LE: Już 18 drużyn w 1/16

Po 5. kolejce Ligi Europejskiej znamy już 18 drużyn, które wiosną zagrają w 1/6 finału tych rozgrywek. W tym gronie znajduje się między innymi mistrz Polski, Lech Poznań, który w środę zapewnił sobie awans, remisując 1:1 z Juventusem Turyn. W czwartek do tej grupy dołączyły ekipy Villarreal, Dynamo Kijów, Paris Saint-Germain, Sparta Praga, Liverpool i Besiktas Stambuł.

Maciej Kmita

"Żółta łódź podwodna" pokonała El Madrigal Dynamo Zagrzeb 3:0, chociaż po pierwszych minutach wydawało się, że to Chorwaci będą dyktować warunki gry. Wszystko zmieniło się po 25. minucie, kiedy sędzia Manuel Graefe podjął kontrowersyjną decyzję, dyktując rzut karny dla gospodarzy po faulu Ivana Kelavy na Marco Rubenie. "11" na bramkę zamienił Giuseppe Rossi. Później Villarreal przejął kontrolę nad spotkaniem i tylko dzięki Kelavie Dynamo przegrało jedynie 0:3. Bramkarz gości popisywał się świetnymi interwencjami, a w końcowych minutach obronił rzut karny wykonywany przez Marcosa Sennę. Villarreal awansował do kolejnej rundy, bowiem remisem 1:1 zakończyło się drugiej spotkanie grupy D, w którym PAOK Saloniki podejmował CLub Brugge. Grecy prowadzili 1:0 po fantastycznym uderzeniu z dystansu w wykonaniu Vieirinhi. Goście z Brugii odpowiedzieli w 89. minucie golem Stefana Scepovicia. Mirosława Sznaucnera zabrakło w kadrze na mecz ze względu na kontuzję.

Znane są już wszystkie rozstrzygnięcia w grupie E. Do BATE Borysów, które grę w 1/16 finału zapewniło sobie już w poprzedniej serii spotkań, po 5. kolejce dołączyło Dynamo Kijów. Ukraińcy rozgromili właśnie BATE w Białorusi aż 4:1. Z kolei w meczu, który mógł zadecydować o losach 3. miejsca w tej grupie, Sheriff Tyraspol zremisował u siebie z AZ Alkmaar.

Wreszcie w ostatnim z czwartkowych spotkań drugiej tury Palermo zremisowało przed własną publicznością ze Spartą Praga 2:2. Dla pogromców Lecha z eliminacji Ligi Mistrzów był to zwycięski remis, bowiem pozwolił im na zachowanie czteropunktowej przewagi nad czwartkowym rywalem. Włosi dwukrotnie wychodzili na prowadzenie, ale drużynie ze stolicy Czech dwukrotnie udawało się zniwelować straty. Kamil Glik całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych.

W środę obok Lecha awans do 1/16 finału zapewniły sobie drużyny Manchesteru City, Bayeru Leverkusen, Sportingu Lizbona, Young Boys Berno, PSV Eindhoven oraz Metalistu Charków, a jeszcze wcześniej uczynili to gracze CSKA Moskwa, Zenitu Sankt Petersburg, FC Porto, BATE Borysów oraz VfB Stuttgart.

Ostatnia kolejka fazy grupowej Ligi Europejskiej rozegrana zostanie w dniach 15 i 16 grudnia. Przypomnijmy, że prawo gry w 1/16 finału Europa League mają również drużyny, które w fazie grupowej Ligi Mistrzów wywalczyły 3. miejsca w swoich grupach.