Sport to zdrowie... Ale nie wyczynowy!

autor: SlavicPride | 2012-05-01, 23:31 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Piszę te kilka słów dzień po śmierci kolejnego sportowca. Mistrz świata i wicemistrz olimpijski z Pekinu w pływaniu Alexander Dale Oen, zmarł wczoraj (30.04.2012) podczas treningu. Przyczyna zgonu... Jak zwykle ta sama, czyli zatrzymanie akcji serca. Podobnie jak Marc Vivien Foe, Miki Feher, Antonio Puerta, Piermario Morosini i wielu innych sportowców, Dale Oen nagle zasłabł i... koniec. W większości, jeśli nie we wszystkich tych przypadkach, jako przyczynę podaje się ukrytą wadę serca. Wiecie co? Mnie ta teza coraz bardziej nie odpowiada, pomimo tego że nie znam się na medycynie.
Jestem zdania, że coś za dużo jest tych "ukrytych wad serca" w ostatnich latach. Mnie się wydaje, że współczesnym sportowcom nie służą obecne systemy treningowe, oraz wszechobecna chemia, będąca częścią suplementów diety. Dawniej z człowieka mającego predyspozycje do uprawiania sportu, robiło się sportowca. Teraz z takiego kandydata robi się robota i nadczłowieka. Dzisiejszy sportowiec to nie Józek z przedwojennego klubu lekkoatletycznego, który przed zawodami zjadł solidną porcję jajecznicy, popił mlekiem i był gotowy do zawodów. Dziś treningi i napięte w wielu dyscyplinach sportowych terminarze, przypominają zarzynanie silnika spalinowego. ...A gdy silnik nie daje rady, należy w niego wlać odpowiednią chemię i po kłopocie. Wszystko po to, aby potem urywać każdy ułamek sekundy na stoperze, być na mecie szybciej o długość nieobciętego paznokcia, czy ganiać za piłką na pełnych obrotach, przez 2 godziny.
A przecież gdzieś do cholery musi być ta granica wytrzymałości ludzkiego ciała!
Oen, Foe, Feher, Puerta i inni, tragicznie się przekonali, gdzie jest ta granica.
I nie chcę się bawić w proroka snując złowieszcze przepowiednie, ale przy takim traktowaniu sportowców jak obecnie, śmierć Alexandra Dale Oena, nie była ostatnią. Będą kolejne... Przyczyna - "UKRYTA WADA SERCA".
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj: