LM: Uratowany Benitez, świetne Nietoperze, już tylko cztery wolne miejsca w 1/8

Po środowych spotkaniach 5. kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów znamy już 12 zespołów, które wiosną 2011 roku staną do rywalizacji w 1/8 finału rozgrywek. Jest wśród nich Inter Mediolan, którego piłkarze wygrywając 1:0 z Twente Enschede, uratowali posadę szkoleniowca dla Rafy Beniteza.

Maciej Kmita

Wobec rozczarowujących występów Nerazzurrich w tym sezonie (6. miejsce w Serie A i wpadki w Lidze Mistrzów) włodarze mediolańskiego klubu zapowiedzieli, że Hiszpan zachowa swoją posadę tylko w razie zwycięstwa z holenderskim przeciwnikiem. Inter od początku nadawał ton spotkaniu, ale nie potrafił znaleźć sposobu na Nikołaja Michajłowa. W pierwszej połowie najbliżej tej sztuki był Wesley Sneijder, ale po jego strzale piłka trafiła w poprzeczkę bramki gości. Twente najlepszą sytuację miało po błędzie Lucio, ale błąd doświadczonego Brazylijczyka naprawił Paolo Castelazzi, wybijając piłkę spod nóg rywala. Niespełna kwadrans po przerwie zwycięską bramkę dla Interu zdobył Esteban Cambiasso. Argentyńczyk zachował się najsprytniej w zamieszaniu powstałym w polu karnym Twente po rzucie wolnym Sneijdera i wpakował piłkę do bramki mistrzów Holandii. Mało brakowało, a wysiłek mediolańczyków zniweczyłby Denny Landzaat, po którego lobie piłka zatrzymała się na poprzeczce bramki Castelazziego.

W drugim meczu tej grupy Tottenham Hotspur pewnie pokonał 3:0 na White Hart Lane Werder Brema i podobnie, jak Inter zapewnił sobie awans do 1/8 finału. Koguty są najlepszym debiutantem w tej edycji Ligi Mistrzów. Żaden inny zespół grający w tym sezonie po raz pierwszy w Champions League nie zapewnił sobie jeszcze wyjścia z grupy. Obok drużyny Harry'ego Redknappa najbliżej tego jest Sporting Braga.

Wiadomo już, że z grupy B awans do 1/8 finału wywalczyły ekipy Olympique Lyon oraz Schalke 04 Gelsenkirchen. W środę Niemcy rozbili OL przed własną publicznością 3:0, ale w drugim spotkaniu tej grupy Hapoel Tel-Awiw niespodziewanie pokonał 3:0 Benfikę Lizbona, zabierając mistrzom Portugalii marzenia o awansie do kolejnej fazy. Po ostatniej serii spotkań Benfika może jeszcze zrównać się punktami z Olympique, ale w bezpośrednich pojedynkach tych drużyn lepszy bilans mają piłkarze Claude'a Puela. Dla Hapoelu to premierowe zwycięstwo w Lidze Mistrzów.

Znamy również pełne rozstrzygnięcia w grupie C. W kolejnej fazie rozgrywek zobaczymy piłkarzy Manchesteru United i Valencii. Czerwone Diabły po słabym widowisku pokonały 1:0 Glasgow Rangers, a zwycięską bramkę dla ekipy sir Alexa Fergusona zdobył w 87. minucie z rzutu karnego Wayne Rooney, który wrócił do wyjściowego składu United po dwóch miesiącach przerwy. Narzekającego na bóle pleców Tomasza Kuszczaka zabrakło w kadrze meczowej. Valencia natomiast po znakomitym występie rozgromiła na Estadio Mestalla mistrza Turcji, Bursaspor KD. Wynik meczu pewnym strzałem z rzutu karnego w 17. minucie otworzył Juan Mata. Chwilę później Mata popisał się świetnym prostopadłym podaniem, które na gola zamienił Robert Soldado. Ciesząc się z bramki kolegi z drużyny kontuzji doznał bramkarz Valencii, Miguel Moya, ale to nie pokrzyżowało szyków gospodarzom. Jeszcze w pierwszej połowie kolejne trafienia dołożyli Aritz Aduriz i Joaquin. Po przerwie swoją drugą bramkę zdobył Soldado. Goście odpowiedzieli golem Pablo Batalli, a wynik meczu na 6:1 drużyny Unaia Emery'ego ustalił Alejandro Dominguez. Bursaspor to obok MSK Żylina i Partizanu Belgrad najsłabsza ekipa tej edycji Ligi Mistrzów - żadna z tych drużyn nie zdobyła jeszcze punktu w rozgrywkach.

Ostatnim zespołem, który po 5. serii spotkań ma już zapewniony awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów jest Barcelona. Blaugrana popsuła debiut Jesualdo Ferreiry na ławce trenerskiej Panathinaikosu Ateny i pokonała Koniczynki na ich terenie 3:0. Bramki na wagę wygrania rywalizacji w grupie D zdobyli Pedro Rodriguez (dwie) oraz Lionel Messi.

Porażka Panathinaikosu oznacza, że mistrzowie Grecji wraz z ostatnim meczem fazy grupowej Ligi Mistrzów pożegnają się z europejskimi pucharami w tym sezonie. Mają na koncie 2 punkty, a kolejny w grupowej tabeli Rubin Kazań wywalczył 4 "oczka" więcej. Rosjanie w pierwszym środowym meczu pokonali bowiem 1:0 FC Kopenhaga i doskoczyli do Duńczyków na odległość jednego punktu. O tym, kto obok Barcelony awansuje z tej grupy do 1/8 finału zadecyduje ostatnia kolejka, w której Rubin zagra na Camp Nou z Dumą Katalonii, a Kopenhaga podejmie na własnym stadionie Panathinaikos.