Historia Stadionu - Stamford Bridge

autor: -Oski1916- | 2019-12-06, 10:41 |

Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|
Witam Wszystkich w kolejnej odsłonie Historii Stadionu, lecz specjalnej edycji- przygotowanej na Mikołajki :). Dziś opiszę jeden z bardziej znanych stadionów,konkretniej Stamford Bridge. Dodam że ten tekst zaproponował SyjonCFC1905...
Zaprszam do czytania:)
.
Stamford Bridge - stadion mieszący się w Londynie, na którym rozgrywa swoje mecze Chelsea Football Club.
Dosłowne tłumaczenie nazwy to "most Stamford" i odnosi się do potoku o nazwie Stanford, dziś już nieistniejącego dopływy Tamizy.
Oficjalne otwarcie Stamford Bridge nastąpiło 28 kwietnia 1877 roku. Został on zaprojektowany przez architekta Archibalda Leitcha, a w jego zamierzeniach miał on pomieścic 100 tys widzów. (aktualnie wynosi 41,841 tysięcy widzów), co miało stawiać drugi najlepszy wynik w kraju zaraz po obiekcie Selhurst Park (stadionie Crystal Palace).
Stamford Bridge na początku był wyłącznie areną potyczek lekkoatletycznych (pierwsze spotkania piłki nożnej rozgrywano na tym stadionie 28 lat po otwarciu).
Przedsiębiorca budowlany, oraz właściciel obiektu - Gus Mears - chciał bardzo pozbyć się stadionu (nawet złożył ofertę sprzedaży klubowi Fulham), jednakże władze klubu nie skorzystały oferty przedsiębiorcy z Stamford Bridge.
Od sprzedaży ostatecznie odwiódł - Frederick Parker - (znany finansista), który zaproponował żałożenie nowego klubu z siedzibą na tym stadionie.
Od tego roku - czyli 1905 - datuje się powstanie Chelsea.
Na XVIII-wiecznych mapach Londynu można zobaczyć w okolicach dzielnicy Chelsea małą zatoczkę "Stanford". Jak wskazywały mapy kartograficzne, znajdowała się ona tam, gdzie obecnie stoi jedna z trybun obiektu – East Stand. Jadąc w stronę stadionu ulicą Fulham Road trzeba było przejechać po moście nazywanym potocznie "Little Chelsea Bridge", który wznosił się ponad małym potokiem wpływającym do zatoczki "Stanford". Ze zlepku słów powstawały nazwy "Stanford Bridge", "Stanbridge", aż ostatecznie przyjęto "Stamford Bridge" jako obecną nazwę stadionu Chelsea.
.
Do roku 1930 nie dokonano żadnego remontu Stamford Bridge, jednakże coraz większe zainteresowanie kibiców Chelsea - poskutkowało remontem trybun.
W 1939 roku zaczęto budowę "North Stand"
Podczas sezonu 1964/1965 zdecydowano o zamontowaniu ławek - które stanowiły 75% ogółu miejść. Przekreśliło to szanse na poprawienie rekordu frekwencji ustanowionego 12 października 1935 roku, kiedy na ligową potyczkę z Arsenalem przyszło prawie 83 tysiące kibiców.
.
Trybuna wschodnia była wtedy największą trybuną w Anglii, a zarazem gwoździem do trumny ówczesnych właścicieli klubu.
Nowy prezes - Ken Bates - doprowadził do całkowitej przebudowy stadionu. Prace trwały 7 lat, i spowodowały całktowitą zmianę wyglądu obiektu.
Wyburzono dwie trybuny:
1. Trybunę północną
2. Trybunę południową
A pozostałe trybuny (poza East Stand) zostały przebudowane. Rok 1997 przyniósł koniec prac na "Shed End", za którą mieści się
CAŁY KOMPLEKS HOTELOWO-USŁUGOWY CHELSEA VILLAGE.
Ostatnią trybunę ukończono nazwano "West Stand", pełniąca rolę trybuny głównej.
.
Stadion "Stamford Bridge" to jeden z najstarszych oraz najnowocześniejszych stadionów na Wyspach.
W skład stadionu wchodzą:
1. Dwupiętrowa trybuna północna im. Matthewa Hardinga
2. Dwupiętrowa trybuna północna "Shed End"
3. Trzypoziomowa trybuna "East Stand"
4. Największa trybuna "West Stand"
5. Wielki Kompleks hotelowo-usługowy CHELSEA VILLAGE, który zawiera:
- 2 czterogwiazdkowe hotele
- 5 restauracji
- sale bankietowe
- sale konferencyjne
- nocne kluby
- podziemny parking
- różne rodzaje pomieszczeń rekreacyjnych i odnowy biologicznej.
.
Obecnie na mecze Chelsea przychodzi średnio 41 tysięcy widzów, co stanowi siódmą pod względem wielkości widownię piłkarską w Anglii
.
STAMFORD BRIDGE w skrócie:
Data budowy: 1877
Inauguracja: 28.kwiecień.1877
Pojemność stadionu: 41,841
Rekordowa frekwencja: 82,905 widzów. - Chelsea-Arsenal 1935 r
Wymiary boiska: 103 x 67 metrów
Nawierzchnia: trawa.
.
Mam nadzieję że się podobało:) Zachęcam do komentowania, oraz do zostawienia swojej propozycji artykułu:)
Pozdrawiam, Oski:)
.
Zródło: Wikipedia
Oceń: Nie lubię Anuluj ()
|

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz lub

Komentarze dodawać mogą tylko użytkownicy zalogowani. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się. Zajmie to pół minuty.


Dowiedz się jak umieszczać linki do tagów, pogrubiać tekst, itp.

Ostatnie komentarze

Sortuj:
-Oski1916-

Dzięki Syjon. W swoim archiwum mam już Twoją drugą propozycję, tzn. Madejski Stadium. Tylko że to musi poczekać na swoją premierę ;))

| Odpowiedz
Oceń: Nie lubię Anuluj (1|0)

komentarz jest odpowiedzią na: [1 komentarz tej dyskusji]

Fajny tekst, warto wspomnieć że bohaterem Stamford Bridge jest Peter Osgood za zagranie w 289 meczach i zdobyciu 105 bramek :)

blokuj
Możesz dodać użytkownika do blokowanych, żeby nie widzieć więcej jego komentarzy.