Grupa A MŚ I Dywizji: Po trzecim dniu holenderskiego turnieju - Ukraina znów gromi, 99 minut kar na meczu gospodarzy

W czwartek odbyły się kolejne mecze na Grupy A MŚ I Dywizji w hokeju na lodzie na IJssportcentrum w holenderskim Tillburgu. Po raz kolejny znakomitą formę potwierdziła reprezentacja Ukrainy, która wygrała z Serbią aż 15:2! W pozostałych meczach wygrywały Austria i Holandia. Mecz gospodarzy turnieju z Litwą zakończył sie przepychankami zawodników obu drużyn.

Michał Gałęzewski

Rekordowo wysokim wynikiem zakończył się mecz reprezentacji Ukrainy z Serbią. Nasi wschodni sąsiedzi wygrali aż 15:2 i co ciekawe po trzech meczach mają na swoim koncie już 36 bramek! W czwartkowym pojedynku prowadzenie objęli Serbowie, jednak 12 kolejnych bramek padło łupem Ukraińców. Najwięcej, bo trzy bramki dla zwycięskiej drużyny zdobył Oleksandr Materukhin. Aż pięciu zawodników zdobyło w tym spotkaniu cztery punkty do punktacji kanadyjskiej. Prawdziwym popisem podopiecznych Mikhaila Zakharova była trzecia tercja, w której wygrali oni aż 8:1.

15:2 - Oleksandr Matvichuk 59'

Ukraina: Selivestrov (Simchuk) - Isayenko, Mikhnov, Shakhraychuk, Ostroushko, Kasianchuk - Klymentiev, Tolkunov, Shafarenko, Timchenko, Materukhin - Sriubko, Varlamov, Navarenko, Tsyrul, Salnikov - Nimenko, Bondariev, Matvichuk, Blagoi.

Serbia: Vidakovic (Lukovic) - Jacob, Mirkovic, Fournier, Perowne, Kovacevic - Ristic, Milovanovic, Gabric, Sretovic, Mamic - Bibic, Jankovic, Prokic, Tumbas, Kosic - Babic, Vucurevic, Ilic, Brkusanin, Ogrizovic.

Kary: Ukraina - 8 min, Serbia - 18 min.

Strzały na bramkę: Ukraina - 50, Serbia - 20.

Już w pierwszych minutach pierwszej tercji spotkania pomiędzy Japonią i Austrią, zawodnicy z Europy prowadzili 2:0. Wszystko dzięki wykorzystywaniu gry w przewadze trójki Thomas Koch - Oliver Setzinger - Matthias Trattnig. Właśnie oni wpisali sie na listę strzelców w tym spotkaniu. Gdy wydawało się, że podopieczni Billa Gilligana wygrają dużą różnicą bramek... przestali je strzelać. Na domiar złego dla Austriaków, Takesuya Saito w 31 minucie strzelił kontaktową bramkę. Na cztery minuty przed końcem spotkania, ostatnią bramkę zdobył jednak Roland Kaspitz i to Austriacy cieszyli się ze zwycięstwa w tym spotkaniu.

Japonia - Austria 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
0:1 - Thomas Koch (Oliver Setzinger, Matthias Trattnig) 5' PP
0:2 - Thomas Koch (Oliver Setzinger, Matthias Trattnig) 8' PP
1:2 - Takesuya Saito 31' PP
1:3 - Roland Kaspitz (Patrick Harand, Matthias Trattnig) 56'

Japonia: Fukufuji (Haruna) - Keller, Kon, Haga, Te.Saito, Ta.Saito - Tonosaki, Ishioka, Sato, Kawai, Osawa - Kawashima, Domeki, Tanaka, Suzuki, Yamashita - Nishiwaki, Ilmura, Yanadori, Shigeno, Ueno.

Austria: Divis (Starkbaum) - Setzinger, Koch, Welser, Tratting, Werenka - Unterluggauer, Kaspitz, Hager, P.Harand, Poch - Lukas, Raffl, Pewal, Latusa, Elick - Kirisits, Ch.Harand, Reichel, Peintner, Schuller.

Kary: Japonia - 18 min, Austria - 16 min.

Strzały na bramkę: Japonia - 17, Austria - 32.

Spotkanie pomiędzy Litwą, a Holandią rozpoczęło się od dosyć ostrej gry obu zespołów. Efektem tego był fakt, że podczas bramki Litwinów na 1:0 zdobytej przez Dariusa Pliskauskasa, na ławce kar siedziało czterech hokeistów, w tym jeden - Marcel Kars z Holandii aż na cztery minuty. Faulowali jednak też Litwini i właśnie w grze w podwójnej przewadze, Peter van Biesen wyrównał na minutę przed końcem tercji. Druga część gry, to spora przewaga Holendrów. Wykorzystali oni to w pełni, zdobywając dwie bramki i nie tracąc żadnej. W 49 minucie za karę meczu dostał Lars van Sloun, zdobywca drugiej bramki dla Holandii. Pięciominutowa gra w przewadze nic nie dała jednak Litwinom. Na ponad dwie minuty przed końcem gry, z lodu zszedł bramkarz Litwy - Nerijus Dauksevicius. Gra z dodatkowym napastnikiem nie przyniosła jednak skutku. Bramkę na 4:1 zdobył Diederick Hagameijer. Co ciekawe, gdy strzelec ostatniej bramki dla Holandii usiadł na 22 sekundy przed końcem meczu na ławkę kar, mimo trzybramkowej straty i tak krótkiego czasu do końca meczu Dauksevivius zszedł z lodu jeszcze raz. Pod koniec spotkania doszło do przepychanek między zawodnikami. W efekcie trzech Holendrów i pięciu Litwinów dostało kary 2 minut.

Litwa - Holandia 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
1:0 - Darius Pliskauskas (Tomas Vysniauskas, Arturas Katulis) 14'
1:1 - Peter van Biezen (Lars van Sloun, Stanislav Nazarov) 19' PP2
1:2 - Lars van Sloun (Peter van Biezen) 28'
1:3 - Bob Teunissen (Lars van Sloun, Peter van Biezen) 32'
1:4 - Diederick Hagemeijer 59'

Litwa: Dauksevicius (Kuzmicius) - Vezelis, Katulis, Bauba, Bosas, Kuliesius - Vysnikauskas, Aliukonis, Pliskauskas, Kumeliauskas, Lelenas - Kieras, Alisauskas, Verenis, Kumeliauskas, Kulevicius - Visockas, K.Slikas, Zidkovas, M.Slikas, Vaiciukevicius.

Holandia: Groeneveld (Meierdres) - Dalhuisen, Willemse, van Biezen, van Sloun, Teunissen - de Jong, van Oorschot, Wurm, van Schagen, Kars - Tanner, Nazarov, Bruijsten, Hagemeijer, Postma - Staats, van den Heuvel, Natte, Bruinsma, Houkes.

Kary: Litwa - 36 min, Holandia - 63 min.