Puchar Europy: Świetny Ignerski i Iverson nie pomogli Besiktasowi! Kuriozalna sytuacja w Gettyndze! (wideo)

Besiktas Stambuł doznał już drugiej porażki w tej edycji Pucharu Europy! Tureckiej ekipie nie pomogli nawet świetnie dysponowany Michał Ignerski, który zdobył 21 punktów oraz Allen Iverson, autor 18 oczek! Tymczasem Uniks Kazań pewnie pokonał turecki Banvit BK 80:52, a Maciej Lampe był blisko zanotowania double-double. Polak zdobył 11 punktów i zebrał 9 piłek, w efekcie był jednym z najsilniejszych ogniw rosyjskiego klubu w tym spotkaniu. Dwa punkty zainkasowali na swoje konto także gracze Benettonu Treviso, którzy w Salonikach ograli miejscowy PAOK 67:62. W barwach gości wystąpił Jakub Wojciechowski, który w niespełna 13 minut uzbierał 4 oczka, zebrał 2 piłki i miał przechwyt.

Patryk Kurkowski

Uniks Kazań twardo stąpa do przodu, do wygranej na inaugurację podopieczni Jewgienija Paszutina dołożyli jeszcze triumf nad Banvitem BK. Zespół z Turcji nie zdołał choćby postraszyć rywala, wszak już w pierwszej kwarcie został stłamszony, do głosu doszedł dopiero, kiedy losy potyczki były już rozstrzygnięte. Trudno jednak o dobry wynik, kiedy nie trafia się żadnego rzutu z dystansu, zbiera zaledwie 22 piłki przy aż 48 przeciwnika. Uniks był w tej konfrontacji ekipą wyraźnie lepszą, przeważał właściwie w każdym elemencie koszykarskiego rzemiosła, toteż nie musiał się zbytnio wysilać. Trudno wskazać u gospodarzy zdecydowanego lidera, przywódcy, bo kilku graczy zanotowało naprawdę dobre występy. Choćby Zakhar Paszutin, który spędził na parkiecie niewiele ponad 13 minut, zdobył 10 punktów (4/5 z gry) oraz zebrał 4 piłki. Na słowa pochwały zasłużył niewątpliwie Maciej Lampe. Reprezentant Polski uzbierał 11 oczek i zebrał w obronie aż 9 piłek, był więc o krok od double-double, lecz tym razem się nie udało.

Hemofarm Stada przed tygodniem cieszył się z wyjazdowego zwycięstwa nad silnym - przynajmniej na papierze - Besiktasem Stambuł, a teraz wyszedł obronną ręką z konfrontacji z francuskim Asvel Basket Villeurbanne. Dlaczego obronną? Przez długi czas zanosiło się na wyjątkowo przekonujący triumf gospodarzy, wszak po trzech kwartach gracze Zeljko Lukajicia mieli już 17 punktów, a pomimo tego drużyna znad Sekwany potrafiła doprowadzić do wyjątkowo emocjonującej końcówki. Szalony pościg Davona Jeffersona, Andriji Zizicia oraz spółki niemal okazał się skuteczny. Gościom w końcówce zabrakło już nieco sił, dodatkowo na linii rzutów osobistych nie mylił się Miljan Pavkovic, który właściwie przypieczętował zwycięstwo gospodarzy. Warto podkreślić, iż obie drużyny zagrały naprawdę zespołowy basket, wszak Hemofarm miał aż 22 asysty, zaś Asvel 21 asyst w tym meczu. To rzadko spotykane wyniki na tym szczeblu rozgrywek.

Do kuriozalnej sytuacji doszło w niemieckiej Gettyndze. Miejscowe BG podejmowało groźny Besiktas. Dokładnie 19 sekund przed końcem (przy stanie 83:83) rozpoczęli ostatnią akcję spotkania, a przynajmniej tak im się zdawało. Wszak Mire Chatman nieco ponad 3 sekundy przed końcem oddał rzut rozpaczy, który rzecz jasna był niecelny, ku zdumieniu wszystkich zabrzmiała syrena końcowa....ale mecz trwał dalej! Gospodarze zanotowali zbiórkę, ekspresowo pomknęli do ataku i zdobyli dwa punkty na wagę zwycięstwa! Tyle tylko, że ten rzut oddano już 2,3 sekundy po ostatniej syrenie! Drużynie Buraka Biyiktay'a nie pomógł nawet fantastycznie dysponowany tego dnia Michał Ignerski. Skrzydłowy biało-czerwonych przebywał na parkiecie ponad 37 minut, w tym czasie zdobył najwięcej - 21 - punktów, zebrał 5 piłek i miał 5 asyst. Wtórował mu Allen Iverson, który do dorobku przyjezdnych dopisał 18 oczek, prócz tego zanotował aż 5 strat.

Trzech muszkieterów, czyli Ramel Curry, Chris Owens i Demetrius Alexander, nie zdołało poprowadzić Azowmaszu do zwycięstwa w starciu z Cedevitą Zagrzeb. Podopieczni Aleksandra Petrovicia opadli z sił w czwartej kwarcie, w efekcie wszystko było możliwe, ale ostatecznie to goście mogli podnieść ręcę w geście zwycięstwa. Trzeba przyznać, że goście Cedevita grała przez długi czas miłą dla oka koszykówkę - postawili na szybkie, choć zespołowe akcje i ta taktyka się opłaciła. W chorwackim zespole pierwsze skrzypce odgrywali Vedran Vukusic oraz Marino Bazdaric. Obaj byli szalenie groźni, wykazali się podobną skutecznością z gry, rzucili odpowiednio 18 i 17 punktów, ale ten pierwszy okrasił swój występ dodatkowo aż 11 zbiórkami, co łącznie dało double-double. Za to niewiele zabrakło Dontaye Draperowi do imponującego triple-double, wszak już trzech kwartach miał na swoim koncie 10 punktów, 9 asyst i 7 zbiórek, ale ostatecznie poprawił się tylko w tym ostatniej statystyce, dopisując jeszcze jedną zbiórkę.

Saloniki to zawsze niewygodny dla rywali teren, bo PAOK oraz drugi klub z tego miasta Aris podwójnie się mobilizują na domowe potyczki, toteż niejednokrotnie dochodziło do niespodzianek. Tym razem jednak koszykarzom Anastosiosa Markopoulosa nie udało się pokrzyżować planów Benettonu Treviso. Podopieczni Jasmina Repesy skutecznością wprawdzie nie zachwycili, lecz grali - w porównaniu do PAOK - zdecydowanie lepszą zespołową koszykówkę, co miało wymierny wpływ na końcowy rezultat. Wszak nie wypada - jeśli myśli się o zainkasowaniu dwóch punktów - notować zaledwie 4 asyst przy 18 stratach. Nieco lepsze "celniki" nie pomogły więc w odniesieniu sukcesów, choć niewiele już gospodarzom brakowało, by dopaść Benetton. W tym meczu również mieliśmy swój akcent, blisko 13 minut otrzymał Jakub Wojciechowski, który w tym czasie zdobył 4 punkty (2/4 z gry), zebrał 2 piłki i miał przechwyt.