MŚ w hokeju na lodzie kobiet V dywizji: Historyczny pogrom Polek - relacja z meczu Polska - Irlandia

Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie kobiet znakomicie rozpoczęła swój udział w Mistrzostwach Świata V dywizji. W pierwszym meczu polskich hokeistek w historii, podopieczne Marka Kozyry wygrały z Irlandią aż 23:0. Historyczną, pierwszą bramkę zdobyła Aleksandra Berecka ze Stoczniowca Gdańsk.

Michał Gałęzewski

Spotkanie rozpoczęło się bardzo dobrze dla zawodniczek z Polski. Już w 18. sekundzie spotkania Seannę Conway pokonała Aleksandra Berecka. W kolejnych minutach przebieg meczu się nie zmieniał i cały czas Polki, dla których był to pierwszy w historii mecz międzynarodowy, kontrolowały sytuację. Biorąc pod uwagę to, że podopieczne Marka Kozyry wygrały swoją pierwszą tercję 7:0 zaskakuje fakt, że żadna z Polek nie zdołała strzelić bramkę w przewadze, a miały do tego aż trzy okazje, kiedy to na ławce kar siedziały Irlandki. Dodatkowo siedem bramek zdobyło siedem różnych zawodniczek. O przewadze biało-czerwonych niech też świadczy fakt, że żadna z Irlandek nie oddała w pierwszej tercji strzału na bramkę Joanny Katarzyńskiej-Goj, a Polki oddały aż 44 strzały w ciągu pierwszych 20 minut.

Jeśli ktoś się spodziewał, że debiutujące na arenie międzynarodowej Polki odpuszczą rywalkom w drugiej tercji, to się grubo mylił. Już pięć pierwszych minut kolejnej części gry, dało trzy kolejne bramki, a w konsekwencji wyjście na prowadzenie 10:0, kiedy to bramkę zdobyła Magdalena Szynal, która w całym spotkaniu aż sześć razy pokonywała bramkarki z Irlandii. Formą strzelecką popisała się także Aleksandra Berecka i po dwóch tercjach Polki, w których bramce stała od 31 minuty Małgorzata Burda, prowadziły już 16:0.

Gdy reprezentantki Polski w ciągu pierwszych 156 sekund trzeciej tercji trzy razy pokonały drugą bramkarkę reprezentacji Irlandii - Rebekah Burke wydawało się, że będą w kolejnych minutach kontynuować strzelecką passę. Po raz kolejny jednak podczas gry w przewadze bardziej skoncentrowały się Irlandki i na kolejne trafienie trzeba było czekać do 52 minuty, kiedy to znów popisała się Magdalena Szynal. Ostatecznie po bramce Izabeli Malinowskiej, Polska pokonała Irlandię 23:0. Polki wprost zmiażdżyły swoje rywalki w statystykach, gdyż oddały aż 133 strzały, przy zaledwie sześciu strzałach Irlandek.

Drugi mecz na Mistrzostwach Świata w Bułgarii zagrają gospodynie turnieju z Turczynkami. We wtorek Polska podejmie Bułgarię, a kolejne mecze rozegra w piątek - z Hiszpanią i w sobotę z Turcją, która jako jedyna jest klasyfikowana w rankingu IIHF w hokeju na lodzie kobiet, znajdując się na ostatnim, 34. miejscu. Dla pozostałych reprezentacji są to pierwsze w historii Mistrzostwa Świata.

23:0 - Izabela Malinowska (Karolina Poźniewska, Aleksandra Berecka) 59'

Polska: Katarzyńska-Goj, Burda - Czaplik, Malinowska, Poźniewska, Berecka, Grzymiesławska - Kierc, Szynal, Czarnecka, Bygos, Kozyra - Galuszka, Detmer, Bielas, Frąckowiak, Nowacka - Ślimak, Winchor, Pióro.

Irlandia: Conway, Burke - O'Reilly, Hoey, Morris, McEneaney, Hosgood - Keenan, Fletcher, Ni Mhathuna, McCaughley, McCann - Gorham, Lynch, Callan, Forde, Doherty - Ryan.

Kary: Polska - 4 min, Irlandia - 15 min.

Strzały: 133:6 (44:0, 45:3, 44:3).

Sędziowały: Maria Zemiakova (Słowacja), Jenni Herranen (Finlandia), Gabriela Stastna (Czechy).