LM: FC Kopenhaga w 1/8 finału, 90 minut Murawskiego na Camp Nou, Kuszczak na ławce

FC Kopenhaga uzupełniła stawkę drużyn, które z grup A-D Ligi Mistrzów wywalczyły prawo gry w 1/8 finału rozgrywek. 90 minut w barwach Rubina Kazań przeciwko Barcelonie zaliczył reprezentant Polski, Rafał Murawski. Remisowi Manchesteru United z Valencią z ławki Czerwonych Diabłów przyglądał się Tomasz Kuszczak. Premierowy punkt w Champions League udało się zdobyć drużynie mistrza Turcji, Bursaspor.

Maciej Kmita

Pierwsze miejsce w grupie A wywalczyli piłkarze Tottenham Hotspur, którzy w ostatniej serii spotkań zremisowali 3:3 z Twente Enschede. W Holandii Koguty trzykrotnie wychodziły na prowadzenie, by trzykrotnie pozwolić mistrzom Holandii na strzelenie wyrównującego gola. Ten remis był jednak wystarczający, by zapewnić drużynie Harry'ego Redknappa triumf w grupie, ponieważ Inter Mediolan niespodziewanie przegrał na Weserstadion w Bremie 0:3. Nerazzurrim nie pomogło nawet to, że wbrew zapowiedziom, Rafa Benitez zdecydował się na wystawienie niemal najmocniejszego składu. Pierwsze i pożegnalne zwycięstwo w tej edycji Ligi Mistrzów Werderowi zapewnili Sebastian Proedl, Marko Arnautović i Claudio Pizarro.

Spośród wszystkich wtorkowych spotkań zdecydowanie najciekawiej było w grupie B, gdzie w korespondencyjnych pojedynkach o zwycięstwo w grupie walczyły drużyny Schalke 04 Gelsenkirchen i Olympique Lyon, a ich przeciwnicy - Benfica Lizbona i Hapoel Tel-Awiw - rywalizowały o 3. miejsce uprawniające do występu w 1/16 finału Ligi Europejskiej. Schalke wygrało na Estadio da Luza w Lizbonie 2:1, co pozwoliło drużynie Felixa Magatha na obronienie pierwszej lokaty i równocześnie dawało Hapoeleowi szanse na zajęcie 3. miejsca. Wicemistrzowie Izraela w pewnym momencie byli o krok od tego, niespodziewanie prowadząc 2:1 z OL na Stade Gerland, ale ich marzenia w 88. minucie gry pogrzebał Alexandre Lacazette, doprowadzając do remisu. W efekcie do Ligi Europejskiej przeskoczyła Benfica.

Pojedynek o pierwszeństwo w grupie C między Manchesterem United a Valencią dobrze zaczęli goście z Hiszpanii. W 32. minucie Bena Amosa (Tomasz Kuszczak był na ławce rezerwowych) pokonał Pablo Hernandez, który sfinalizował szybki kontratak wyprowadzony po stracie piłki przez Michaela Carricka. Nawet to skromne zwycięstwo dawało Nietoperzom zwycięstwo w grupie, ale w 65. minucie do remisu doprowadził Anderson. Brazylijczyk dobił piłkę do bramki Valencii po tym, jak Vicente Guaita sparował ją przed siebie p piekielnie mocnym uderzeniu Park Ji-Sunga z dystansu. Czerwonym Diabłom nie udało się zatem zakończyć fazy grupowej bez straty gola, ale na pocieszenie zostało im zwycięstwo w swojej grupie.

Rzutem na taśmę premierowy punkt wywalczyli gracze mistrza Turcji, Bursasporu. We wtorkowym spotkaniu Krokodyle gościły przed własną publicznością Glasgow Rangers i od 20. minuty przegrywały po świetnym uderzeniu Kenny Millera. Honor gospodarzy w 79. minucie uratował Sercan Yildrim.

Zwycięstwem z fazą grupową pożegnała się Barcelona, która w mocno rezerwowym składzie pokonała 2:0 Rubin Kazań. Josep Guardiola nie skorzystał z usług Dani Alvesa, Carlesa Puyola, Erika Abidala, Xaviego, Andresa Iniesty, Sergio Busquetsa i Davida Villi. Prowadzenie dla Dumy Katalonii zdobył Fontas, po którego strzale piłka odbiła się od ręki Witalija Kaleszina i wpadła do bramki Rubina. Wynik spotkania w końcowych minutach ustalił Victor Vazquez.

Rubin przed pierwszym gwizdkiem mógł mieć jeszcze nadzieje na wyjście z grupy, ale potrzebował do tego co najmniej remisu na Camp Nou przy jednoczesnej porażce Kopenhagi w starciu z Panathinaikosem Ateny. Tymczasem Duńczycy rozbili Koniczynki przed własną publicznością 3:1 i mogą cieszyć się z historycznego awansu do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Na pocieszenie ekipie Murawskiego pozostał przeskok do 1/16 finału Ligi Europejskiej.