Cracovia najlepsza w Remes Cup Ekstra 2011

W piątek w poznańskiej Arenie rozegrana została VII edycja towarzyskiego turnieju Remes Cup Ekstra. W stolicy Wielkopolski najlepsza okazała się drużyna Cracovii, która w finałowym spotkaniu pokonała Jagiellonię Białystok po serii rzutów karnych. Najlepszym graczem turnieju wybrano Francka Essombę z Jagiellonii Białystok, a tytuł króla strzelców wywalczył napastnik Pasów, Bartłomiej Dudzic.

Maciej Kmita

Sześć drużyn podzielono na dwie grupy eliminacyjne, których zwycięzcy mieli spotkać się w finale rozgrywek. Zespoły z drugich miejsc miały zagrać o brązowy medal, a ekipy, które zajęły ostatnie lokaty w swoich grupach, rywalizowały o miejsca 5-6.

W meczu otwarcia spotkały się piłkarze Jagiellonii i GKS-u Katowice. Bohaterem tego spotkania był Franck Essomba. Kameruńczyk z Jagi najpierw zdobył premierowego gola turnieju, puszczając piłkę pomiędzy nogami Jacka Gorczycy, a później przelobował bramkarza Gieksy kopnięciem piłki spod własnej bramki. W drugim spotkaniu Cracovia pewnie pokonała 3:0 poznańskiego Lecha. Pasy przyjechały na Remes Cup Ekstra z najskromniejszą kadrą (ośmiu zawodników z pola plus bramkarz), ale wystarczyło to na Kolejorza i jak się miało okazać, także na innych rywali. Na boisku długo utrzymywał się bezbramkowy remis, ale w końcu Pasom udało się przełamać rywala i zwyciężyły po bramkach Hesdey Suarta, Bartłomieja Dudzica i Piotra Polczaka.

Aż siedem bramek padło w starciu Arki Gdynia z GKS-em. Od pierwszego gwizdka żółto-niebiescy kontrolowali grę, ale pierwszoligowcy ambitnie walczyli chociaż o remis. Po golach Michała Płotki i Miroslava Bożoka, kontaktową bramkę zdobył Bartosz Sobotka. Później piekielnie silnym i celnym uderzeniem z dalszej odległości popisał się Marcin Budziński, na co odpowiedział Arkadiusz Kowalczyk. Czwartą bramkę dla Arki zdobył po kapitalnej indywidualnej akcji Bożok, a wynik meczu ustalił Janusz Dziedzic.

Czwartym spotkaniem Remes Cup Ekstra były długo wyczekiwane derby Poznania pomiędzy Lechem a Wartą. Oficjalnie po raz ostatni Kolejorz i Zieloni grali przeciwko sobie w 1995 roku, natomiast faktycznie ostatni raz mierzyli się 2005 roku w zimowym sparingu. Na pierwsze trafienie poznańscy kibice musieli czekać aż do 7. minuty, ale Tomasz Mikołajczak pokonując Łukasza Radlińskiego rozwiązał worek z bramkami. Kilkanaście sekund później wyrównał ulubieniec całego Poznania, Piotr Reiss, który z właściwym sobie sprytem tylko trącił... kolanem piłkę zagraną przez partnera. Strata prowadzenia podrażniła mistrzów Polski, którzy w ciągu następnych 3 minut zdobyli 4 bramki, a ozdobą całego turnieju była ta strzelona przez Jacka Kiełba tzw. "krzyżakiem".

O awans do finału z grupy A zadecydować miał pojedynek Jagiellonii z Arką. Bezbramkowy remis promował lidera ekstraklasy, ale podopieczni Michała Probierza nie kalkulowali. Mimo otwartej gry z obu stron, jedyna bramka meczu padła dopiero po 10 minutach za sprawą Essomby. To oznacza, że Jadze do awansu wystarczyły gole zdobyte jedynie przez 23-letniego Kameruńczyka.

Natomiast jeszcze przed spotkaniem Cracovii z Wartą było niemal pewne, że do finału awansują Pasy. Do wyprzedzenia krakowian Zieloni potrzebowali zwycięstwa różnicą aż 8 bramek. To się pierwszoligowcom nie udało, a po drugi komplet sięgnęła Cracovia. W 4. minucie świetnie z piłką zabrał się Dudzic i silnym strzałem z ostrego kąta pokonał Radlińskiego. 22-letni napastnik z Kałuży 1 chwilę później udowodnił, że ma dobry dzień - popisał się piękną asystą przy bramce Klicha na 2:0, a w końcówce spotkania sam zdobył trzeciego gola dla Cracovii w tym meczu i swojego trzeciego w turnieju.

Mecz o 5. miejsce, w którym spotkały się pierwszoligowe GKS i Warta mógł się znakomicie rozpocząć dla Zielonych, ale piłka po strzale Reissa odbiła się od spojenia słupka i poprzeczki bramki katowiczan. Co nie udało się "Rejsikowi", udało się Pawłowi Iwanickiemu w 2. minucie gry. 26-letni pomocnik wrócił do Warty po nieudanych testach w Cracovii i prawdopodobnie podpisze z poznańskim klubem nowy kontrakt (stary wygasł z końcem 2010 roku). Na dwie minuty przed końcem Arkadiusz Kowalczyk powinien doprowadzić do wyrównania, ale dosłownie na linii bramkowej piłkę wyłuskał mu Przemysław Otuszewski. W końcowych sekundach GKS zdecydował się na grę bez bramkarza, co wykorzystał Reiss, kompletując hat-tricka w odstępie kilkunastu sekund. To wywindowało go na szczyt klasyfikacji najlepszych strzelców.

Wynik starcia o najniższe miejsce na podium pomiędzy Lechem a Arką otworzył w 2. minucie Tomasz Mikołajczak. Broniący trofeum gdynianie mieli niemal całe spotkanie na odrobienie strat, ale ani Grzegorz Kasprzik, ani Gerard Bieszczad nie dali się zaskoczyć piłkarzom Dariusza Pasieki. Chyba najlepszą okazję na wyrównanie i doprowadzenie do serii rzutów karnych miał w ostatnich sekundach Denis Glavina, ale jego strzał sparował Bieszczad.

W finale spotkały się dwie absolutnie najlepsze drużyny turnieju, które w fazie grupowej zdobyły komplet punktów, nie tracąc nawet jednej bramki. W 3. minucie Piotr Giza przy bandzie minął Jarosława Latę i kropnął pod poprzeczkę bramki Jagi. Po chwili "Gizmo" po raz drugi pokonał Grzegorza Sandomierskiego, tym razem strzałem bez przyjęcia kończąc kontratak Cracovii. W 7. minucie po Maciej Makuszewski wykorzystał podanie od Tomasza Kupisza i z najbliższej odległości strzelił kontaktowego gola. Kilka sekund później Kupisz z rzutu wolnego trafił w słupek bramki Wojciecha Kaczmarka, a po strzale Essomby piłka odbiła się od poprzeczki bramki Pasów. Wreszcie w 12. minucie Jagiellonia wyrównała - podanie Kupisza na gola zamienił Rafał Grzyb. Odpowiedź Cracovii była błyskawiczna - Klich odbił piłkę od bandy, a przytomnym strzałem prowadzenie Pasom dał Dudzic, zrównując się z Reissem pod względem zdobytych bramek.

To nie był jednak koniec emocji. W 15. minucie do remisu doprowadził Essomba, dołączając tym samym do Reissa i Dudzica na szczycie listy snajperów, a o zwycięstwie w VII edycji Remes Cup Ekstra musiały zadecydować rzuty karne.

Po pierwszej serii "11" 1:0 prowadziła Cracovia: Rafał Grzyb uderzył w bandę, a Mateusz Klich pewnie pokonał Grzegorza Sandomierskiego. W drugiej serii Thiago Cionek uderzył wprost w Wojciecha Kaczmarka, a Piotr Polczak nie miał problemów z umieszczeniem piłki za plecami bramkarza Jagi i ostatni zespół ekstraklasy mógł cieszyć się z pokonania lidera rozgrywek i triumfu w całym Remes Cup Ekstra 2011.

***

WYNIKI REMES CUP EKSTRA 2011:
(w fazie grupowej grano 1x12 minut, w fazie finałowej grano 1x15 minut)

Grupa A

Lp. Drużyna M Z R P Bramki Punkty
1. Jagiellonia Białystok 2 2 0 0 3:0 6
2. Arka Gdynia 2 1 0 1 4:4 3
3. GKS Katowice 2 0 0 2 3:6 0

GKS Katowice - Jagiellonia Białystok 0:2 0:1 - Essomba 7' 0:2 - Essomba 11' GKS Katowice - Arka Gdynia 3:4 0:1 - Płotka 2' 0:2 - Bożok 5' 1:2 - Sobotka 6' 1:3 - Budziński7' 2:3 - Kowalczyk8' 2:4 - Bożok 11' 3:4 - Dziedzic 11' Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 1:0 1:0 - Essomba 10'

Grupa B

1. Cracovia 2 2 0 0 6:0 6
2. Lech Poznań 2 1 0 1 5:4 3
3. Warta Poznań 2 0 0 2 1:8 0

Cracovia - Lech Poznań 3:0 1:0 - Suart 9' 2:0 - Dudzic 11' 3:0 - Polczak 12' Warta Poznań - Lech Poznań 1:5 0:1 - Mikołajczak 7' 1:1 - Reiss 7' 1:2 - Kamiński 8' 1:3 - Kamiński 9' 1:4 - Kiełb 9' 1:5 - Mikołajczak 10' Cracovia - Warta Poznań 1:0 1:0 - Dudzic 4' *** MECZ 0 5. MIEJSCE: GKS Katowice - Warta Poznań 0:4 0:1 - Iwanicki 2' 0:2 - Reiss 13' 0:3 - Reiss 15' 0:4 - Reiss 15' MECZ O 3. MIEJSCE: Arka Gdynia - Lech Poznań 0:1 0:1 - Mikołajczak 2' FINAŁ: Jagiellonia Białystok - Cracovia 3:3 (karne: 0:2) 0:1 - Giza 3' 0:2 - Giza 3' 1:2 - Makuszewski 7' 2:2 - Grzyb 12' 2:3 - Dudzic 13' 3:3 - Essomba 15' *** WYRÓŻNIENIA INDYWIDUALNE: Król strzelców: Bartłomiej Dudzic - 4 bramki (Cracovia) (tyle samo trafień mieli również Piotr Reiss oraz Franck Essomba, ale organizatorzy turnieju zdecydowali się przyznać nagrodę napastnikowi Cracovii) Najlepszy bramkarz: Michał Szromnik (Arka Gdynia) Najlepszy zawodnik: Franck Essomba (Jagiellonia Białystok) *** POPRZEDNI TRIUMFATORZY: 2010 - Arka Gdynia 2009 - Arka Gdynia 2008 - Gwiazdy Ligi 2007 - Lech Poznań 2006 - Widzew Łódź 2005 - Unia Janikowo *** KADRY UCZESTNIKÓW: Cracovia: Wojciech Kaczmarek - Piotr Polczak, Andraż Struna, Bartłomiej Dudzic, Piotr Giza, Tomasz Moskała, Sławomir Szeliga, Hesdey Suart, Mateusz Klich Jagiellonia Białystok: Grzegorz Sandomierski, Jakub Słowik - Thiago Rangel, Jarosław Lato, Rafał Grzyb, Mladen Kašćelan, Piotr Józefiak, Bartłomiej Pawłowski, Kamil Zapolnik, Franck Essomba, Tomasz Kupisz, Maciej Makuszewski. Lech Poznań: Grzegorz Kasprzik, Gerard Bieszczad - Seweryn Gancarczyk, Jacek Kiełb, Jan Zapotoka, Tomasz Mikołajczak, Wojciech Golla, Marcin Kamiński, Adam Gajda, Marcin Ankudowicz, Tomasz Kędziora, Igor Jurga . Arka Gdynia: Hieronim Zoch, Michał Szromnik - Marcin Budziński, Michał Płotka, Denis Glavina, Miroslav Bożok, Mirko Ivanovski, Joseph Mawayé, Rafał Siemaszko, Paweł Czoska, Giovanni. Warta Poznań: Łukasz Radliński, Adrian Lis - Rafał Kosznik, Przemysław Otuszewski, Maciej Wichtowski, Piotr Kieruzel, Damian Pawlak, Alain Ngamayama, Marcin Wojciechowski, Paweł Iwanicki, Zbigniew Zakrzewski, Piotr Reiss, Michał Ciarkowski. GKS Katowice: Jacek Gorczyca, Maciej Wierzbicki - Jacek Kowalczyk, Paweł Olkowski, Tomasz Sokołowski, Grzegorz Goncerz, Tomasz Hołota, Piotr Plewnia, Rafał Sadowski, Bartosz Sobotka, Kamil Cholerzyński, Michał Zieliński, Janusz Dziedzic, Arkadiusz Kowalczyk. SĘDZIOWIE: Piotr Wasielewski, Remigiusz Lewandowski, Szymon Lizak.