Premiership: Derby Londynu dla Chelsea i Arsenalu

We wtorek w Nowy Rok w Premiership rozegrano 21. kolejkę, w której odbyły się dwa derbowe mecze Londynu. Pierwszy z nich Chelsea wygrała z Fulham 2:1, a w drugim Arsenal pokonał West Ham United 2:0. Wygrał również Manchester United zwyciężając Birmingham City 1:0.

Bartosz Zimkowski

W pierwszym meczu 21. kolejki Premiership na Craven Cottage doszło do derby Londynu. Fulham podejmowało Chelsea i w 11. minucie objęło prowadzenie. Joe Cole sfaulował we własnym polu karnym Moritza Volza i sędzia wskazał na "wapno". Rzut karny wykorzystał Danny Murphy i Fulham niespodziewanie po pierwszej połowie prowadziło z Chelsea 1:0. Jednak The Blues rzucili się na rywali w drugiej odsłonie i w 61. minucie prowadzili już 2:1. Najpierw gola zdobył Salomon Kalou, a kilka minut później Michael Ballack wykorzystał rzut karny podyktowany za faul na nim samym. Chelsea wygrała 2:1, ale tego dnia na Emirates Stadium Arsenal zmierzył się w innym derbowym meczu z West Ham United. Już po 18. minutach Kanonierzy wygrywali 2:0 po trafieniach Eduardo Da Silvy oraz Emmanuela Adebayora. Arsenal wygrał i utrzymał pierwszą pozycję w Premiership.

Zwycięstwo odniósł również drugi w tabeli Manchester United pokonując na Old Trafford Birmingham City 1:0. Jedynego gola zdobył Carlos Tevez wykorzystując świetne podanie Cristiano Ronaldo i w sytuacji sam na sam z Maikiem Taylorem zdobył bramkę. Reprezentant Argentyny mógł mieć na koncie więcej goli, ale dwukrotnie trafił piłką w słupek. Swoje okazje miał też Ronaldo, lecz i on nie zdołał już pokonać Taylora. Między słupkami Czerwonych Diabłów po raz kolejny stanął Tomasz Kuszczak. Polak bronił dobrze, lecz miał mało pracy w tym spotkaniu i goście nie zagrozili poważnie bramce MU.

Wyjazdowe zwycięstwa odnieśli piłkarze Portsmouth oraz Evertonu. The Pompey pokonali na Madejski Stadium Reading 2:0. Jednak gospodarze od trzeciej minuty grali w osłabieniu po czerwonej kartce dla Ibrahima Sonko. Karnego w tym meczu nie wykorzystał Niko Krancjar, ale gole Sola Campbella oraz Johna Utaki zapewniły Portsmouth komplet punktów. Także 2:0 wygrał zespół Evertonu pokonując na Riverside Stadium Middlesbrough 2:0. Gole padły dopiero w drugiej połowie, a zdobyli je Andrew Johnson oraz James McFadden.