Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Rajd Monte Carlo znów wystartuje z Warszawy

Legendarny Rajd Monte Carlo do roku 1996 miał charakter zlotu gwiaździstego, a załogi startowały z różnych miast Europy oraz Afryki Północnej. Dwadzieścia razy w latach 1959-1979 punktem startowym była Warszawa. Do tej chlubnej tradycji powraca Rallye Monte-Carlo Historique. Stolica Polski jest znów jednym z miast, w których rywalizację rozpoczną tym razem uczestnicy historycznej odmiany słynnego klasyka.

Paweł Świder
Paweł Świder

Na starcie w Warszawie spodziewanych jest 60 samochodów rajdowych, które brały udział w Rajdzie Monte Carlo w latach 1955-1980. Nie zabraknie wśród nich Fiatów 125p Monte Carlo z polskimi załogami.

- Start Rajdu Monte Carlo w Warszawie jest ukoronowaniem obchodów 60-lecia Polskiego Związku Motorowego przypadających właśnie w styczniu 2011 r. Symbolicznym i nieprzypadkowym wydaje się fakt, że nasz jubileusz zbiega się z jubileuszem 120-lecia Automobilklubu Monte Carlo i 100-leciem Rajdu Monte Carlo. Dodatkowo do tych imponujących jubileuszy możemy dołączyć nasz kultowy rajd - Rajd Polski, który jako drugi, właśnie po Rajdzie Monte Carlo, najstarszy rajd na świecie, obchodził będzie 90-lecie swojego istnienia. Te historyczne fakty mają wpływ na rangę dzisiejszego wydarzenia sportowego, więc tym bardziej cieszymy się, że patronat nad nim objęła Prezydent Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz. Jestem przekonany, że start 14-go Historycznego Rajdu Monte Carlo z Warszawy będzie zarówno świętem dla uczestniczących w nim zawodników, jak i ogromnym przeżyciem dla kibiców mogących nie tylko z bliska obejrzeć, ale wręcz dotknąć legendarnych samochodów startujących w tym najstarszym na świecie rajdzie. Już dziś cieszę się na to wydarzenie, z nadzieją, że 27-go stycznia 2011 r. na Placu Teatralny w Warszawie spotkają się wszyscy entuzjaści sportu samochodowego w Polsce - powiedział Andrzej Witkowski, prezes Polskiego Związku Motorowego

Czternasta edycja tego cieszącego się niebywałą popularnością rajdu, który w ubiegłym roku zgromadził na starcie blisko 350 załóg wyruszy w czwartek, 27 stycznia 2011 roku z Placu Teatralnego w Warszawie. Inne miasta startowe to marokański Marakesz, szkockie Glasgow, Barcelona w Hiszpanii i Reims we Francji.

Z Warszawy zawodnicy pojadą przez Wrocław do Drezna, a dalej przez Bad Homburg, Sochaux, Champagnole, Annecy oraz St Andre Les Alpes, aby po pokonaniu ponad 2200 kilometrów i dwóch dniach jazdy dotrzeć do Monte Carlo. Dalsza rywalizacja na trasach zlokalizowanych na północ od Monako potrwa aż do wczesnych godzin rannych w środę, 2 lutego 2011. Tego dnia, w południe nastąpi ogłoszenie wyników. Wieczorem, na zaproszenie księcia Monako wszyscy uczestnicy Rallye Monte-Carlo Historique spotkają się na uroczystej gali połączonej z rozdaniem nagród. Rajdowe kombinezony zgodnie z tradycją zostaną zastąpione przez stroje wieczorowe obowiązkowe podczas tej uroczystości.

Termin zgłoszeń do rajdu upływa 15 listopada 2010 roku. Organizatorzy oczekują, iż z naszego kraju wyruszy również Bjorn Waldegard, pierwszy mistrz świata w rajdach samochodowych. Słynny Szwed, który tytuł wywalczył w sezonie 1979, swoje pierwsze zwycięstwo w rajdzie Monte Carlo odniósł dziesięć lat wcześniej startując właśnie z Warszawy!

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. prasowa
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×