LE: Koszmar Lille, bez bramek w Pradze, pełne mecze Obraniaka i Sznaucnera

Bezbramkowym remis zakończył się rozgrywany w Pradze pierwszy mecz 1/16 finału Ligi Europejskiej pomiędzy Spartą a Liverpoolem, czyli potencjalnymi rywalami Lecha Poznań w kolejnej rundzie rozgrywek.

Maciej Kmita

O niedosycie może mówić Lille OSC Ludovika Obraniaka. Drużyna reprezentanta Polski do 83. minuty prowadziła u siebie 2:0 z PSV Eindhoven, by ostatecznie zaledwie zremisować 2:2. Lille wyszło na prowadzenie w 6. minucie. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Ludovica Obraniaka Andreas Issakson wypiąstkował piłkę przed pole karne, skąd Idrissa Guaye uderzył natychmiast bez przyjęcia i piłka wpadła do bramki PSV tuż przy słupku. W 30. minucie lider francuskiej Ligue 1 prowadził już 2:0. Tym razem Tulio De Melo głową wykorzystał dobre dośrodkowanie Mathieu Debuchy'ego z prawej strony. PSV nie zamierzało jednak składać broni i w końcówce spotkania doprowadziło do wyrównania. W 84. minucie po centrze Balazsa Dzsudzsaka z kornera i zagraniu Oli Toivonena strzałem z kilkunastu metrów Mickaela Landreu pokonał Wilfried Bouma. Kilkadziesiąt sekund później po indywidualnej akcji środkiem boiska drugą bramkę dla drużyny Phillipsa zdobył Toivonen, czym uciszył kibiców Lille. Ludovic Obraniak po raz kolejny w Lidze Europejskiej rozegrał pełne 90 minut. Reprezentant Polski w bieżącej edycji tych rozgrywek nie opuścił jeszcze ani jednej minuty.

Również pełne 90 minut w meczu z CSKA Moskwa zaliczył polski obrońca PAOK-u Saloniki, Mirosław Sznaucner. Jego zespół uległ gościom ze stolicy Moskwy 0:1, a jedyną bramkę spotkania w 29. minucie gry zdobył Tomas Necid, który skorzystał z dośrodkowania Gieorgija Szczennikowa z lewego skrzydła, w polu karnym rywali przyjął piłkę na pierś i strzałem lewą nogą zdobył zwycięskiego gola. Skromnego jednobramkowe prowadzenia w spotkaniu ze Sportingiem Lizbona nie udało się utrzymać Glasgow Rangers. The Gers wygrywali od 66. minuty, kiedy celną główką po dośrodkowaniu Vladimira Weissa z rzutu rożnego popisał się Steven Whittaker. Portugalczycy wyrównali w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry - tym razem akcję swojej drużyny strzałem głową wykończył Matias Fernandez.

Po pierwszych szwajcarsko-rosyjskich starciach w 1/16 finału Ligi Europejskiej jest remis. FC Basel po pierwszej połowie prowadził u siebie ze Spartakiem Moskwa 2:0. Po przerwie Rosjanie zdobyli dwie bramki i kiedy już wydawało się, że mecz zakończy się remisem, w 93. minucie gry zwycięskiego gola dla gości strzelił Zano Ananidze. Gospodarze grali już w tym momencie w "10", bowiem czerwoną kartką ukarany został Xherdan Shaqiri. Odwrotna sytuacja miała miejsce w Bernie, gdzie w pojedynku z miejscowymi Young Boys to Zenit Sankt Petersburg prowadził po 20 minutach dzięki bramce Nicolasa Lombaertsa. Gospodarze wyrównali już w pierwszej minucie drugiej połowy po golu Senada Lulica, a w 94. minucie rezerwowy Emmanuel Mayuka zapewnił zwycięstwo drużynie Vladimira Petkovicia. Ten mecz w osłabieniu kończyli natomiast goście - "czerwień" za dwie żółte kartki zobaczył Władymir Bystrow.

Ciekawie było w Sevilli, gdzie na Estadio Sanchez Pizjuan po emocjonującym meczu - zwłaszcza w drugiej połowie - FC Porto pokonał miejscowych 2:1. W 59. minucie gry strzałem głową prowadzenie gościom dał Hulk. Osiem minut później w podobny sposób do wyrównania doprowadził Frederic Kanoute. Po kilkudziesięciu sekundach bliski szczęścia był Luis Fabiano, który również uderzał głową, ale tym razem Helton sparował piłkę poza światło bramki. Na kwadrans przed końcowym gwizdkiem Hulk huknął z rzutu wolnego z ok. 35 metrów, ale dobrze zachował się Andres Palop. Doświadczony hiszpański golkiper skapitulował dopiero po strzale Freddy Guarina z linii pola karnego.