Roland Garros: Radwańska żegna się z Paryżem w II rundzie

Najlepsza polska tenisistka nie zdołała odwrócić bardzo złej sytuacji i po godzinnej przerwie spowodowanej deszczem przegrała 5:7, 3:6 spotkanie II rundy Roland Garros z Jarosławą Szwiedową (WTA 36). Agnieszka Radwańska, ósma rakieta świata, była jedyną polską singlistką w turnieju.

Krzysztof Straszak

Najpierw 4,5 godziny opóźnienia rozpoczęcia gier, później postawienie się pod ścianą po obronie siedmiu setboli i meczbola, w końcu kolejna przerwa deszczowa, która tylko opóźnienia egzekucję: Szwiedowa wyrównała kosztem krakowianki swój najlepszy wielkoszlemowy wynik. Radwańska po IV rundzie w dwóch poprzednich latach żegna się z Paryżem w 1/32 finału.

W 2006 roku triumfowała na najsłynniejszej mączce świata w rywalizacji dziewcząt, a teraz na bocznym, nieposiadającym kamer telewizyjnych korcie nr 4 jest eliminowana we wczesnej fazie przez kolejną znajomą z czasów juniorskich. Radwańska, od dwóch lat utrzymująca się w granicach czołowej dziesiątki świata, wciąż czeka na pierwszy ćwierćfinał najważniejszego turnieju na teoretycznie najbliższej sobie nawierzchni.

Mecz został przerwany przy stanie 5:7, 2:5. Sytuacja Polki była dramatyczna: serwując przy 1:5, obroniła meczbola, ale Szwiedowa miała po powrocie na kort dwa gemy z własnym podaniem na wygranie meczu. Przełamanie do 15 przedłużyło szansę Radwańskiej, ale za chwilę Kazaszka do zera ograbiła rywalkę przy jej podaniu. Reprezentująca kiedyś Rosję zawodniczka w trwającej 33 minut drugiej partii prowadziła już 4:0.

To Radwańska zaczęła spotkanie od przewagi przełamania (2:0), którą od razu straciła. Od 3:3 przegrała kolejne dwa gemy, a przy 4:5 obroniła pięć setboli, by przełamać rywalkę. Pierwszego seta w trzecim bezpośrednim spotkaniu Szwiedowa (w III rundzie gra przeciw Klejbanowej) ugrała, bo natychmiast ponownie przełamała krakowiankę (6:5) i w końcu postawiła kropkę nad "i".

Radwańska straciła serwis w sumie sześciokrotnie. Polka na 18 akcji przy siatce zdobyła 10 punktów; skuteczność Szwiedowej w tym elemencie to 12/16. Po przerwie deszczowej rozegrały dziewięć punktów: Szwiedowa była przy siatce przy pięciu, a Radwańska przy dwóch.

Szwiedowa zdobyła 76 pkt, z czego aż 44(!) po kończących uderzeniach, w tym cztery asy. Przekazu telewizyjnego z bocznego obiektu nie ma, oficjalnych statystyk o nierzetelność podejrzewać nie należy, ale liczby przy nazwisku moskwianki są aż nieprawdopodobne.

To był szesnasty z rzędu występ Radwańskiej w Wielkim Szlemie. W czterech najważniejszych turniejach rozegrała 51 meczów, odnosząc 35 zwycięstw (w Paryżu bilans 7-4; zobacz statystyki wszystkich Polek).