Asobal: Bezpośrednia konfrontacja Polaków, męczarnie Barcelony

Kolejny raz ligowe mecze na Półwyspie Iberyjskim zostały rozegrane wcześniej, ponieważ w weekend znów przypada granie w Lidze Mistrzów (Hiszpania ma czterech przedstawicieli). Dla Polaków najciekawszym pojedynkiem 20. kolejki Asobal Ligi był mecz Reyno Navarra San Antonio - klub Mariusza Jurkiewicza z zespołem Cuenca 2016, w którym występuje Dawid Nilsson.

Paweł Nowakowski

Przed meczem drużyna Cuenca traciła 3 punkty do San Antonio i przy ewentualnej wygranej zmniejszyła by stratę do 1 punktu. Początek meczu należał do Cuceni, jednak z biegiem czasu do głosu doszli gospodarze, którzy schodzili na przerwę z trzybramkowym prowadzeniem (16:13). Druga połowa należała już tylko do zespołu San Antonio, który z każdą minutą powiększał swoją przewagę. Mecz zakończył się wynikiem 34:24 dla San Antonio. Duża w tym zasługa Carlosa Ruesgi, który w tym spotkaniu zdobył 10 bramek! Mariusz Jurkiewicz zdobył 2 bramki i zagrał na 100% skuteczności, dokładając swoją cegiełkę do zwycięstwa. Dawid Nilsson pomimo 4 trafień (80% skuteczność w ataku) i dobrej postawy nie zdołał uchronić swojego zespołu przed porażką.

Starciem Dawida z Goliatem można śmiało nazwać spotkanie Octavio Pilotes Posada z BM Ciudad Real. Oba zespoły znajdują się na przeciwnych biegunach - gospodarze są przedostatnią drużyną w tabeli, natomiast BM Ciudad Real nieposkromiony dominuje w lidze. Mecz bez historii i emocji, gdyż od początku do samego końca mecz przebiegał pod dyktando gości, którzy zapewne w głowach mieli już sobotnie wyjazdowe spotkanie w Lidze Mistrzów z norweskim Fyllingen. Po 60 minutach gry wynik na tablicy brzmiał: 27:22 dla Ciudadu Real.

Chyba nikt, kto zjawił się w sobotę w Barcelonie nie przypuszczał, że Barce czeka tak ciężka przeprawa z ligowym średniakiem - Fraikin BM Granollers. Goście zajmujący 10. miejsce w ekstraklasie nie wystraszyli się utytułowanego rywala i w jaskini lwa stoczyli bardzo zacięty bój. Do przerwy na tablicy wyników niespodzianka 16:15 dla Granollers. Barcelona w 40 minucie przegrywała już 22:18, jednak później zaczął się ich pościg i na nieco ponad 10 minut wyszli na trzybramkowe prowadzenie. Później goście gonili wynik i z powodzeniem im się to udało. Dopiero rzut Ikera Romero (7 bramek w meczu) w ostatniej sekundzie spotkania przeważył o tym, że Barcelona wygrała z Fraikin BM Granollers 31:30

Najciekawszym spotkaniem w tej kolejce była potyczka CAI BM Aragón (5. miejsce w tabeli) z Valladolid (3. miejsce). Drużyna Valladolid spotkanie rozpoczęła mocnym akcentem (5' 3:0). Szczypiorniści Aragón zaczęli odrabiać straty w 7 minucie, kiedy to zdobyli pierwszą bramkę. Ich wysiłki szły na marne, gdyż w szeregach gości świetną dyspozycją strzelecką imponował lewoskrzydłowy Havard Tvedten (reprezentant Norwegii), który zdobył 8 bramek i dzięki jego dobrej postawie Valladolid wygrał z CAI BM Aragón 30:25, umacniając się tym samym na 3. pozycji w tabeli.