Rajd Sardynii po dwóch oesach: Loeb wysunął się na prowadzenie

Mimo bardzo dobrego przejazdu pierwszego odcinka Latvala, na odcinku Crastazza (oes nr 2) nie ustrzegł się błędu i stracił prowadzenie w rajdzie. Błąd Fina spowodował spadek poza pierwszą dziesiątkę. Już widać, jak trudne warunki panują w tegorocznej edycji Rajdu Sardynii.

Paweł Świder

Pierwszy odcinek o długości 17,5 km zakończył się zwycięstwem Jari- Matti Latvali, który o 7 sekund pokonał hiszpańskiego kierowcę C4 WRC Daniego Sordo. Niżej uplasował się zwycięzca odcinka testowego, Włoch Giggi Galli, który na mecie zameldował się 0,4 s. za Hiszpanem. Dopiero czwartą pozycję zajął aktualny Mistrz Świata, Sebastien Loeb, któremu na pierwszym odcinku specjalnym przeszkadzały warunki- luźna nawierzchnia i zdradliwe miejsca, które w momencie dekoncentracji mogły zakończyć jazdę załogi w rowie. Na szczęście tak się nie stało i Loeb spokojnie dotarł do mety. Znacznie gorzej wypadł jeden z głównych faworytów Mikko Hirvonen. Kierowca Fabrycznego Focusa zajął dopiero ósmą lokatę ze stratą 16 s. do swojego zespołowego kolegi.

Drugi odcinek specjalny to już znakomita jazda Loeba, który nie dał szans rywalom i skorzystał na błędzie Latvali. Francuz 33-kilometrowy odcinek Crastazza pokonał o 18,2 s. szybciej niż Sordo. Widać, że Citroeny są znakomicie przygotowane do rajdu. Spadek dotychczasowego lidera na 14. lokatę w klasyfikacji generalnej zdopingował Hirvonena, który na drugim oesie zajął trzecie miejsce. Taką też pozycję zajmuje w klasyfikacji generalnej po dwóch odcinkach. Bardzo równo jedzie ekipa Subaru: Chris Atkinson i Petter Solberg, którzy zajmują odpowiednio 4. i 5. pozycję.

Wśród załóg startujących w JWRC nieźle radzi sobie nasz jedynak startujący na włoskiej wyspie, Michał Kościuszko. Kierowca Suzuki Swift S1600 na pierwszym odcinku zajął 4. lokatę. Wygrał Alessandro Bettega w Clio R3 - przed Patrikiem Sandellem (+1,0), Martinem Prokopem (+2,8) i Kościuszką (+3,1). Drugi odcinek to już popis Prokopa , który jako pierwszy wjechał na metę za autami klasy WRC i pokonał konkurentów z JWRC. Drugi, ze stratą 10 sekund był Kościuszko, który tym samym przesunął się na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Nowym liderem został Prokop.