Kwalifikacje do IO: Wojna polsko-szwedzka na remis

Remisem zakończyło się pierwsze spotkanie Polaków na turnieju kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. W Hali Stulecia we Wrocławiu Szwedzi postawili twarde warunki, ale to "biało-czerwoni" byli bliżej wygranej.

Grzegorz Grajdura

Polacy niesieni dopingiem ponad 6 tysięcy widzów zgromadzonych w Hali Stulecia rozpoczęli to spotkanie od trafienia Grzegorza Tkaczyka. Szybko wyrównał z rzutu karnego Jonas Larholm, ale kolejne minuty należały do „biało-czerwonych”. Drugie trafienie zanotował Tkaczyk, trzy bramki dorzucił Bartosz Jurecki, a po jednej Tomasz Tłuczyński i Marcin Lijewski. Wśród Szwedów zawodził czołowy strzelec, Kim Andersson, który w statystykach pierwszej połowy zapisał się jedynie dzięki karze dwóch minut. Grający w osłabieniu zawodnicy ze Skandynawii stracili kolejną bramkę i w 16. minucie było już 8:4 dla Polski.

Wystarczył jednak moment rozluźnienia i po karnym Henrika Lundstroema i dwóch akcjach z prawego skrzydła Jana Lennartssona było już tylko 8:7. Kolejne trafienia Bartosza Jureckiego i Tłuczyńskiego pozwoliły ponownie odskoczyć Polakom na bezpieczny dystans, a na dodatek Szwedzi grali w osłabieniu po karze dwóch minut dla Magnusa Jernemyra. Niestety, nie dość że "biało-czerwoni" z osłabienia rywali nie skorzystali, to na dodatek trzy bramki pod rząd w ostatnich dwóch minutach wbił Lundstroem i do przerwy był remis - 10:10.

Drugą część gry podopieczni Bogdana Wenty rozpoczęli już z Karolem Bieleckim w składzie (w pierwszej połowie zaliczył jedynie 2-minutowy epizod), co od razu przyniosło efekty w grze ofensywnej. Razem ze wspomnianym już Bartoszem Jureckim stworzył zabójczy duet, który w drugiej połowie zdobył razem 11 goli (na 12 Polaków)! Niestety, równie dobrze w ekipie szwedzkiej zaczął grać Robert Arrhenius, a w pewnym momencie po trzech trafieniach Dalibora Dodera "trzy korony" prowadziły nawet 18:20, a w 26. minucie 19:21. Polacy zdołali jednak odrobić straty, wyjść na prowadzenie 22:21, a w ostatnich sekundach przy stanie 22:22 mieli jeszcze szansę na zwycięstwo. Na zdobycie dwóch punktów nie pozwolił jednak spryt rywali i niefrasobliwość sędziów, którzy zbyt łatwo pozwalali na przerywanie gry bez zatrzymywania stopera.

Remis nie przekreśla szans Polaków na olimpijski awans. Warunkiem jest zwycięstwo w sobotę nad Islandią, która w pierwszym meczu turnieju łatwo pokonała Argentynę 36:27.

Polska - Szwecja 22:22 (10:10)