US Open, dzień 4: Mistrzowie walczą o III rundę

W czwartek w wielkoszlemowym US Open swoje drugie spotkania rozegrają Roger Federer (ATP 2) i Novak Đjoković (ATP 3) oraz Karolina Woźniacka, Maria Szarapowa (WTA 17) i Swietłana Kuzniecowa (WTA 13).

Federer, który przed przyjazdem do Nowego Jorku wygrał turniej w Cincinnati, zagra z Niemcem Andreasem Beckiem (ATP 104). Szwajcar w sześciu poprzednich sezonach dochodził na Flushing Meadows do finału i zdobył pięć tytułów z rzędu. Przed rokiem zdetronizował go Argentyńczyk Juan Martin del Potro. 24-letni Beck w tym sezonie jedyny udany występ zaliczył w Halle, gdzie doszedł do ćwierćfinału. Niemiec pokonując w poprzedniej rundzie rodaka Michaela Berrera wygrał trzeci mecz w US Open (w 2008 i 2009 roku po jednym).

Đjoković po morderczym, rozgrywanym w trudnych warunkach meczu z rodakiem Viktorem Troickim (trzy godziny i 40 minut) spotka się z nieobliczalnym Philippem Petzschnerem (ATP 52). Dobrze wyszkolony technicznie 26-letni Niemiec w tym sezonie osiągnął cztery półfinały oraz doszedł do III rundy Wimbledonu przegrywając w pięciu setach z Rafaelem Nadalem. Na Flushing Meadows tenisista z Pulheim grał dotychczas dwa razy i za każdym razem odpadał w I rundzie. Petzschner w Wielkim Szlemie specjalizuje się w rozgrywaniu pięciosetowych spotkań. Ma ich na swoim koncie 12, z których siedem wygrał. Raz udało mu się odrobić stratę dwóch setów (w I rundzie US Open 2007 z rodakiem Benjaminem Beckerem), a trzykrotnie przegrał, choć prowadził 2-0 w setach (w II rundzie US Open 2009 z Juanem Carlosem Ferrero, I rundzie Australian Open 2010 z Florianem Mayerem i I rundzie Roland Garros 2010 z Carstenem Ballem). Đjoković, który tego lata osiągnął półfinał w Toronto i ćwierćfinał w Cincinnati, w US Open w trzech ostatnich sezonach dochodził co najmniej do półfinału (finał 2007). Mistrz Australian Open 2008 tylko dwa razy odpadł przed ćwierćfinałem na 14 ostatnio rozegranych wielkoszlemowych turniejów (II runda Wimbledonu 2008, III runda Roland Garros 2009).

Finalistce z 2009 roku, najwyżej rozstawionej Karolinie Woźniackiej po gładkim pokonaniu amerykańskiej dzikiej karty Chelsey Gullickson problemów nie powinna też sprawić Kai-Chen Chang (WTA 84). 19-letnia reprezentantka Tajwanu w I rundzie wyeliminowała słabiej ostatnio dysponowaną dwukrotną ćwierćfinalistkę Wielkiego Szlema Carlę Suárez. To jej drugi wygrany mecz na Flushing Meadows. 20-letnia Woźniacka jest niepokonana od dziewięciu spotkań (zdobyła tytuły w Montrealu i New Haven), a z ostatnich 15 przegrała tylko jeden (triumfowała jeszcze w domowym turnieju w Kopenhadze).

Mistrzyni z 2006 roku Szarapowa już w meczu I rundy z Jarmilą Groth straciła seta. Kolejną rywalką Rosjanki jest Iveta Benešová (WTA 68), z którą była liderka rankingu WTA wygrała oba dotychczasowe spotkania. Czeszka w tym sezonie zdobyła tytuł w Fes, ale aż z 12 turniejów odpadła w I rundzie, w tym z Roland Garros i Wimbledonu. Tenisistka z Mostu w 32 dotychczasowych występach w Wielkim Szlemie tylko trzy razy przeszła dwie rundy (Australian Open 2006, Roland Garros 2008 i 2009). 23-letnia Szarapowa w tym roku wygrała mniejsze turnieje w Memphis i Strasburgu, a latem zaliczyła finały w Stanford i Cincinnati. Rosjanka od czasu triumfu w 2006 roku w dwóch kolejnych startach w US Open odpadła w III rundzie, a w pięciu ostatnich wielkoszlemowych turniejach nie osiągnęła żadnego ćwierćfinału.

Najlepsza w Nowym Jorku w 2004 roku Kuzniecowa po pokonaniu w trzech setach japońskiej weteranki Kimiko Date Krumm zmierzy się z Anastasiją Sevastovą (WTA 56). Rosjanka po zmianie sztabu szkoleniowego (głównym trenerem jest Loïc Courteau, który dawniej zajmował się Amélie Mauresmo) odzyskała formę i latem wygrała turniej w San Diego oraz doszła do półfinału w Montrealu. 20-letnia Sevastova w maju w Estoril zdobyła swój pierwszy tytuł. W I rundzie Łotyszka nie musiała się napracować (Regina Kulikowa po przegraniu ośmiu gemów skreczowała). To drugi wygrany mecz na Flushing Meadows i w ogóle w Wielkim Szlemie przez tenisistkę mieszkającą w Wiedniu.

Będąca w dołku Jelena Janković (WTA 5), finalistka z 2008 roku, była o krok od porażki w I rundzie z Simoną Halep (Rumunka serwowała na mecz przy stanie 5:4 w III secie). Serbka uniknęła katastrofy i wymęczyła zwycięstwo (bilans jej ostatnich spotkań to 3-4). Rywalka Serbki w II rundzie to Mirjana Lučić (WTA 150), która pokonując Alicię Molik wygrała swój pierwszy mecz w US Open od 11 lat. Największe osiągnięcie 28-letniej już Chorwatki to półfinał Wimbledonu 1999, rok wcześniej wygrała deblowy turniej w Australian Open. Po takich sukcesach Lučić przerwała karierę z powodu poważnych problemów finansowych i osobistych. W 2006 roku na łamach New York Daily News wyjaśniła swoje motywy zejścia ze sceny i kulisy życia z okrutnym ojcem mówiąc, że tym razem nie przeszkodzi jej w kontynuowaniu kariery i zamierza walczyć do końca. W tym sezonie Chorwatka wygrała mały turniej ITF w Jackson, a w WTA Tour osiągnęła III rundę w Birmingham oraz przeszła kwalifikacje do Wimbledonu i po raz pierwszy od kilku lat wróciła do czołowej 200 rankingu WTA. Lučić to triumfatorka juniorskiego US Open 1996, w dorosłej karierze dwukrotnie doszła tutaj do III rundy (1997, 1998).

Od godz. 17:00 polskiego czasu