MŚ w hokeju: Szwedzi już w półfinale

Szwedzi w „skandynawskim ćwierćfinale” niemieckich mistrzostw świata hokejowej elity, zgodnie z oczekiwaniami, okazali się lepsi od swoich sąsiadów z południa 4:2. Dla Duńczyków już sam awans do najlepszej ósemki mistrzostw świata jest dużym sukcesem.

Grzegorz Zaleski

Reprezentacja „Trzech Koron” o finał zagra w sobotę z Czechami, którzy po rzutach karnych wyeliminowali Finów, więc będą też „przy okazji” bronić honoru hokeja skandynawskiego.

W czwartkowej rywalizacji Szwedzi posiadali optyczną przewagę niemal przez całe 60 minut spotkania. Starania Szwedów przyniosły skutek w 15 minucie meczu. Podczas gry w przewadze pod bramką duńską Magnus Johansson odnalazł przed bramką duńska Marcusa Nilsona a ten z łatwością umieścił krążek w odsłoniętej części bramki.

W połowie drugiej tercji Szwedzi podwyższyli na 2 a później 3:0 przy czym trzecią swoją bramkę zdobyli grając w osłabieniu. Zaledwie 49 sekund później serca mocniej zabiły kibicom zespołu duńskiego. Wówczas to Jesper Damgaard strzelił bramkę na 3:1
i dał nadzieję na odwrócenie losów meczu.

Szwedzi jednak nie oddali rywalom inicjatywy i nadal kontrolowali grę w trzeciej tercji znów wyszli na trzy-bramkowe prowadzenie kiedy w 54 minucie Linus Omark podwyższył na 4:1 ponownie w czasie gry w przewadze. W końcówce meczu Duńczycy strzelili drugą bramkę na ostanie niemal dwie minuty wycofali bramkarza ale zabrakło im umiejętności aby choć doprowadzić do remisu w rywalizacji z bardziej utytułowanym rywalem.

4:2 - Morten Madsen (Daniel Nielsen, Jesper Damgaard) 58' PP

Szwecja: Gustavsson - Johansson, Hedman, Martensson, Nilson, Paajarvi Svenson - Ericsson, Karlsson, Persson, Backlund, Andersson - Ekman Larsson, Backam, Engqvist, Harju - Lindstrom, Gunnarsson, Pettersson, Wallin, Nylander.

Dania: Galbraith - Larsen, Lassen, Madsen, M.Nielsen, Eller - Bodker, D.Nielsen, Hardt, Mads Christiensen I, Regin - Damgaard, Mads Christiensen II, Degn, Green, Jakobsen - Sundberg, Staal, Dresler, Jensen, Lykkeskov.

Kary: Szwecja - 10 min.,, Dania - 12 min.

Sędziowali: Levonen (Finlandia), Piechaczek (Niemcy) oraz Dediulia (Białoruś), Semionow (Estonia)

Widzów: 3 487