TOP 10 najlepszych obecnie trenerów piłki ręcznej na świecie

O tym jak niewdzięczna jest praca trenera nie trzeba zbytnio przypominać. Kiedy ich zespół wygrywa są na ustach wszystkich ludzi, wystarczy jednak jakieś niepowodzenie i od razu spływa na nich fala krytyki. Bycie trenerem to bez wątpienia ciężki kawałek chleba. Portal handball-planet.com stworzył ranking 10 najlepszych obecnie trenerów piłki ręcznej na świecie.

Paweł Nowakowski
Paweł Nowakowski

Lista 10 najlepszych obecnie trenerów piłki ręcznej na świecie:

1. Claude Onesta (Francja)
Urodzony w Albi trener jest synonimem sukcesu. Reprezentację Francji objął w 2001 roku. Można śmiało powiedzieć, że Onesta jest jak znany z mitologii król Midas - czego się nie dotknie zamienia w złoto. Jego trenerski dorobek jest imponujący:
* mistrzostwa Świata: 2009 (1. miejsce), 2003, 2005 (3. miejsce),
* mistrzostwa Europy: 2006, 2010 (1. miejsce), 2008 (3. miejsce)
* Igrzyska Olimpijskie: 2008 (1. miejsce)

Claude Onesta jest pierwszym trenerem w historii piłki ręcznej, który zdobył złoty medal na trzech wielkich imprezach z rzędu: Igrzyska Olimpijskie (2008), mistrzostwa świata, (2009), mistrzostwa Europy (2010). Dotychczas żadnemu trenerowi nie udała się ta sztuka. Tym bardziej Francuz zasługuje na słowa uznania, bowiem poziom dzisiejszej piłki ręcznej jest niesamowicie wyrównany a "Trójkolorowi" pod jego wodzą wyrośli na prawdziwych hegemonów wielkich imprez.

2. Alfred Gislason (THW Kiel)
Trener THW Kiel - mistrza Niemiec. Z zespołem popularnych "Zebr" zdobył w swojej trenerskiej karierze m.in. mistrzostwo, Puchar i Superpuchar Niemiec. W 2009 wywalczył drugie miejsce w Champions League by rok później triumfować z THW Kiel w tych prestiżowych rozgrywkach. Gislason cieszy się u naszych zachodnich sąsiadów dużą reputacją - w 2001 i 2009 roku został uznany "Trenerem roku w Bundeslidze". Mimo iż prowadził reprezentację Islandii nie odnosił już z nią takich sukcesów jak miało to miejsce w THW Kiel.

3. Bogdan Wenta (Vive Targi Kielce - Polska)
Człowiek, który wydźwignął polską piłkę ręczną z zapaści w jakiej się znajdowała. Ma bogatą i pełną sukcesów karierę zawodniczą i reprezentacyjną. Karierę klubową zaczynał w nieistniejącym dzisiaj Wybrzeżu Gdańsk. Jako jedyny Polak w historii występował w wielkiej FC Barcelonie, grał również w takich klubach jak Bidasoa Irun, TuS Nettelstedt-Lübbecke i SG Flensburg-Handewitt z którymi zdobywał liczne trofea w krajowych i europejskich rozgrywkach. Reprezentację Polski objął 28 października 2004 roku. Zdobył z nią srebrny (2007) i brązowy (2009) medal mistrzostw świata. W 2007 roku wygrał mocno obsadzony i prestiżowy turniej QS-Supercup gdzie w finale Polacy pokonali Szwedów. Na mistrzostwach Europy w Austrii wywalczył 4 miejsce - najlepsze w historii występów polskiej kadry na ME. O tym, że jest to świetny trener świadczą ostatnie dokonania Vive Targi Kielce w LM. Mistrz Polski staje się nową siła w europejskim szczypiorniaku. Pod jego wodzą Vive Targi Kielce dwa sezony z rzędu zaliczył "dublet" - mistrzostwo i Puchar Polski.

4. Vladimir Maximov (Chekhovskie Medvedi - Rosja)
Człowiek instytucja w Rosji. Prezes a zarazem trener "Czechowskich Niedźwiedzi" z którymi w minionym sezonie Ligi Mistrzów awansował do Final Four zajmując ostatecznie 4 miejsce. Jeden z najbardziej zasłużonych trenerów na świecie. Z reprezentacją Rosji zarówno jako zawodnik jak i trener wygrywał wszystkie wielkie imprezy - mistrzostwa świata, Europy i igrzyska olimpijskie. W kraju ma tak mocno zbudowaną pozycję, że wszyscy związkowi działacze nie przeciwstawiają się z jego poglądom.

5. Talant Dujshebaev (Renovalia Ciudad Real)
Na trwałe wpisał się w historię Asobal Ligi. Pod jego wodzą Ciudad Real dokonał niebywałej i historycznej rzeczy - wygrał wszystkie 30 meczów w hiszpańskiej ekstraklasie. W piłce ręcznej osiągnął wszystko co było do zdobycia. Od sukcesów reprezentacyjnych (medale mistrzostw świata, Europy, igrzysk olimpijskich) po klubowe laury. Nie gorzej idzie mu jako trener. Mistrzostwa, Puchary Hispzani, Ligi Asobal, Króla czy triumfy w Lidze Mistrzów to dokonania warte uwagi i szacunku dla tego trenera.

6. Gudmundur Gudmundson (Rhein-Neckar Löwen- Islandia)
To dzięki niemu "wyspa gejzerów" jak nazywa się Islandię odniosła w ciągu ostatnich trzech lat największe sukcesy w historii piłki ręcznej. Pod jego wodzą Islandczycy awansowali do finału igrzysko olimpijskich, jednak musieli uznać wyższość Francuzów. Srebrne medale IO w Pekinie to bez wątpienia spory sukces dla tego małego kraju. W ćwierćfinale odprawili z kwitkiem... Polaków, którzy ostatecznie zajęli 5 miejsce. Prowadził niedawno GOG Svendborg, jednak przygoda z duńskim klubem do udanych nie należała - znalazł się on na skraju bankructwa. W 2010 roku na austriackich mistrzostwach Europy wywalczył brązowe medale pokonując... podopiecznych Bogdana Wenty. Występy Islandii na ME w Austrii pokazały, że zdobycie srebrnego medalu przez ten kraj na IO w Pekinie nie było dziełem przypadku . 23 września został szkoleniowcem Rhein-Necakr Löwen, zastępując na trenerskiej ławce Ole Lindgrena.

7. Dagur Sigurdsson (Füchse Berlin)
Ten młody szkoleniowiec pełnił podwójną funkcję. Prowadził zarówno ekipę Füchse Berlin oraz reprezentację Austrii, z która na ME 2010 zajął 9 miejsce - najwyższe w historii startów Austrii w tej imprezie. Kiedy wydawało się, że po awansie na mistrzostwa świata w Szwecji w 2011 roku Sigurdsson będzie mógł spokojnie przygotowywać swoich podopiecznych do jak najlepszego występy na mundialu, działacze Füchse Berlin postawili mu ultimatum: albo praca w klubie albo w reprezentacji. Postawiony pod ścianą Islandczyk podziękował za współpracę Austriakom i skoncentrował się wyłącznie na pracy w klubie. Wyniki osiąga wyśmienite. Klub ze stolicy Niemiec w którym występują Michał Kubisztal i Bartłomiej Jaszka jest samotnym liderem Bundesligi, w dodatku jego ekipa jako jedyna pozostała niepokonana!

8. Lajos Mocsai (MKB Veszprém - Węgry)
56-letni szkoleniowiec mistrza Węgier uzyskał awans na szwedzkie mistrzostwa świata, pokonując w play-offach ekipę Słowenii. Objął funkcję głównego trenera reprezentacji Węgier, po tym jak "Madziarzy" zanotowali jeden z najgorszych o ile nie najgorszy występ na mistrzostwach Europy, zajmując w Austrii odległą 14 pozycję. W minionym sezonie celował z Veszprém w awans do Final Four, jednak jego podopieczni w ćwierćfinale okazali się wyraźnie słabsi od FC Barcelony Borges. Na krajowym "podwórku" Veszprém nie ma sobie równych, wygrywając regularnie spotkania z odwiecznym rywalem w walce o mistrzostwo i Puchar Węgier - Pick Szeged.

9. Sead Hasanefendic (VfL Gummersbach)
Doświadczony szkoleniowiec rodem z Jugosławii miniony sezon miał "pod górkę". Jego klub stał na skraju bankructwa a wiadomo, że w takiej sytuacji nie łatwo o spokój i ciężko skoncentrować się na swoich obowiązkach. Mimo to Serb udowodnił, że należy do grona najlepszych trenerów na świecie zajmując w sezonie 2009/2010 w niemieckiej Bundeslidze wysokie 5 miejsce. Ukoronowaniem jego dobrej pracy był także triumf w Pucharze Zdobywców Pucharów, gdzie VfL Gummersbach było w dwumeczu lepsze od hiszpańskiego Fraikin Granollers.

10. Zoran Kurtes (HCM Constanta)
Smutne to ale prawdziwe. Nie było by tego trenera na liście gdyby nie jego tragiczna śmierć. Z Constantą awansował w zeszłym sezonie Champions League do TOP 16 jako pierwszy rumuński zespół od 1992 roku. Ponadto zespół z Morza Czarnego pod dowództwem Zorana Kurtesa zdominował rozgrywki rumuńskiej ekstraklasy. Zoran Kurtes zmarł 7 maja 2010 roku. W 2003 roku zajął z reprezentacją Serbii 8 miejsce na mistrzostwach świata w Portugalii.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×