MŚ grupa Q: Kuba wygrywa po słabej grze

Pomimo tego że Kubańczycy oddali Hiszpanom aż trzydzieści trzy punkty po błędach własnych europejczycy nie byli w stanie przedłużyć swoich szans na awans. Jeżeli zawodnicy z Kuby myślą o awansie do półfinałów w meczu z Bułgarią muszą zaprezentować się o wiele lepiej.

Marek Grzebyk

Przez bardzo długi czas obie drużyny grały punkt za punkt. Hiszpanie dobrymi obronami powstrzymywali Kubańczyków ale sami nie potrafili zdobyć znaczącej przewagi i na pierwszej przerwie technicznej po złym przyjęciu kubańskiego libero prowadzili 7:8. Siatkarze z gorącej wyspy bardzo dobrze zagrywali, co pozwalało im ustawić skuteczny blok jednak brak koncentracji bez najmniejszych skrupułów wykorzystywali reprezentanci Hiszpanii. W końcówce dwa błędy w przyjęciu Hiszpanów dały zwycięstwo Kubańczykom.

Początek drugiej partii to popis błędów reprezentantów Kuby, dzięki którym Hiszpanie objęli prowadzenie 5:10. Skuteczna gra wystarczyła reprezentantom Hiszpanii na zdobycie bardzo wysokiej przewagi której nie oddali już do końca wygrywając ostatecznie 15:25.

Pierwsze trzy akcje w trzecim secie Kubańczycy rozstrzygnęli na swoją korzyść. Bardzo długo utrzymywali tę niewielką przewagę, która pomimo wielu prób okazała się nieosiągalna dla Hiszpanów.

Kolejny set to bardzo dobra gra w przyjęciu reprezentantów Kuby, co pozwalało rozgrywającemu na spokojną grę, jednak bardzo wiele błędów popełniali zawodnicy odpowiedzialni za atak. Hiszpanie, którzy grali bardzo równo spokojnie wyczekiwali swojej szansy bez najmniejszych skrupułów wykorzystywali chwile słabości Kubańczyków i na pierwszej przerwie technicznej objęli prowadzenie 15:16. Po kolejnym błędzie w przyjęciu trener Blackwood był zmuszony poprosić o czas, gdyż jego zawodnicy myślami byli w zupełnie innym miejscu. W samej końcówce zawodnicy z Kuby nadal popełniali rażące błędy jednak niemal bezbłędna gra w bloku dała im zwycięstwo. Warto wspomnieć, że w całym meczu Kubańczycy oddali po błędach własnych aż 33 punkty. Ta porażka przekreśliła szanse Hiszpanów na awans do następnej rundy, a reprezentanci Kuby zagrają z Bułgarią o półfinał.

Kuba - Hiszpania 3:1 (25:22, 15:25, 25:22, 25:22)

Kuba: Leon Venero, Leal Hidalgo, Camejo, Simon Aties, Hierrezuelo, Hernandez, Gutierrez (libero) oraz Diaz Carmenate, Cepeda Abreu, Bell Cisnero

Hiszpania: : Sevillano, Noda, Hernan, Fernandez, Perez, Garcia-Torres, Llenas (libero) oraz Saucedo, Gens, Salas, Rodriguez