LE: Wulkan emocji w Bernie, awans PSV Eindhoven i Metalistu Charków

5. kolejka fazy grupowej Ligi Europejskiej wyjątkowo została rozbita na dwa dni. W pierwszych sześciu środowych spotkaniach awans do kolejnej rundy zapewniłu sobie PSV Eindhoven, Metalistu Charków i Young Boys Berno, chociaż lepiej byłoby powiedzieć, że ekipy te zwycięstwa dające im awans wręcz wydarły z gardeł rywali.

Maciej Kmita

Holendrzy na Stadio Luigi Ferraris w Genui wygrali z miejscową Sampdorią 2:1, chociaż do przerwy przegrywali 0:1. Gospodarze wiedzieli, że to spotkanie będzie dla nich ostatnią szansą na to, by pozostać w tej edycji Ligi Europejskiej i od pierwszych minut rzucili się na rywali. Defensywa gości spisywała się jednak bardzo dobrze, a prym w niej wiódł były gracz Wisły Kraków, Marcelo. Dopiero niemal w ostatniej akcji pierwszej połowy Włochom udało się przełamać mur rywali. Z lewego skrzydła Reto Ziegler posłał ostre dośrodkowanie w pole karne, gdzie Giampaolo Pazzini efektownym "szczupakiem" nie dał szans na interwencję Andreasowi Issaksonowi. Po przerwie PSV zagrał o wiele odważniej, co przyniosło skutek już w 51. minucie gry, kiedy pokonując Gianlucę Curciego, do wyrównania doprowadził Ola Toivonen. Już remis dawał PSV awans do 1/16 finału, ale w doliczonym czasie gry Toivonen po raz drugi trafił do siatki gospodarzy, czym pogrzebał ich szanse na wyjście z grupy.

Podobnie było w Charkowie, gdzie Metalist podejmował VSC Debreczyn. Ukraińcy wygrali 2:1, chociaż w pewnym momencie przegrywali 0:1, a zwycięską bramkę w końcowych minutach pojedynku zdobył Denis Olejnik, co sprawiło, że Metalist jest drugim obok PSV zespołem, który w środę wywalczył wyjście z grupy.

Wreszcie w najbardziej emocjonującym środowym pojedynku Young Boys Berno pokonali 4:2 na własnym terenie pewny już awansu VfB Stuttgart. Przed przerwą prowadzenie dla gospodarzy zdobył Phillip Degen, ale już na początku drugiej połowy stan rywalizacji wyrównał Pawel Pogrebniak. W 67. minucie reprezentanta Rosji zastąpił Sven Schipplock, który kilkadziesiąt sekund po wejściu na boisko zdobył drugą bramkę dla gości z Niemiec. Odpowiedź Young Boys była jednak zabójcza. Najpierw w 78. minucie wyrównał Scott Sutter, a następnie w odstępie kilkudziesięciu sekund dwie kolejne bramki dla gospodarzy zdobył Emmanuel Mayuka.

W drugim meczu tej grupy Getafe długo prowadziło na boisku Odense po golu Pedro Riosa. Skromne zwycięstwo przedłużało szanse Hiszpanów na wyjście z grupy i o wszystkim musiałby zadecydować ich pojedynek z Young Boys w ostatniej serii spotkań. Wszystko pokrzyżował jednak Hans Andreasen, który w doliczonym czasie gry doprowadził do remisu 1:1.

Na słowa pochwały zasługują piłkarze Zenitu Sankt Petersburg, którzy pokonując 3:1 na własnym terenie Anderlecht Bruksela sięgnęli po piąte zwycięstwo w rozgrywkach i z kompletem punktów są jedną z najlepszych ekip tej edycji Ligi Europejskiej. Bramki dla świeżo upieczonych mistrzów Rosji zdobyli Aleksiej Jonow i Aleksander Bukarow oraz Szabolcs Huszti, a honorowe trafienie gościom zapewnił da Rocha Kanu. Porażkę Fiołków wykorzystał AEK Ateny, który dzięki zwycięstwu 3:1 w Splicie z Hajdukiem wskoczył na 2. lokatę w tabeli grupy G. Nadzieją brukselczyków na awans do 1/16 finału rozgrywek jest to, że w ostatniej serii spotkań AEK zagra z Zenitem, a oni podejmą u siebie Hajduk Split. W przypadku zwycięstwa Anderlechtu i porażki AEK do następnej rundy awansują Belgowie dzięki lepszemu bilansowi spotkań bezpośrednich tych dwóch zespołów.