Ligue 1: Auxerre zagra w Lidze Mistrzów! Dwa gole obrońcy zapewniły drużynie Jelenia i Dudki miejsce na podium

Piłkarze Auxerre w dramatycznych okolicznościach wykorzystali potknięcie Lille OSC i w przyszłym sezonie zagrają w eliminacjach Ligi Mistrzów. Tymczasem Montpellier pokonało Paris Saint Germain, rewelacyjny beniaminek uplasował się w tabeli wyżej od Girondins Bordeaux.

Piotr Robaczyński

Wicelider - Lille OSC stoczył na wyjeździe zacięty bój z FC Lorient. Goście zdołali objąć prowadzenie w 33. minucie po golu Ricardo Costy, ale chwilę później nie upilnowali najlepszego strzelca drużyny przeciwnej, Kevin Gameiro doprowadził do wyrównania. Do przerwy rezultat nie uległ już zmianie, a w drugiej połowie obie strony miały okazję do zadania decydującego ciosu. Bohaterem spotkania został rezerwowy pomocnik Lorient Yann Jouffre, który w 66. minucie zdobył bramkę na wagę trzech punktów. Porażka sprawiła, że zespół Ludovica Obraniaka (reprezentant Polski pojawił się na boisku w 69. minucie) nie zdołał zająć miejsca na podium w ostatecznej klasyfikacji Ligue 1.

W Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie zagrają piłkarze Olympique Lyon. Zespół Les Gones zgodnie z oczekiwaniami pokonał na własnym boisku zdegradowaną do drugiej ligi drużynę Le Mans. Od początku spotkania gospodarze zepchnęli rywala do defensywy i tuż przed przerwą udokumentowali swoją przewagę trafieniem, Didiera Ovono pokonał Bafetimbi Gomis. W drugiej połowie wynik na 2:0 ustalił Miralem Pjanić, podopieczni Claude Puela wyprzedzili Lille OSC i zakończyli rozgrywki Ligue 1 na 2. miejscu w tabeli.

Na 3. pozycji uplasowało się Auxerre. Zespół Jeana Fernandeza do przerwy prowadził z FC Sochaux 1:0 po golu Cedrica Hengbarta, choć to przeciwnik dłużej utrzymywał się przy piłce i oddał więcej strzałów. W 47. minucie do wyrównania doprowadził Ideye Brown i choć od 61. minuty gospodarze grali w dziesiątkę (drugą żółtą kartką ukarany został Damien Perquis), piłkarze AJA nie potrafili zdecydowanie przejąć inicjatywy i wydawało się, że nie zdołają przechylić szali zwycięstwa na swoją stronę. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego Hengbart po raz drugi pokonał jednak Teddy'ego Richerta i zespół Ireneusza Jelenia oraz Dariusza Dudki wykorzystując wpadkę Lille, wskoczył na podium. Obaj Polacy rozegrali pełne 90 minut.

Wysoką, 5. pozycję w tabeli zdołali utrzymać piłkarze Montpellier. Rewelacyjny beniaminek pewnie pokonał na wyjeździe Paris Saint Germain. Do przerwy goście uzyskali minimalną przewagę i prowadzili 1:0 po golu Geoffrey'a Dernisa, ale w pierwszym kwadransie drugiej połowy jeszcze dwukrotnie pokonali golkipera stołecznego klubu i w 60. minucie prowadząc 3:0 praktycznie zapewnili już sobie komplet punktów. PSG odpowiedziało golem Mevluta Erdinga, ale tylko na tyle było w sobotę stać ten zespół. Skazywany przed rozpoczęciem rozgrywek na walkę o utrzymanie w lidze zespół prowadzony przez Rene Girarda niespodziewanie zagra w przyszłym sezonie w europejskich pucharach.

Dopiero na 6. miejscu w tabeli ostatecznie uplasował się mistrz Francji z poprzedniego sezonu. Duży wpływ na losy pojedynku RC Lens - Bordeaux miała sytuacja z 6. minuty, gdy za faul na Toifilou Maoulidzie czerwoną kartką ukarany został obrońca Żyrondystów Michael Ciani. Mimo osłabienia goście ambitnie walczyli o zwycięstwo, które w przypadku potknięcia Montpellier byłoby przepustką do gry w europejskich pucharach. Ostatecznie musieli jednak uznać wyższość przeciwnika, po wyjątkowo emocjonującym starciu Bordeaux przegrało 3:4.

Mistrz Francji - Olympique Marsylia na zakończenie sezonu podejmował na Stade Velodrome najsłabszy zespół w lidze - Grenoble Foot. Podopieczni Didiera Deschampsa nie zagrali wielkiego meczu, ale nie zawiedli kibiców i wygrali 2:0.