali w pełnych składach do ostatniego gwizdka.

Igor Kubiak
Igor Kubiak

W piłkarskim thrillerze po komplet oczek sięgnął Sporting Gijon. Co prawda w spotkaniu z Osasuną to gospodarze otworzyli worek z bramkami, ale później musieli odrabiać straty. Jeszcze w 70. minucie miejscowi przegrywali 1:2, jednak końcówka należała do nich, dzięki czemu osiągnęli drugie z rzędu zwycięstwo. Bramkę na wagę wygranej zdobył z rzutu karnego Diego Castro, dla którego było to już 9 trafienie w sezonie.

Ciekawie zapowiadała się konfrontacja Villarreal z Deportivo La Coruna. Żółte Łodzie Podwodne po odpadnięciu z Ligi Europejskiej zrehabilitowały się w Primera Division. W konfrontacji z ekipą z Galicji jedyną bramkę strzelił Joseba Llorente. El Depor od jakiegoś czasu często gubi punkty i niedługo może wypaść ze strefy europejskich pucharów.

Graczy Miguela Angela Lotiny przegoniła Mallorca, która osiągnęła dopiero drugie zwycięstwo na obcym terenie w tym sezonie. Balearczycy musieli odrabiać straty w pojedynku z Realem Valladolid. Dla ekipy z Jose Zorilla jest to już 9 z rzędu kolejka bez zwycięstwa, przez co do bezpiecznej strefy tracą już 4 oczka.

Osiem punktów niżej znajduje się Deportivo Xerez, które po 3 porażkach wywalczyło remis z Espanyolem Barcelona. Beniaminka uratował na kwadrans przed końcem Mario Bermejo.

Po raz 5 z rzędu nie wygrał Racing Santander, który przegrał ze znajdującą się na topie Almerią. Andaluzyjczycy w 5 ostatnich kolejkach 3-krotnie zwyciężali i 2 razy remisowali. Bohaterem został Albert Crusat, który najpierw asystował, a następnie ustalił wynik spotkania.

Nie zachwyciło spotkanie dwóch ekip, które liczą się w tym sezonie w walce o europejskie puchary - Sevilli oraz Athletic Bilbao. W pierwszej połowie gospodarze posiadali niewielką przewagę, choć gra toczyła się głównie w środku boiska. Punktem zwrotnym mogła być czerwona kartka dla gracza miejscowych - Ndri Romarica, który powstrzymywał wychodzącego na czystą pozycję rywala. Mimo straty, dalej gospodarze starali się kontrolować grę i byli stroną lepszą. Ostatecznie Baskowie ugrali punkt i dzięki porażce Deportivo tracą już tylko oczko do szóstego miejsca.

Dużo emocji było na Vicente Calderon, gdzie spotkało się dwóch uczestników Ligi Europejskiej - Atletico oraz Valencia. Dużo pracy miał arbiter spotkania, który zawinił już w 19. minucie. Miejscowym należał się rzut karny, ale arbiter pozostał niewzruszony. Protestujący gracze nie zdążyli się wrócić i z szybką kontrą wybiegł David Silva, który otworzył wynik meczu. Chwilę później szczęście znowu nie uśmiechnęło się do miejscowych, gdyż po ładnej akcji Jose Antonio Reyes trafił tylko w słupek. Po pół godzinie gry doszło do kolejnej kontrowersyjnej sytuacji - Carlos Marchena dotknął piłkę ręką w polu karnym, a arbiter dopiero po konsultacji uznał jedenastkę dla Atletico i wyrzucił z boiska winowajcę. Z "wapna" pewnie do wyrównania doprowadził Diego Forlan, dla którego było to 11 trafienie w sezonie.

Po przerwie dominacja miejscowych nie podlegała dyskusji. Dobre sytuacje miał Sergio Aguero oraz Reyes, jednak Cesar Sanchez dobrze spisywał się między słupkami swojej bramki. Dopiero w 78. minucie golkiper gości był bezradny po rzucie wolnym i uderzeniu głową Aguero. Dodatkowo w samej końcówce Nietoperze stracili kolejnego gracza - przez dość pochopną czerwoną kartkę dla Miguela. Osłabionych rywali dobił jeszcze Forlan, powiększając swoje strzeleckie konto oraz Jurado, który wykorzystał asystę urugwajskiego napastnika. Tym samym walka o miejsca 3-6 nabiera coraz większych rumieńców.

Racing Santander - Almeria 0:2 (0:1)
0:1 - Soriano 29'
0:2 - Crusat 67'

Sporting Gijon - Osasuna Pampeluna 3:2 (1:1)
1:0 - Miguel 17'
1:1 - Nekounam (k.) 38'
1:2 - Vadocz 49'
2:2 - Barral 70'